Yükleniyor

Hemoroidal arter ligasyonu (Bağlaması) doppler hemoroid tedavisi nedir?

Hemoroidal arter ligasyonu (Bağlaması) doppler hemoroid tedavisi nedir?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Toplumda en yaygın hastalıklar arasında olduğu tahmin edilen hemoroid sorunu, özellikle doğum yapan kadınlarda ve oturarak çalışanlarda sık görülüyor. Erken evrelerdeki hastalar için diyet ve ilaç düzenlemeleri rahatlatıcı olabilirken, ileri evrelerde cerrahi yönteme başvurulması önem taşıyor. Ancak günümüzde ağrısız, acısız, kesisiz “hemoroidal arter ligasyonu (bağlaması) doppler hemoroid tedavisi” ile hemoroid ameliyatları daha konforlu hale geliyor. Ayrıca standart hemoroid ameliyatlarından sonra özellikle ileri yaşlarda yaşanan gaz ve gaita kaçakları doppler hemoroid yöntem ile son buluyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Ediz Altınlı, “hemoroidal arter ligasyonu (bağlaması) doppler hemoroid tedavisi” hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Hemoroidal Arter Ligasyonu (Bağlaması) Doppler Hemoroid Tedavisi nedir?

Genel anestezi altında yapılan ağrısız, acısız, kesisiz hemoroidal arter bağlaması adı verilen doppler ile yapılan bu işlem minimal invaziv bir yöntemdir. Standart hemoroid ameliyatlarında hemoroidler kesilerek alınmaktadır ve o bölgeye dikiş atılmaktadır. Bu, hasta için ağrılı bir işlem olabilmektedir. Doppler işleminde ise kesi yapılmamakta, daha az anestezi verilmekte, hasta ağrı ve acı hissetmemektedir. Hastalar 1 günlük hastane yatışı sonrası günlük yaşantılarına, ertesi gün de iş hayatlarına dönebilmektedirler. İşlem sonrası herhangi bir iz kalmamaktadır. 

Hemoroidal Arter Ligasyonu (Bağlaması) Doppler Hemoroid Tedavisi hangi hastalıklarda uygulanmaktadır?

Bu işlem, hemoroid sorununun tedavisinde uygulanmaktadır.

Hemoroidal Arter Ligasyonu (Bağlaması) Doppler Hemoroid Tedavisinin fark yaratan özellikleri/avantajları nelerdir?

  • Standart hemoroid ameliyatları sonrasında gaita ve gazı tutmaya yarayan yardımcı organeller olan hemoroidlerin alınması, bazı hastalarda özellikle ileri yaşlarda gaz ve gaitayı tutabilmeyi engelleyebilmekte, bu nedenle yaşam kalitesini oldukça düşüren kaçaklar yaşanabilmektedir. Doppler hemoroid yönteminde ise kesme işlemi uygulanmadığından hemoroidler yerinde kalmakta ve ileri yaşlarda dahi gaz ve gaita kaçakları yaşanmamaktadır.
  • İşlem kesisiz uygulandığı için işlemden sonra herhangi bir ağrı ve acı yaşanmamaktadır.
  • Doppler yöntemi 2. 3. ve hatta 4. evreye de uygulanabilen bir yöntemdir. 4. evre hemoroidlerde dahi uygulanabilmesi önemli bir avantajdır.
  • İşlem sonrasında ertesi gün hastalar iş ve sosyal yaşama dönebilmektedir.

Hemoroidal Arter Ligasyonu (Bağlaması) Doppler Hemoroid Tedavisi süreci nasıldır?

Hasta herhangi bir ameliyata gelir gibi 8 saatlik açlıkla hastaneye gelmektedir. Ameliyattan önceye hastaya hastanede lavman yapılmaktadır. Bunun dışında işlemin herhangi bir özel hazırlığı yoktur. 20-25 dakika süren bir uygulamadır. Genel anestezi yapıldığı için hasta 1 gün hastanede kalmaktadır. Ertesi gün hasta işe geri dönüş, araba kullanmak, yürüyüş yapmak gibi normal günlük faaliyetlerini gerçekleştirebilir hale gelmektedir. Özel bir sistemle dikerek gerçekleştirilen bir yöntemdir. Dışarı açılan hemoroidler bir akordeon gibi düşünülürse, açılmış olan akordeonun dikilerek kapatılması gibi bir işlem şeklinde tanımlanabilmektedir. Hem hemoroide giden kan damar akımları kesilir hem de hemoroid yerine yerleştirilir. Yani hastada hemoroidler yerinde kalmaktadır. Özel bir ultrasonik doppler sistemiyle hemoroide giden damar bulunmakta ve özel bir cihazla dikilerek boğulmaktadır.

Hemoroidlerin tam olarak yerine yerleşip oturması 60-90 gün sürmektedir. Hastaların bu süre zarfında gaita yaparken dikkat etmeleri gerekir. Bu nedenle ameliyat sonrası hastalara gaitayı yumuşatıcı ilaçlar verilmektedir. Ameliyattan sonra 1 hafta kadar acı, baharatlı ve ekşi besinlerden kaçınılması önerilmektedir. 1 haftanın sonunda herhangi bir diyet kısıtlaması kalmamaktadır.

Hemoroidal Arter Ligasyonu (Bağlaması) Doppler Hemoroid Tedavisi Hakkında hakkında sıkça sorulan sorular

Hemoroidal Arter Ligasyonu (Bağlaması) Doppler Hemoroid Tedavisinde ağrı olur mu?

Çoğu hastada herhangi bir ağrı olmamaktadır. Bazen de basit ağrı kesicilerle kolaylıkla giderebilecek kadar hafif yaşanabilmektedir.

Hemoroidal Arter Ligasyonu (Bağlaması) Doppler Hemoroid Tedavisi sonrası nüks olur mu?

İşlemde tüm hemoroidlere müdahale edildiği için şu ana kadar kaydedilmiş bir nüks vakası yaşanmamıştır. Bu konuda deneyimli uzmanlar atarfından teknik açıdan doğru bir şekilde yapıldığında sorunun nüks etmeyeceği öngörülen bir yöntemdir.

Hemoroidal Arter Ligasyonu (Bağlaması) Doppler Hemoroid Tedavisi sonrası günlük hayatıma, iş hayatıma ne zaman dönerim?

Ağrısız, kesisiz bir yöntem olması sebebiyle işlemin ertesi günü araba kullanmak, yürüyüş yapmak gibi aktivitelerle iş ve sosyal yaşama dönmek mümkündür.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 23 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al