Yükleniyor

Kuafaj Tedavisi Nedir? Kuafaj Dolgu Nasıl Yapılır?

Kuafaj Tedavisi Nedir? Kuafaj Dolgu Nasıl Yapılır?

İletişime Geçin

Kuafaj, çürük dişlerde hasar görmüş dokuların tedavi edilmesi işlemidir. Bu yöntemle, dişin sinirlerine zarar vermeden kalan sağlam diş yapısının korunması hedeflenir ve üzerine dolgu yapılması sağlanır. Kuafaj, özellikle kanal tedavisine gerek kalmadan dişin kurtarılabilmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Bu işlem sayesinde, diş çekimi gibi daha radikal tedavilere başvurmadan önce dişin kurtarılması amaçlanır. Kuafaj tedavisi, dişin fonksiyonelliğini ve estetiğini koruyarak, sağlıklı bir ağız yapısının devamını sağlar.

İçindekiler

Kuafaj Tedavisi Nedir?

Kuafaj tedavisi en basit şekliyle, diş çürümesi nedeniyle ortaya çıkan zarar görmüş dokuların sinire olan uzaklığı da göz önünde bulundurularak, geride kalan sağlam diş üzerine dolgu yapılmasıdır. Kuafaj tedavisi yaptırmanın asıl avantajı çürümüş dişin, diş çekiminden kurtarılarak, fonksiyonunu sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin sağlamasıdır. Bir başka deyişle kuafaj tedavisi kanal tedavisine geçilmeden hasarlı dişin dolgu yöntemi ile onarılmasıdır. Kuafaj tedavisi kanal tedavisinden önce uygulanabilecek bir yöntem olup, kanal tedavisi de diş çekiminden önce başvurulabilecek tedavi türüdür.

Kuafaj tedavisi ile hem pulpanın canlılığı, hem de pulpa –dentin bileşiminin korunması amaçlanır. Böylece söz konusu dişin hayati fonksiyonları mümkün olduğu kadar az etkilenir. Kuafaj dolgu için kullanılan maddelerin bileşimindeki başlıca malzemeler şunlardır:

 • Kalsiyum hidroksit  
 • Trikalsiyum silikat  
 • Rezin

Derin Kuafaj Nedir?

Derin kuafaj tedavisi denildiğinde kast edilen tedavi, diş üzerinde oluşan derin çürüklerin, diş sinirleri alınmadan, dolgu ile üzerinin kapatılması işlemidir. Derin kuafaj uygulaması şöyledir:

 • Diş hekimi enfeksiyonu ve/veya çürüğü temizleyerek ortamdan uzaklaştırır.
 • Diş üzerine gerekli ilaç yerleştirilir
 • Ufak bir dolgu ile hasarlı diş onarılır.

Kuafaj ve Kanal Tedavisi Farkı Nedir?

Kuafaj tedavisi bir bakıma kanal tedavisinden önceki aşama olarak kabul edilebilir. Her iki tedavi uygulaması arasındaki fark şudur:

 • Kuafaj tedavisi uygulandığında hasar gören diş üzerine derin dolgu yapılır. Fakat yapılan derin dolgu dişin pulpa kısmı ve diş sinirine temas etmez. 
 • Kanal tedavisi uygulandığında ise dişin hem pulpa hem de sinir kısmı tamamen temizlenir. 
 • Kuafajın kanal tedavisine göre avantajı, dişin sinirleri alınmamış olduğu için canlılığının korunmasıdır.

Kuafaj Neden Yapılır?

Kuafaj tedavisi tercih edilmesinin asıl amacı, hastanın dişi tamamen ya da diş canlılığını kaybetmeden sıcak, soğuk, tatlı, ekşi vb. lezzetlerin yaratacağı diş hassasiyetinin önüne geçilmesidir. Kuafaj tedavisi sayesinde diş uygulanan kuafaj dolgusu sayesinde hastanın yaşadığı ağrının dindirilmesinin yanı sıra çürüğün yayılması da engellenir.

Direkt Kuafaj Neden Yapılır?

Direkt kuafaj tedavisi uygulandığında, diş hekimi hastanın dişinde çürük temizleme işleminin yapılmasını takiben, dişe kuafaj dolgu yerleştirir. Direkt kuafaj tedavisi, dişin temizlenmesi ve kuafaj dolgusunun yerleştirilmesi aynı seansta yapılabilir. Direk olmayan kuafaj tedavisi ise göreceli olarak, daha derin çürüklerin öncelikle ilaçla en az 1 hafta kadar etkisiz hale getirilip tedavi edilmesinden sonra uygulanan kuafaj dolgu yerleştirme işlemidir. Bu nedenle direkt olmayan kuafaj tedavisinin, direkt kuafaj gibi aynı seansta tamamlanması mümkün değildir.

Kuafaj Ne Zaman Yapılır?

Kuafaj dolgusu herhangi bir nedenle çürüyen dişte çürümenin diş sinirlerine kadar ulaşmadığı ya da dışarıdan alınan bir darbe nedeniyle diş sinir yapısını koruyan tabakanın kırılarak, sinirlerin herhangi bir enfeksiyon olmaksızın açığa çıktığı hallerde dişin korunması için uygulanan bir yöntemdir.

