Yükleniyor

Burun kanamalarında embolizasyon tedavisi nedir?

Burun kanamalarında embolizasyon tedavisi nedir?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Burun kanaması, her yaş grubunda görülebilen bir sorundur. Tüm insanların en az yarısı hayatlarında bir kez burun kanaması geçirir. Çoğu hastaneye başvurmayı gerektirmez. Bu kanamalar basit tamponlama ile durdurulabilir. Fakat daha az kısmını oluşturan, burnun arka bölgesinden kaynaklanan ciddi kanamalı hastalar, sıklıkla hastaneye başvurur. Cerrahi ya da embolizasyon yöntemi tedaviye gerek duyulabilir. Memorial Ataşehir / Bahçelievler Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Gürhan Adam, burun kanamalarında uygulanan embolizasyon tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Burun kanamalarında embolizasyon tedavisi nedir?

Burun kanamalarının birçoğu basit önlemlerle giderilebilmektedir. Ancak özellikle burnun arka bölgesinde yaşanan, ciddi ve tekrarlayan kanamalarda burun kanaması embolizasyon yöntemi uygulanabilmektedir. Embolizasyon, bir damarı kapatmak veya bloke etmek için kullanılan genel bir terimdir. Kanamaya neden olan arterlerin embolizasyonu ile kanamanın durdurulması amaçlanmaktadır.

Burun kanaması embolizasyonu nasıl yapılı r?

 • Öncelikle kanamaya neden olan tümör veya anormal anatomik damarlanmaların görüntülenmesi için tomografik anjiyo yapılmaktadır.
 • Kasıktan yapılan anjiyoyla her iki şah damarı görüntülenir. Buruna giden damarlar selektif olarak girilerek kanamanın yeri saptanır.
 • Kanama noktası saptanabilirse bu alan selektif olarak kapatılır. Kanama alanı genişse yada net olarak saptanamadıysa;  buruna giden arterler partiküler(parçacık) tıkayıcı maddelerle kapatılabilir. Bu geçici bir tıkanma sağlar. Bu sayede kanama durdurulurken, burunun beslenmesinin devamlılığı sağlanır.  İşlem sonrası burunda her hangi bir sorun oluşmaz.

Burun kanaması embolizasyonu hangi durumlarda yapılı r?

Burun kanaması geçiren kişiler kanamayı durduramadığı durumlarda genellikle hastanelerin acil servisleri ya da kulak burun boğaz hastalıkları bölümüne başvurmaktadır.

Burun kanaması embolizasyon yöntemi genel olarak şu durumlarda yapılır;

 • Sık tekrarlayan ya da durdurulamayan kanamalarda embolizasyon yöntemi uygulanabilir.
 • Burnun özellikle arka bölgesinde müdahale için ulaşılabilmesi zor alanlarda gerçekleşen burun kanamalarında embolizasyon tedavisi faydalı olabilmektedir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan ve sık burun kanaması yaşayan hastalarda embolizasyon tedavisi tercih edilebilir.
 • Tümör kaynaklı kanamalarda embolizasyon tercih edilebilir.

Burun kanaması embolizasyonu tedavisini avantajları nelerdir?

 • Embolizasyon epistaksis yani burun kanamaları için birinci basamak tedavi olarak görülmese de, özellikle zorlu durumlarda, önemli bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Cerrahi ile durdurulamayan ciddi kanamalarda hayat kurtarıcıdır.
 • Burun kanamalarının az bir kısmı, hastanede tedaviye ihtiyaç duyar. Çoğu burun kanaması ufak tamponlamalarla durur. Hastaların bir kısmı da KBB (kulak, burun ve boğaz) doktorları tarafından cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Embolizasyon ise özellikle yandaş hastalıkları nedeniyle cerrahi müdahale edilemeyen ya da cerrahi işlemlerde başarısız olan hastalarda sıklıkla uygulanır.
 • Burun ameliyatları sonrasında, kafa travması geçiren kişilerde ya da tümoral kitlelerden olan burun kanamalarında kanama yerinin belli olması dolayısıyla embolizasyon tedavisi daha uygundur.
 • Travma sonrası cerrahi müdahale ile burun içi ödem, yumuşak doku bozuklukları ve kemik kırıkları nedeniyle kanamanın bulunması zordur. Embolizasyon sırasında tüm damarlar gösterilebilir. Birçok kanamalı damar aynı seansta kapatılabilir.
 • Özellikle burun içi tümoral kitlelerde cerrahi öncesi kanamanın azaltılması ve ameliyatın kolaylaştırılması açısından başarıyla uygulanmaktadır.
 • Embolizasyon tedavisinde başarı oranı %90-95 aralığındadır.
 • Embolizasyon daha az invaziv, anestezi gerektirmeyen, başarı oranları yüksek bir tedavi metodudur.

Burun kanaması embolizasyonu hakkında sık sorulan sorular

Burun kanamalarında hangi durumlarda hastaneye gidilmelidir?

Burun kanamalarının çoğu ciddi olmayıp evde halledilebilmektedir. Sık sık burun kanaması varlığı ve durdurulamayan kanamalarda hastaneye başvuru yapılmalıdır.

Hangi kanamalar tehlikelidir? 

Burnun arka kısmında meydana gelen kanamalar daha ciddi kanamalardır. Tamponlamanın zorluğu nedeniyle ciddi kanamalara yol açabilir.

Burun kanaması nedenleri nelerdir?

Burun kanamasının birçok nedeni bulunmaktadır. Burun kanaması nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Travma, enfeksiyonlar, hipertansiyon, burun ameliyatları, kanserler, kan sulandırıcı ilaçlar, sıcak havalar ve kan hastalıkları burun kanamasına neden olabilmektedir.
 • Çocukların travmaya daha sık maruz kalmaları nedeniyle burun kanamaları daha fazla görülmektedir.  Ayrıca yaşlılarda da burun kanaması daha fazla yaşanmaktadır.
 • Hamilelerde artan karın içi basınç nedeniyle oluşan damar genişlemeleri daha sık burun kanamasına yol açmaktadır.  
 • Kan pıhtılaşmasını engelleyen aspirin, varfarin, klexan gibi ilaçlar burun kanamalarını artırabilir.

Burun kanaması nasıl durdurulur?

Burun kanaması nasıl durur? Sorusunun yanıtı burun kanaması nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak birçok burun kanaması basit şekilde durdurulabilmektedir.

 • Gazlı bez ile tampon koyarak elde edilen basınç ile burun kanamalarının çoğu kontrol altına alınabilmektedir.
 • Burun arka kanamalarında genel anestezi altında balon şişirme yöntemi, kanayan damarın koter gibi cihazlarla yakılması ve kan damarının cerrahi olarak bağlanması(ligasyon) uygulanabilmektedir.
 • Bu tedavilerden yarar görmeyen ciddi burun kanamalarında embolizasyon ile tedavi uygulanmaktadır.

Burun kanaması embolizasyon tedavisinin riskleri nelerdir?

Bütün tıbbi tedavilerin riskleri bulunabilmektedir. Burun kanaması embolizasyonunun riskleri arasında cilt giriş yerinde morarma, atardamarın girdiği yerde kanama yada baloncuk oluşumu, beyni besleyen kan damarlarının yaralanması ve kan damarlarının içinde kan pıhtılarının gelişmesi görülebilir. Göze giden kan dolaşımı ile ortak dolaşım nedeniyle körlük de olası bir risktir.

Burun kanaması embolizasyon uygulamasından sonra nelere dikkat edilmelidir?

 • Burun kanaması embolizasyon işleminden sonraki gün normal aktivitelere dönülebilir. Kasıktan girilen bölgenin kuru tutulmasına özen gösterilerek duş alınabilir.
 • Embolizasyon işleminden sonra doktorun öngördüğü süre içinde ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa doktorunuzun tavsiyesine göre bir süre bu ilaçlara ara verilebilir.
 • İşlemden sonraki birkaç gün kasıktan iğnenin girdiği bölgede ağrı ya da morluk görülebilir. Bu normal bir durumdur ancak şişlik gibi durumlarda yürüme sonrası ağrı olması durumunda doktora bilgi verilmelidir.

Burun kanaması embolizasyon tedavisi ne kadar sürmektedir?

Burun kanaması embolizasyon işlemi yaklaşık 1 saat sürmektedir. İstenirse hastalarımıza anestezi (sedasyon) eşliğinde yapılabilmektedir. Hastalarımız, işlemin ardından kanamanın takibi için bir gün kadar hastanede tutulmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Ocak 2022

Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al