Yükleniyor

Diş Kaplama Nedir? Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş Kaplama Nedir? Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Diş kaplama, sağlık problemleri ya da estetik kaygılar nedeniyle son dönemlerde sık başvurulan uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Halk arasında kaplama olarak da adlandırılan kuron, crown kelimesinden geliyor. İşlem sırasında tıpkı bir taç gibi dişe porselen giydiriliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Uzm. Dr. Esma Sönmez, diş kaplama ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplama, dişlerde çok fazla madde kaybı nedeniyle, çürük-kırık gibi sebeplerle diş dokusu kaybı olduğunda veya estetik amaçlı olarak dişlerin kaplanmasıdır. Diş kaplama işlemi kişiye özel planlanmaktadır çünkü her insanın ağız ve diş yapısı farklıdır. Diş kaplama işlemi fonksiyonel veya estetik amaçlı olarak yapılabilmektedir. Estetik amaçlı hali ile diş çürükleri, kırılmış diş dolgusu, diş çekilmeleri ve ağızdaki boşlukların tedavi edilmesi durumlarında diş kaplama işlemi yapılabilmektedir.

Fonksiyonel amaçlı yapılan diş kaplamaları ise diş eksikliği, dişlerde madde kaybı ya da kırık, aşınmalar veya dişleri sağlamlaştırmak için yapılmaktadır.

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Dişe tıpkı taç giydirirmiş gibi porselen giydirilen kaplama işlemi öncesinde dişte bazı hazırlıklar yapılmaktadır. Bu hazırlıklar kurona (kaplamaya) yer açmak içindir. Diş kaplama uygulaması kaplama çeşidine ve uygulama yapılacak diş sayısına göre tek seansta tamamlanabileceği gibi 10 gün kadar da sürebilmektedir. Uzman diş hekimleri tarafından gerekli muayene ve inceleme yapılarak kaplama çeşidi belirlenmektedir. Dişin ölçüsü alınarak laboratuvar ortamında kişiye ve o dişe özel olarak kuron hazırlanmaktadır. Hazırlanan kuron daha sonra uygun yöntemlerle dişe yapıştırılmaktadır.  

Kaplama Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Kaplama dişlerin (kuronların) ömrü hastanın ağız ve diş bakımıyla çok yakından ilgilidir. Eğer hasta dişlerini çok iyi fırçalayıp diş ipi kullanmayı etmiyorsa, doğru ebsleniyorsa, düzenli diş muayenelerini aksatmıyorsa yapılmış kuronlar 10-15 sene kullanılabilmektedir.

Kaç Çeşit Kaplama Vardır?

Diş kaplama sürecinde kullanılan birçok farklı kaplama çeşidi bulunmaktadır. Bu kaplama çeşitlerinden hastaya en uygun olanı bulunarak işlem uygulanmaktadır. Diş kaplama çeşitleri genellikle yapısındaki malzemeden ismini almaktadır. Hastalar diş kaplamalarını güvenle uzun yıllar kullanabilmektedir. Kuronlar günümüzde ağırlıklı olarak iki türlü malzemeyle yapılmaktadır. Bunlar, metal destekli ve zirkonyum destekli kuronlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

  • Metal Destekli Diş Kaplama Nedir?

Altyapı olarak metal içeren bu kuronların dış kısmında porselen kullanılarak diş ile uyumlu bir görünüm sağlanmaktadır. Metal destekli diş kaplama sıkça tercih edilmektedir ve maliyet olarak daha uygundur.

  • Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Altyapı olarak zirkonyum denilen beyaz diş ile aynı renkteki malzeme kullanılmaktadır. Diş etiyle uyumu ve estetik açıdan oldukça üstün bir malzemedir. Zirkonyum diş kaplamalarda altyapıda koyu renkte bir metal olmaması sebebiyle dişe çok yakın bir görüntü sağlanabilmektedir.

Zirkonyum diş kaplamaları özel fırınlama işlemlerinden geçirildiği için sağlam ve dirençli bir yapıdadır. Doğal diş minesine benzemektedir. Metal yapı içermemektedir. Isı geçirgenliği daha az olduğu için sıcak ve soğuk hassasiyeti yaratmamaktadır. Ağız kokusunu azaltır ve diş etlerinde koyu renk bırakmamaktadır. Yüzeyi parlak ve pürüzsüz olması nedeniyle plak birikimine neden olmamaktadır. Zirkonyum, diş kaplama için kaliteli bir maddedir ve maliyeti de fazla olabilir ancak hasta konforunun yüksek olması sayesinde tercih edilen uygulamalardan biridir.

  • Lamine Diş Kaplama Nedir?

Laminalar, kuron işleminden çok daha konservatif (koruyucu) bir yaklaşımdır. Diş dokusu sağlıklı, madde kaybı az ise, dişlerde minimal bir hazırlıkla lamina uygulanabilmektedir. Laminelerde malzeme olarak diş dokusuna en yakın, dolayısıyla en doğal görünümü veren empress diye adlandırılan sıkıştırılmış porselen kullanılmaktadır. Lamine diş kaplama son yıllarda sıkça tercih edilmektedir.

