Yükleniyor

Bacak estetiği nedir?

Bacak estetiği nedir?

İletişime Geçin

Kalça eklemi ile ayak bileği arasında kalan alan diz eklemine göre üst bacak (uyluk) ve alt bacak (baldır) olarak adlandırılmaktadır. Üst bacak (uyluk) kısmına genelde deri fazlalığına bağlı sarkmalar ve bölgesel yağlanmanın azaltılmasına yönelik işlemler uygulanmaktadır. Alt bacağa yönelik işlemler ise genelde liposuction, kas küçültme ve botoks gibi işlemlerdir. Memorial Bahçelievler Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Op. Dr. Atilla Eyüboğlu, tüm bacak estetiği işlemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Bacak estetiği nedir?

Kilo alınması, stres veya ilaç kullanımı gibi nedenler ile östrojen ve diğer hormonların etkisiyle vücutta yağlanma ya da şekil bozuklukları oluşabilmektedir. Yağın cinsiyet farkına göre daha çok toplandığı bölgeler vardır. Erkeklerde bu yağ göbek bölgesinde toplanırken kadınlarda basen ve uyluk iç kısmında toplanmaktadır.  

Uyluk kısmına yönelik yapılabilecek işlemler şöyle sıralanmaktadır:

Kilolu hastalar kilo kaybettiğinde vücut genelinde deri sarkmaları olmaktadır. Uyluk bölgesinde fazla deriler genelde iç bacak kısmında toplanır. Bu alanın düzeltilmesine yönelik vakumla yağ alınması (liposuction) işlemleri ya da uyluk germe yapılabilmektedir. Deri çıkartılma operasyonları genellikle iç bacaktan yapılmaktadır. Bacak inceltme uyluğun çevresinde herhangi bir alandan yapılabilmektedir ancak izin saklanabilmesi adına genellikle uyluğun iç kısmından yapılmaktadır. Yöntem liposuction ile birlikte uygulandığında daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Bacağı inceltmeye yönelik daha az miktarda yağ varsa tüm bacak liposuction yapılabilmektedir. Yağ alınma işleminin daha iyi sonuçlanabilmesi için enerji sistemleri kullanmak faydalı olmaktadır. Daha fazla yağı alabilmeye yönelik VASER® liposuction kullanılabilir. Yağı eritme ve cildin sıkılaşmasına yardımcı olan LASER liposuction cihazları da ameliyat başarısını arttıracak ve ameliyat sonrası deri toparlanması sürecini kısaltacaktır.

Alt bacağa yönelik işlemler ise şöyle sıralanmaktadır:

Baldır bölgesinde yağlanması olan kişilerde liposuction uygulanabilmektedir. Bacak inceltmeye yönelik bacağın arkasındaki gastrokinemius kasına cerrahi olarak küçültme ameliyatı yapılabilmektedir. Liposuctionun fayda sağlamadığı ya da cerrahi işlem yaptırmak istemeyen kişiler için kas içerine botoks uygulanmaktadır. Tüm bunlar alt bacak bölgesini küçültmeye yönelik işlemlerdir.

Bunların yanında bacaklardaki çarpıklık, şekil bozuklukları, oval bacak yapısı gibi ortopedik problemleri olan kişilerde ise yapılabilecek işlemler şöyle sıralanmaktadır:

Karın veya farklı bir bölgeden yağ alınarak şekil bozukluğu olan bölgeye yağ enjeksiyonları uygulanabilmektedir. Zayıf kişilerde sorunlu bölgeyi doldurmaya yönelik farklı büyütme işlemleri yapılabilmektedir. Klasik hyaluronik asit dolgularına benzeyen ancak 100 cc’lik paketlerde temin edilebilen enjekte edilebilir implantlar kullanılabilmektedir. Türkiye’de Aquafill® ya da Los Deline ® gibi dolgular bulunmaktadır. Hastanın ihtiyacına göre belirtilen miktarda enjeksiyon yapılmakta ve yaklaşık 10 yıl boyunca istenilen görüntü elde edilebilmektedir.

