Yükleniyor

Genital Beyazlatma (Lazerle Vajinal Beyazlatma)

Genital Beyazlatma (Lazerle Vajinal Beyazlatma)

İletişime Geçin

Hormonal değişiklikler, gebelik, doğum, yanlış iç çamaşırı seçimi, kilo dengesinin korunamaması ve çeşitli enfeksiyonlar genital bölgede kararmaya neden olabiliyor. Pek çok kadın, vajina renginin kararmasından dolayı estetik kaygılar ve özgüven eksikliği yaşayabiliyor. Ancak genital beyazlatma işlemi kadınların yaşam kalitelerini artırabiliyor ve çiftlerin cinsel hayatları açısından da fayda sağlıyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, genital beyazlatma hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Genital Beyazlatma Nedir?

Genital beyazlatma, bikini bölgesi ve çevresindeki cildin rengini açmak için topikal kremler, peelingler veya lazer içerikli tedavileri içeren bir uygulamadır. Her ne kadar genital beyazlatma olarak adlandırılsa da, vajinanın iç bölgesi bu prosedürün dışında kalır. Halk arasında genital bölge beyazlatma, vajina beyazlatma, bikini bölgesi beyazlatma, özel bölge beyazlatma işlemi olarak da bilinir.

Genital Beyazlatma Neden Yapılır?

Genital bölgenin renginin kararması sonucunda, renk açma ilgili tedaviler merak edilmektedir. Özellikle de lazer yöntemleriyle beyazlatma konusunda hastalarda memnuniyet oldukça fazladır. Bikini bölgesi kararması kadınlar tarafından hoşlanılmayan ve onların hayatını olumsuz da etkileyen bir sorundur. Hatta bazı kadınlarda seks hayatı da bundan olumsuz etkilenebilir. Vajina rengindeki kararmadan kaynaklı cinsel temastan kaçınma meydana gelebilir. Hamilelik sonrasında, hormonal nedenler, yaşın ilerlemesi, kilo almak, genetik faktörler, genital bölge enfeksiyonları, yanlış iç çamaşırı seçimi, genital bölgenin havasız kalması, vajinal bölgeye uygulanan epilasyon işlemleri nedeniyle genital bölgenin rengi koyulaşabilir. Bazı kadınlar tüylerinin temizliği için jilet kullanmaktadır. Bu da vajina kararmasına yol açabilir. Ayrıca vajinada oluşan kokuları engellemek için kullanılan ürünler de genital bölgeyi karartabilir. Bu nedenle de genital beyazlatma yöntemleri tercih edilir ve isteyen hasta grubuna uygulanır. Genital bölge kararması için krem kullananlar da vardır. Özel bölge beyazlatıcı krem pek çok platformda satılmaktadır. Fakat “vajina beyazlatma kremi” şeklinde sunulan her ürüne inanmamak gerekir. Genital kararma giderici krem türündeki ürünler ciltte sorunlara da neden olabilir. Genital bölge renk açıcı krem kalıcı etki oluşturmamaktadır.

Genital Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Vajina beyazlatma operasyonu, en bilindik genital beyazlatma işlemleri olarak adlandırılır. Genital bölge beyazlatmak için uygulanan yöntemler ameliyatsız estetik uygulamalardır. Çok kısa sürede yapılabilir, acısız, ağrısız ve pratik işlemlerdir. Lazer ile gerçekleştirilen işlemlerde genital bölgede koyulaşmaya neden olan melanin pigmenti hücreleri yok edilir. Bunların ortadan kaybolmasıyla vajinal kararma da ortadan kalkmaktadır. Uygulamadaki lazer ışınları, genital bölge cildindeki dokuların da canlanmasını böylece daha genç görünmesini sağlar. Yani işlem sırasında uygulanan lazer ışığı sayesinde cilt de bulunan dermis tabakasında yer alan ve kararmaya sebep olan melanin pigmentini üremesini sağlayan ‘melanosit’ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital bölge de ağartma ve beyazlatma yapılmaktadır. 

Merak Edilen Sorular

Genital beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Genital bölge beyazlatma lazer ile yapılır. Lazer ile gerçekleştirilen renk açma tedavileri genellikle 15-20 dakika sürer. İşlem öncesi genital bölgede lokal anestezik etkili krem kullanılması oluşabilecek ağrı hissinin ortadan kalkmasına sebep olacaktır. Lazerle vajina beyazlatma işlemlerinde genel anesteziye gerek görülmemektedir. Genital bölge beyazlatma işlemi ağrısız ve acısızdır.

Genital beyazlatmada Fotona sistemi işe yarıyor mu?

Bikini bölgesi kararması konusunda uygulanan yöntemlerden biri de Fotona SP Dynamis’tir. Bu teknoloji birbirini tamamlayan iki lazer dalga boyunu birleştirip jinekoloji alanında da kullanılmaktadır. Genital bölge kararmasında da oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Fotona SP Dynamis, genital kararma yani vulva kararması için hastanın durumuna göre seans sayıları belirlenebilmektedir. Her mevsim uygulanması bu teknolojinin avantajlarındandır. Genital bölgenin rengini açmak için en uygun tedavilerden biridir.

Genital beyazlatma işleminde kesi yapılır mı?

Lazerli teknolojilerde kesi olmadan işlemler yapılmaktadır.

Genital beyazlatma kremleri yararlı mı?

Genital beyazlatıcı krem ya da bikini bölgesi beyazlatan krem türünde ürünler, çeşitli bitkisel karışımlar kişilerce merak edilmektedir. Ancak bu tür ürünler geçici beyazlama sağlamakla birlikte kalıcı bir renk açma mümkün olmamaktadır. Bu nedenle en iyi genital bölge beyazlatıcı krem adı altındaki ürünleri çok da tercih etmemek gerekir. Vajina kararması krem ile çözümlenemez. Genital bölge renk açıcı olarak en iyi yöntem lazerli yöntemlerdir.

Genital bölge lazer ile beyazlatıldıktan sonra neye dikkat edilmelidir?

İşlem sonrasında hijyene önem verilmelidir. Genital bölge kuru tutulmalıdır. İç çamaşırlarının pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Dengeli beslenilmeli, vajinal duştan uzak durulmalıdır. Kilo alınmamalıdır. Çünkü kilo almak da vajina bölgesinin kararmasına neden olabilir.

Lazerli vulva beyazlatmada maksimum etki ne zaman görülür?

Bir ay sonra maksimum etki görülebilmektedir. Genital bölge beyazlatma lazer fiyat olarak da merak edilmektedir. Bu konu hekim gördükten sonra belirlenebilen bir şeydir.

Özel bölge kararması tedavisi sonrası cinsel hayata ne zaman dönülmeli?

Lazerli genital beyazlatma işleminden sonra kadınlar seks hayatına bir hafta sonra dönebilirler. Cinsel ilişkisi sonrasında hijyene dikkat edilmelidir.

Lazerli genital bölge beyazlatma işleminden sonra cinsel hayat nasıl etkilenir?

Pek çok kadın vajinal kararma nedeniyle cinsel hayata temkinli bakabilmektedir. Çünkü estetik kaygılar ön plandadır. İşlem sonrasında cinsel hayat da olumlu etkilenirken; daha çok cinsel haz duyulmaktadır.

Genital beyazlatma cilde zarar verir mi?

Lazerle genital bölge beyazlatma uygulamalarında cilt hasar görmez. Cilt sağlığı açısından lazer olumlu bir uygulamadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 23 Haziran 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al