  • Porselen Diş Kaplama Nedir?

Porselen diş kaplama işleminde dişler kaplamanın kalınlığına uygun bir şekilde törpülenmektedir. Törpülenen dişlerin kalıbı çıkarılarak diş teknisyenleri tarafından kaplama hazırlanmaktadır. 1 veya 2 hafta içinde hazırlanan kaplamalarla işleme başlanmaktadır. Lokal anestezi ile uygulanan kaplamanın dişe uyumu ve rengi incelenerek kaplama dişe sabitlenmektedir.

Kaplama Yapılan Diş Çürür mü?

İyi yapılmış kaplamaların altındaki dişler çürümez. Burada önemli olan bütün prosedürün hassasiyetle sürdürülmesidir. Çürüğe çok yatkın kişilerde kaplama işlemi dişleri koruma altına almak için uygulanabilmektedir. Bu nedenle iyi yapılmış kuronların çürüğü önlediği söylenebilmektedir. Burada kontrollere düzenli olarak gelmenin önemini de vurgulamak gerekmektedir. Ayrıca diş kaplama işleminin bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından yapılması çok önemlidir.

Diş Kesilmeden Kaplama Yapılır mı?

Diş kesilmeden kaplama yapılmamaktadır ancak lamine yapılabilmektedir. Hastanın bu işleme uygun olup olmadığını değerlendirmek için ayrıntılı bir diş muayenesi yapılması gerekmektedir.

Kaplama Diş Nasıl Çıkarılır?

Kaplamaların çıkartılması bu iş için özel olarak tasarlanmış aletlerle (köprü sökücü) yapılabildiği gibi, kaplamalar tekrar kullanılmayacaksa eski kaplamalar kesilerek çıkartılabilmektedir. Klinik tecrübelere göre çok daha travmatik bulunan ikinci yöntem çok daha sık kullanılmaktadır.

Diş kaplamadan sonra nelere dikkat edilmeli?

Diş kaplama tedavisinden sonra yemek yemede bir kısıtlama bulunmamaktadır. Hasta kendi günlük hayatına dönebilmektedir. Uygulama sonrasında dişin üzerinde kalan yapıştırıcı kalıntıları rahatsızlık oluşturabilir ve bu kalıntılar günlük diş bakımı olan fırçalama ile kaybolmaktadır. Bu nedenle hastalara günlük ağız bakımının düzgünce yapılması önerilmektedir. Diş kaplama işlemi sonrasında ağız ve dişlerde hassasiyet olabilmektedir.

Diş Kaplama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş Kaplama Temizliği Nasıl Olmalı?

Diş kaplama temizliği rutin diş temizliğinden farklı değildir. Rutin ağız ve diş bakımıyla günde iki kez diş fırçalanması, diş ipi ve gargara kullanılması önerilmektedir. 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmelidir. Ağız ve diş bakımının yanında sigara, asitli veya şekerli yiyecek-içecekler yüksek miktarda kullanılmamalı, dişler kalem gibi sert cisimlerle çiğnenmemelidir. Ambalaj ve paket gibi ürünleri açmak için dişler kullanılmamalı, dişlere zarar verilmemelidir. Şayet birkaç üyeden oluşan köprüleriniz varsa (2 veya daha çok sayıda diş içeren birleşik bir yapıya sahip iseniz) bu durumda özel diş ipleri kullanmanız önerilmektedir. Bu birleşik yapıya diş ipiyle yukardan aşağıya giremeyeceğiniz için, diş eti kısmından girişinize izin veren özel diş ipleri ve diş arası fırçası kullanmalısınız. Bunların yanı sıra ağız duşu dediğimiz elektrikli aletler de yardımcı olacaktır.

Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kaplama olan bölgede ağrı yaşıyorsanız öncelikle bölgeyi temizleyerek burada sıkışmış bir besin artığı olmadığından emin olun. Ağrınız devam ediyorsa ağrınızı dindirmek için bir ağrı kesici aldıktan sonra doktorunuza başvurmalısınız. Doktor kapsamlı diş muayenesi yaptıktan veya röntgen gibi görüntüleme tetkiklerinizi değerlendirdikten sonra gerekli tedavi planını yapacaktır.

Diş Kaplama Can Acıtır mı?

Dişler kuronlanırken yani diş kaplama işlemi yapılırken ağrı, acı şikayeti yaşamazsınız. Dişleriniz takılana kadar kullandığınız geçici dişlerle yaşanılan ufak hassasiyetler ise olağandır. Ancak şiddetli ağrı şikayetinde doktorunuza durumu bildirmelisiniz.

Kaplama Dişler Sararır mı?

Kaplama dişler sararır mı sorusu diş kaplama işlemi yaptırmak isteyen kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Kaplama dişlerin rengi değişmez, sararma olmaz. Ancak yine uygun şekilde diş fırçalamaya ve ağız bakımını ihmal etmemeye özen gösterilmelidir.

Güncelleme Tarihi : 28 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al