Daha uzun süreli şekil düzeltilmesi amacı ile baldır bölgesinin içerine ya da yan kısımlarına silikon implantlar uygulanabilmektedir. Uygulanan implantlarda uygulama bölgesinde küçük bir kesi ile girilir ve implantın uygulanacağı cep oluşturulur. Bu alana öncesinde provası yapılmış olan implant yerleştirilir. Bacak bölgesine özel üretilmiş Calf implantları ya da kesilebilir silikon bloklar tercih edilebilir. Silikon uygulamaları sonrası genellikle doğal bir sonuç alınmaktadır ancak implant ile kas arası geçisin daha belirsiz hale getirilmesine yönelik aynı işlem sırasında ya da sonrasında yağ enjeksiyonları uygulamak mümkündür.

Komşu bölgelerde yapılabilecek işlemler şöyle sıralanmaktadır:

Kadın nüfusun bir kısmında ayak bileği bölgesinde yapısal olarak östrojen yoğunluğa bağlı bazı şişlikler ve yağ depolanmaları olabilir. Bu bölgelere de liposuction yapılabilmektedir.

Üst bacak şekillendirmesi sırasında ya da ayrı bir seansta popo bölgesine ya da basen bölgesine yağ enjeksiyonu uygulanabilmektedir. Son zamanlarda popüler hale gelen brezilya kalçası estetiğinde bacaktan alınan yağlar kullanılarak popo dikleştirebilmek ya da popo büyütme mümkün olabilmektedir. Uygulanan yağın yaklaşık %40’lık kısmı vücut tarafından emilebilmektedir. Bu küçülme doğal iyileşmenin bir parçasıdır. Hastanın talebi doğrultusunda işlem tekrarlanabilmektedir.

Basen ya da popo büyütmeye yönelik implant kullanılabilir. Meme implantına benzer ancak yapı olarak daha sert implantlar bu alanlarda kullanılabilmektedir. Implantların sürekli oturma ve basıya dayanıklı olabilmesi gerekmektedir. Bu özel implantların anatomik olarak riskli alana konulduğu bilgisi akıldan çıkarılmamalıdır.

Bacak estetiği avantajları nelerdir?

 • Estetik olarak dış görünüş daha iyi hale gelir.
 • Özellikle uyluk germe uygulamasında fazladan deri toparlandığı için bacağın birbirine sürtmesi sonlanır. Bacak arasındaki pişik azalır.
 • Bölgesel hijyen daha rahat şekilde sağlanır.
 • Terleme azalır.
 • Hasta artık daha ince bir bacağa sahip olduğu için kıyafet seçimleri daha rahat olmaktadır.
 • Alandaki yaşam kalitesini bozan problemler ortadan kalkar.
 • Dolaşım bozukluğu ve lenfatik sistemde olan tıkanmalar olarak tanımlanan lipödem sorunu liposuction ile ortadan kalkmaktadır. Liposuctionda lenfatiklere zarar vermeden yağ alınmaktadır. Bölgedeki hacim azaldığı için alt bacaktaki şişmeler azalmaya başlar.
 • Alt bacak büyütme işlemleri, gözle görülür deformitelerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
 • Alt bacakta ilgili bölge yağ enjeksiyonuyla büyütüldüğünde bölgenin yağı emme oranı bulunmaktadır. Emilme sonucu bölgede %40-60 arası yağ kalır, implant yapıldığında ise implant sert bir materyal olduğundan emilme olmaz ve daha uzun süre kalıcılık söz konusudur. Ancak bölgede anatomik birçok yapı bulunmaktadır. Bu nedenle implant işlemi ehil ellerde uzman ekipler tarafından yapılmalıdır. Bu ameliyatlar ağrı, kayma, yırtılma ve çıkma gibi riskler barındırmaktadır.

Bacak estetiği nasıl uygulanır?

Tüm bu işlemlerin öncesinde her ameliyatta olduğu gibi hastanın tetkikleri yapılır. Anestezi muayenesi yapılır. Kalp ve akciğer fonksiyonları değerlendirilir. Hasta işleme uygunsa ameliyat gününe karar verilir. Liposuction işlemi sırasında hastaya içeriğinde ağrı kesici ve şişlik önleyici bulunan bir sıvı verilmektedir. Bu sayede hastalar ameliyattan sonra çok fazla ağrı çekmemektedir. İşlemden sonra hasta 1 gün hastanede kalmaktadır. İmplant konulduğunda cilt altı kanamayı önlemeye yönelik dren (kan boşaltan boru) konulmaktadır. Dren içerideki kanı toplar, bölgedeki kanama riskini azaltır. Drenli bacak ve basen implantında hastanın günlük yaşamına dönmesi 1 haftayı bulabilmektedir. Ancak yağ enjeksiyonunda böyle bir yatış süresi bulunmamaktadır. Liposuctionda da birkaç milimetrelik küçük deliklerden girilip uygulama yapılır ve çoğu zaman dikiş atmaya gerek kalmaz. Genellikle hasta 3 hafta boyunca korsesini giyerek günlük yaşamına dönebilmektedir.

Bacak estetiği hakkında sık sorulan sorular

Bacak implantı kimlere yapılmaz?

Aktif ağır spor yapan kişilerde ağrı, kayma, yırtılma ve çıkma gibi riskler nedeniyle calf implantı çok uygun olmaz. Bu kişilere yağ enjeksiyon daha uygun olacaktır. Ancak hastada alınabilecek yağ yok ve ince bacağı kalınlaştırma isteniyorsa o zaman enjektabl implant uygulanabilir. 10 yıl gibi bir süreyle implant bölgede kalmaktadır. Bu uygulama ameliyathane ortamı gerektirmeyen, steril koşulları olan polikliniklerde uygulanabilecek bir enjeksiyon yöntemidir.

Bacak estetiği dezavantajları nelerdir?

 • Tüm bu işlemlerden sonra bir süre kanama, şişlik, kızarıklık olabilir. Bu nedenle cerrahi işlemlerden sonra 3 hafta süresince şişliği ve kanamayı azaltmaya yönelik bandaj kullanılmakta ya da korse giyilmektedir.
 • Her liposuction işleminde düşükte olsa yağ embolisi riski bulunmaktadır. Yağ alınmasına yönelik güvenli üst sınırlar mevcuttur. Örneğin 70 kiloluk bir insandan en fazla 7 litre yağ alınmalıdır. En çok %10 oranında yağ alınabilmektedir. Bunun üzerine çıkıldığında yağ embolisi yada kan kaybı gibi hayati riskleri bulunmaktadır.
 • Hastaya gereğinden fazla ilaç verilmemelidir. İlaçların da önemli toksik dozlarına dikkat etmek gerekmektedir.
 • Alt bacağa liposuctionın dolaşımla ilgili problemler yaratma riski bulunmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca liposuctiondan kaçınmak gerekmektedir.

Bacaklara estetik yapılır mı?

Üst bacak uyluk kısmına genelde deri fazlalığına yönelik ya da yağı azaltmaya yönelik işlemler uygulanmaktadır. Alt bacağa yönelik işlemler ise genelde liposuction, kas küçültme ve botoks gibi işlemlerdir.

Parantez bacak düzelir mi?

Ciddi şekil bozukluğu ya da yürüme problemleri olan kişilerin ortopedi doktoru tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Ameliyat gerektiren durumlar dışında bacaklardaki çarpıklık, şekil bozukluklarında görüntü düzeltilebilir.

Bacağa yağ enjeksiyonu kalıcı mı?

Yağ enjeksiyonuna yönelik hazırlanan yağlar hastanın kendisinden alındığı için vücut tarafından reaksiyon gelişmemektedir ve uygulanan yağ enjeksiyonları kalıcıdır. Tabi ki vücuda verilen yağın %100 ünün tutması mümkün değildir ancak eriyen yağlar kök hücre etkisi oluşturması nedeni ile cilt altı tabakanın ve cildin kalitesinin artmasına yardımcı olacaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al