Yükleniyor

Diş Botoksu- Çene Botoksu (Masseter Botoksu)

Diş Botoksu- Çene Botoksu (Masseter Botoksu)

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Yediğimiz yiyecekleri çiğnememizi sağlayan çene kasları (masseter kas) diş sıkma, çene eklem hastalıkları, sert yiyecekler tüketme gibi durumlar nedeniyle aşırı çalışıp büyüyebiliyor. Hem işlevsel olarak hem de estetik olarak olumsuz sonuçlar doğuran masseter hipertrofisi (çene kasının büyümesi) ağrı ya da şekil bozukluğu olarak günlük yaşantımızı etkileyebiliyor. Çene botoksu olarak da bilinen masseter botoks uygulaması, bu kasın aşırı aktivitesini sınırlandırarak hem yüzde görülen köşeli ya da asimetrik görüntünün ortadan kaldırılmasını hem de diş sıkma veya diş gıcırdatma gibi sorunların önlenmesini sağlıyor. Cerrahi bir işlem olmayan çene botoksu işleminin ardından hemen günlük hayata devam edebiliyor. Çene botoksu işleminin mutlaka yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını bilen tıp hekimleri veya diş hekimleri tarafından uygulanması gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dr. Dt. Janset Şengül, diş botoksu- çene botoksu ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Çene botoksu nedir?

Masseter kası, üst çeneden alt çeneye uzanan oldukça büyük bir kastır. Bu kasın aşırı aktivitesine bağlı olarak dışardan görünecek şekilde büyümesine “masseter hipertrofisi” adı verilir. Masseter hipertrofisi diş sıkma ve gıcırdatmaya bağlı olarak gelişebileceği gibi sıklıkla sert yiyecekler tüketen ve sakız çiğneyen bireylerde de görülebilir. 

Masseter botoksu (çene botoksu) çene kaslarında görülen aktivite artışının Botulinum toksin uygulamasıyla azaltılmasını ve nihayetinde kas kasılmasının engellenmesini sağlamak amacıyla yapılan bir uygulamadır. 

Çene botoksu hangi durumlarda kullanılır?

Çene botoksu olarak da bilinen masseter botoksu, masseter kasının aşırı aktivitesi sonucu yüzün alt bölgesinde görülen köşeli formu veya asimetrileri ortadan kaldırmak amacıyla uygulanır. Gün içinde veya gece diş sıkma veya gıcırdatmayla karakterize bir durum olan bruksizm, dişlerde aşınma, periodontal lezyonlar, temporomandibular eklem bozuklukları ve kas ağrısı gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Diş sıkan hastalara okluzal splint, ilaçlar, davranışsal yaklaşımlara ek olarak çene botoksu uygulaması yapılabilmektedir. 

Çene botoksu nasıl uygulanır?

Çene botoksu uygulamasında botulinum toksini insülin iğnesine benzeyen küçük enjektörlerle yaklaşık 5 dakika süren bir işlemle direkt olarak masseter kasına enjekte edilir. İşlem sırasında genellikle ağrı hissedilmez. Bu işlem tamamlandıktan sonra iş hayatına devam edilebilmesi mümkündür. 

Çene botoksunun avantajları nelerdir?

Masseter botoks işlemi ile yüzün alt bölgesinde kasın aşırı aktivitesine bağlı olarak gözlenen köşeli görünüm ortadan kalkarak daha oval bir form alması sağlanır. Masseter botoks cerrahi bir işlem değildir. İşlem esnasında veya iyileşme döneminde ağrı gözlenmez. Masseter botoks, diş sıkmaya bağlı olarak gelişen ağrıların kontrol altına alınmasında yardımcı olabilir. 

Çene Botoksu ile ilgili sık sorulan sorular

Çeneye botoks ne işe yarar?

Çene botoksu, diş sıkmaya bağlı olarak aşırı büyüyen çene kaslarının aktivitesini azaltarak yüzün incelmesini ve çene kasında görülen ağrıların azalmasını sağlar. 

Çene botoksu yüzü inceltir mi?

Diş sıkmaya veya aşırı aktiviteye bağlı olarak kimi durumlarda gözle görülür şekilde belirginleşen masseter kası Botulinum toksin uygulamalarıyla eski formuna gerilemektedir. Bu durum yüzün alt bölgesinde bir incelmeyle sonuçlanabilmektedir.

Çene botoksunu kimler yapar?

Çene botoksu tıp hekimleri ve diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. İşlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasına hakim olması gerektiği unutulmamalıdır.

Masseter botoks işlemi ne kadar sürer?

İşlemin uygulanması yaklaşık olarak 5 dakika sürmektedir. Uygulamanın ardından çalışma hayatına dönülebilmektedir. Genellikle işlemden iki hafta sonra kontrol randevusu verilmektedir. İşlemin etkisi 3-4 hafta içinde tam olarak görülmektedir. 

Masseter botoksun etkisi ne zaman geçer?

Botoks uygulamaları etkisini 3 ila 6 ay içinde kaybetmektedir. Bu süre birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Tekrarlayan botoks işlemlerinin ardından botoksun etki süresinin uzadığı gözlemlenmektedir. Bunun sebebinin aktivasyonunun sürekli azalan bir kasın artık kasılmayı unutmaya başlaması olduğu söylenebilir.

Çene botoksu ne kadar sıklıkta tekrarlanmalıdır?

Çene botoksu etkisini ortalama 3 ay içinde kaybetmeye başlar. Bu dönemde enjeksiyonun tekrarlanması kasın tekrar kuvvetlenmesine fırsat vermeyerek etkilerin daha uzun dönem görülmesini sağlayabilir. Ancak yine de işlemin tekrarlanma sıklığı kontrol seanslarında belirlenmelidir. 

Çene botoksu sonrası ağrı yaşanır mı?

Çene botoksu işleminin ardından diğer botoks uygulamalarında olduğu gibi ağrı beklenmemektedir.  

Çene botoksu sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Çene botoksu uygulamalarının ardından ilk 24 saat bölgeye masaj yapılmaması ve yüz üstü yatılmaması önemlidir. Uygulamadan sonraki ilk birkaç saat kişinin sert gıdalar tüketmemesi ve öne eğilmemesi önerilmektedir.  

Çene botoksu estetik amaçla yapılabilir mi?

Çene botoksunun masseter kasında yani yüzün alt bölgesinde bir incelmeye sebep olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle daha oval bir yüz veya belirgin bir çene hattına sahip olmak isteyen bireylere uygun olduğu durumlarda masseter botoks uygulaması yapılabilmektedir. Bunun dışında yüzün alt bölgesindeki asimetrilerin giderilmesi için de masseter botoks uygulamalarına başvurulabilir. 

Çene botoksu sonrasında çiğneme işlevi sekteye uğrar mı?

Çene botoksu sıklıkla çiğneme kasının aşırı aktivitesinin olduğu durumlarda bu aktiviteyi ortalama sınırlara çekmek üzere yapılan bir uygulamadır. Yapılan çalışmalarda botoks uygulaması yapılan hastaların düşük bir grubunda çiğneme kuvvetinde azalma olduğu bildirilmiş olsa da çiğneme işlevine engel olacak bir durum beklenmemektedir.

Çene botoksu yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Botoks uygulamalarından önce varsa kullanılan tüm ilaçlar ve benzer şeklide varsa nörolojik hastalık geçmişi mutlaka hekime bildirilmelidir. Bununla birlikte hamilelik ve emzirme dönemlerinde botoks uygulamaları önerilmemektedir. Aktif diş enfeksiyonu bulunan kişilere botoks uygulaması yapılmamaktadır. 

Çene botoksu nasıl etki eder?

Botoks sinirden gelen uyarının kasa iletilmesini engeller. Bu sayede kas kasılmayı bırakır ve masseter kasının aşırı çalışması azalacağı için kas yeniden eski boyutuna dönmeye başlar. 

Çene botoksunda görülebilecek yan etkiler nelerdir?

Botoks işleminin bilinen kalıcı bir etkisi yoktur. Nadiren kılcal damarlara denk gelinmesi durumunda geçici bir morarma ve şişlik gözlenebilir. 

Çene botoksu gülüşü etkiler mi? 

Çene botoksunun ardından gülüşte bir değişiklik beklenmemektedir. Ancak nadir bir komplikasyon olarak gülüş kaslarında geçici bir asimetri gözlenebilmektedir. 

Güncelleme Tarihi : 30 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 23 Haziran 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al