Yükleniyor

PDW Testi Nedir? PDW Düşüklüğü ve Yüksekliği

PDW Testi Nedir? PDW Düşüklüğü ve Yüksekliği

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

PDW, platelet (trombosit) dağılım genişliğidir ve trombosit boyutundaki değişkenliğini yansıtır. Kişinin kanındaki trombositlerin boyut farklılıklarının ölçüldüğü PDW testi trombosit fonksiyonu ve aktivasyonunun belirleme imkanı sunar. 

İçindekiler

PDW (Trombosit Dağılım Genişliği) Nedir?

Platelet distribution width ifadelerinin kısaltması olan PDW, kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerin boyut olarak ne kadar değişken olduğunu ya da başka bir deyişle ne kadar benzer olduğunu gösteren trombosit dağılım genişliğidir. Yaraların iyileşmesinde de önemli bir rolü olan PDW, hayati anlamda önem arz eden trombosit oranı kan tahlili ile ölçülmektedir. Kan pulcuğu ya da platelet olarak da bilinen trombositlerin vücutta yeterli miktarda olması ya da olmaması durumunda PDW düşüklüğü ve yüksekliği görülür. Özellikle PDW düşüklüğü vücutta birçok probleme neden olabilir.

PDW (Trombosit Dağılım Genişliği) Testi Neden Yapılır?

PDW (Trombosit Dağılım Genişliği) testi, kandaki trombosit oranının değişkenliğini yansıtarak trombosit fonksiyonunu ortaya çıkarmak için yapılır. Trombositler kanın pıhtılaşması, iltihaplanma ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir rol oynar. Çeşitli hastalıklar olduğunda PDW değerinde farklılıklar gözlemlenebilir. Hastalığı çeşidi ve etkisine bağlı olarak PDW yüksekliği ya da düşüklüğü görülür. Kanda PDW testinde diyabet, kanser, solunum problemleri ve kardiyovasküler hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanında vücutta kemik iliğine dair bir problem varsa bu test sayesinde belirlenir. Hemogramda PDW testi istenmesinin sebepleri şunlar olabilir:

  • Vücudun hızlı morarması, çürüklerin oluşması
  • Nedeni bilinmeyen yaralanmalar
  • Kanın pıhtılaşmaması
  • Diş eti kanamaları
  • Dışkıda kan görülmesi
  • Burunda kanama
  • Sindirim sisteminde kanama
  • Regl döneminin ağır geçmesi
  • Cilt altında meydana gelen kırmızı noktacıklar

PDW Değeri Kaç Olmalıdır?

Kan tahlilinde PDW için yapılan testin sonucunda ortaya çıkan aralığın %25-65 olması normal olarak olarak kabul edilir. 9.0-14.0 fL değerleri normal PDW değerini yansıtmaktadır.

PDW Yüksekliği Nedir?

Test sonucunda ortaya çıkan değerin referans aralığın üzerinde olması yani PDW yüksekliği, trombosit boyutunun büyük ölçüde değiştiği anlamına gelir. PDW testi ile ortaya çıkan PDW yüksekliğinde kanda bol miktarda genç ve yaşlı trombosit görülür. PDW’nin yüksek olması ise vasküler hastalıklar ve çeşitli kanserlerin neden olduğu gibi iltihaplanma yanı sıra kemik iliğinde oluşabilecek sorunlara da işaret edebilir. Vücutta sebepsiz yere morlukların oluşması, el ve ayak titremesi, kalpte çarpıntı ve burun kanaması PDW yüksekliği belirtileri arasındadır.

PDW Yüksekliği Neden Olur?

Kanda PDW yüksekliği yaşandığı durumlarda kemik iliğine dair araştırmalar yapılabilir. Bunun yanında doğum kontrol hapı kullanımı, verem, anemi, artrit, çeşitli kanser türleri ve enfeksiyonları gibi durumlar PDW yüksekliği nedenleri arasında yer alır. Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, solunum hastalıkları ve pulmoner emboli gibi hastalıklar da PDW yüksekliğine neden olmaktadır.

PDW Düşüklüğü Nedir?

Kanda yer alan trombosit oranı yeterli olmadığında PDW düşüklüğü ortaya çıkarak vücutta rahatsızlıklara neden olur. Kemik iliği sağlığını ortaya koyan PDW testinde çıkan düşük oran pek çok sebepten kaynaklanabilir. Dengesiz ve düzensiz beslenme, virüsler, kanser türleri, hepatit ve adet kanaması PDW düşüklüğü oluşturabilir. Yapılan test sonucun PDW düşüklüğü tespit edilirse nedenini ortaya çıkarmak için uzman doktor sizden başka testler de talep edebilir. Bunların yanında halsizlik, el ve ayaklarda soğukluk, üşüme, baş dönmesi, kulak çınlaması, sinirlilik ve unutkanlık gibi belirtilerle PDW düşüklüğü kendini gösterebilir.

PDW Düşüklüğü Neden Olur?

Kanda yeterli miktarda platetet üretilmediği durumlarda PDW düşüklüğü görülür bu da çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Kemik iliğini baskılayan lösemi, radyoterapi, kemoterapi, pıhtılaşma sorunları, aplastik anemi ve trombositoz PDW düşüklüğüne neden olur.

PDW Düşüklüğü ve Yüksekliğinin Tedavisi

Kanda PDW miktarının neden düşük ya da yüksek olduğu tespit edilmesinin ardından buna yönelik bir tedavi sürecine başlanabilir. PDW düşüklüğü durumuna yetersiz beslenme sebep olmuşsa uzman doktor buna yönelik bir beslenme listesi hazırlayabilir. Kanser, hepatit gibi hastalıklardan kaynaklı ise tedavi süreci bu yönde planlanabilir. PDW yüksekliğinde ise demir ya da herhangi bir vitamin eksikliği bulunuyorsa, uzman doktor takviye önerebilir.

PDW Hakkında Sık Sorulan Sorular

PDW Kaç Olursa Tehlikeli?

PDW oranı 9.0-14.0 fL aralığının altında ya da üstünde bir değerse vücudunuzda bir sağlık probleminin olduğu göstergesidir.

PDW Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

PDW yüksekliğini düşürebilmek için öncelikle altında yatan neden belirleyip, tedavi sürecini ona göre planlamak gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al