Kuafaj Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş kuafaj tedavisi bir tür dolgu tedavisi kabul edilebilir. Kuafaj tedavisi için aşağıdaki basamaklar takip edilir:

 • Dişte yer alan çürük ve zayıf doku temizlenerek ortamdan uzaklaştırılır.
 • Dişe uygun dolgu malzemesi yerleştirilir.
 • Dolgu işlemi tamamlanır.

Kuafaj Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kuafaj tedavisi için gereken süre diş hekimin uygun bulduğu kuafaj dolgusu işleminin türüne göre değişir. Kuafaj dolgusu iki şekilde uygulanabilir. Bu yöntemler şunlardır:

 • Direkt kuafaj tedavisi
 • Direk kuafaj tedavisi hastanın müracaatta bulunduğu ilk seans içinde tamamlanabilir. Genellikle tek seansta yapılan direkt kuafaj dolgu uygulaması 30 dakika ile 90 dakika arasında tamamlanır.
 • Direkt yapılmayan kuafaj tedavisi

Diş enfeksiyonunun ilerlemiş olduğu vakalarda diş doktoru öncelikle diş temizleme işlemini daha sonra da temizlenen alana ilaç uygulaması tedavisini gerçekleştirir. İlacın etki etmesi ve enfeksiyon tedavisin tamamlanması için yaklaşık 1 hafta beklenmesi gerekebilir. Direkt olamayan kuafaj uygulamasını takip eden ikinci seansta kuafaj dolgusu işlemi diş hekimi tarafından tamamlanır.

Kuafaj Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuafaj tedavisi bittikten sonra, herhangi bir şey yenmesi için işlen sırasında yapılan anestezi etkisinin geçmesi beklenmelidir. Genel olarak yaşanan uyuşukluğun geçmesi anestezinin etkisini de geçtiğinin belirtisi olabilir.

Kuafaj dolgusu yapılmasını takip eden birkaç gün en fazla birkaç hafta boyunca dişte soğuk hassasiyeti yaşanması normaldir. Kuafaj dolgusunun kırılması ya da düşmesi gibi istenmeyen hallerde derhal diş hekimine müracaat edilmelidir.

Kuafaj Sonrası Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Normal şartlarda kuafaj tedavisi uygulandıktan sonraki birkaç gün boyunca diş ağrısı yaşanabilir. Daha sonra ağrı kendiliğinden geçer. İlk birkaç gün için doktor tarafından verilen ağrı kesiciler diş ağrısının kontrol altına alınmasında etkili olur.

Kuafaj tedavisi ertesinde baskı ile ortaya çıkan hassasiyet hissi normaldir. Kuafaj tedavisi sonrasında diş doktorunuz çok gerekiyorsa antibiyotik kullanmanızı önerebilir.

Kuafaj dolgusu uygulandıktan sonraki ilk birkaç gün içinde hastanın hissettiği hassasiyet ve ağrı geçmediği takdirde kanal tedavisine geçilmelidir. Kuafaj dolgu sonrası ağrını geçmesi için maksimum beklenecek süre 3 haftadır.

Kuafaj Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kuafaj sonrası ağrı olur mu?

Kuafaj dolgusunun hemen arkasından yanakta şişme ya da ağrı hissi olabilir. Kuafaj dolgusu yapıldıktan sonra diş siniri dolgunun altında canlı halde kalır. Bu nedenle dolgu direkt olarak sinire dokunur. Bu nedenle ilk günlerde hatta ilk haftalarda soğuk hissedilmesi beklenen normal etkiler arasındadır. Birkaç hafta geçmesine rağmen halen soğuk hassasiyeti ya da ağrı hissediliyorsa vakit kaybetmeden diş doktoruna başvurulmalıdır.

Kuafaj tedavisi hangi dişlere uygulanmaktadır?

Diş üzerinde çeşitli nedenlerle gelişen sorunlar nedeniyle bazı dokuların zayıflaması ya da diş çürümesi halinde kuafaj dolgusu yapılabilir. Kuafaj tedavisi için çürümenin diş sinirine kadar ulaşmamış olması şartı aranır.

Kuafaj diş tedavisi kimler için uygundur?

Dişlerinde sinire ulaşmamış fakat yine de derine inmiş çürükler bulunan kişiler ve/veya derin dentin bölgesinde bulunan çürüğe eşlik eden sıcak, soğuk, ekşi, tatlı lezzet duyarlılığı bulanan kişiler kuafaj tedavisi için uygun adaylar kabul edilebilir.

Kuafaj sonrası ne zaman yemek yenir?

Kuafaj sonrası, işlem sırasında kullanılan anestezinin etkisi geçince yemek yenilebilir. Kuafaj tedavisi bir tür dolgu uygulamasıdır. Genel kural olarak dolgu yapıldıktan sonraki ilk 2 saat boyunca herhangi bir şey yenmesi istenmez. Yine aynı kural doğrultusunda yapılan dolgu geçici dolgu dahi olsa, işlemin bitmesini takip eden ilk 2 saat boyunca herhangi bir şey içilmesi de istenmez.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız