Yükleniyor

Lavman Nedir? Lavman Ne İçin Yapılır?

Lavman Nedir? Lavman Ne İçin Yapılır?

İletişime Geçin

Lavman, bağırsağın boşalmasını sağlamak, bağırsağı temizlemek veya uyarmak için anüs yoluyla rektum ve kalın bağırsağa sıvı ya da gaz enjekte edilmesidir. Lavman, kabızlık ve benzeri sorunları tedavi etmek için yıllardır başvurulan yöntemler arasında yer alır ancak lavmanı bir uzmana sormadan yapmak bazı rahatsızlıklara da neden olabilir. 

İçindekiler

Lavman nedir?

Lavman, dışkı hareketlerini uyarmak, ilaç vermek, tıbbi muayeneye hazırlanmak veya tıbbi görüntülemeyi kolaylaştırmak için kalın bağırsağı ve rektumu boşaltmak için rektuma bir maddenin enjekte edilmesi işlemidir. Lavman tıbbi bir prosedür olarak kabul edilir ve bir sağlık uzmanı tarafından uygulanması en iyisidir.

Lavman Hangi Durumlarda Yapılır?

Lavmanın kullanıldığı durumlar aşağıdaki gibidir;

  • Kabızlığın tedavisinde
  • Kolonun temizlenmesinde (kolonoskopi öncesi) veya detoks için
  • Bağırsakların tıbbi bir test veya muayene için hazırlanmasında
  • Radyolojik tıbbi görüntüleme için hazırlık aşamasında

Lavman, kronik veya şiddetli kabızlığı olan hastalarda kullanılır. Lavmanın yanı sıra diyet, egzersiz, dışkı yumuşatıcıları ve oral müshillere de başvurulabilir.

Lavman ayrıca kolonoskopi veya esnek sigmoidoskopi gibi işlemlerden önce uygulanır. Çünkü lavman sayesinde gastrointestinal sistem temizlenir ve anormalliklerin tespit edilmesi kolaylaşır.

Kolorektal cerrahiden önce kolonu temizlemek ve komplikasyon olasılığını azaltmak için lavman önerilir. Ek olarak, bir lavman yoluyla radyoaktif kontrast boya enjekte etmek, X-ışını görüntülemeyi kolaylaştırır.

İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBH) dahil olmak üzere bazı durumların tedavisinde lavman ile ilaç verilebilir. Bu tedavi genellikle lavman sıvısının ulaşacağı kolonun son bölümünde bulunan iltihaplanmayı giderir. İlacın işe yaraması için geceleri kullanılması tavsiye edilir.

Lavman nasıl yapılır?

Çoğu anal lavman ürünü için talimatlar aynı adımları içerir. Herhangi bir rahatsızlığı sınırlamak ve lavmanın ucunun sorunsuz bir şekilde girmesini sağlamak için önce vazelin gibi bir kayganlaştırıcı anüse ve lavman şişesinin ucuna sürülebilir.

Eczaneden satın alınan bir lavman, küçük bir torba veya şişenin ucunda bir ağızlığa sahiptir. Bu kap, vücuda enjekte edilen sıvıyla (bazen tuz ve su, bazen mineral yağ) doldurulur. Ucu anüse sokulur ve kap sıkılır, sıvı ağızlık yoluyla kolonun rektum adı verilen son kısmına gönderilir. Anüse ulaşmak için en uygun pozisyon bir diz bükülerek yan tarafa doğru yatarak yakalanır. Önerilen sürenin geçmesi beklenir. Süre geçtikten sonra tuvalete gidilebilir.

Bazı durumlarda, lavmanda kullanılan sıvı sadece tuzlu su veya kabartma tozu ile karıştırılmış sudur. Bazı lavmanlar müshil içerir. Lavmanın neden kullanıldığına bağlı olarak sıvının türü değişebilir.

Hangi lavmanı kullanacağınızdan emin değilseniz bir uzmana danışmalısınız.

Lavman çeşitleri şu şekildedir;

Bisacodyl: Bisacodyl, özellikle kolonoskopi gibi bir prosedürün hazırlanmasında kullanılan lavmanlarda sıklıkla kullanılan bir müshildir.

Mineral yağ: Mineral yağ hem kayganlaştırıcı hem de müshildir. Bu, kabızlığı tedavi etmek için kullanılan lavmanlarda, anüs ağrıdığında veya hemoroid varsa özellikle yararlıdır.

Tuzlu su çözeltisi: Kabızlık durumlarında tuzlu su lavmanı önerilebilir.

Lavman Evde Nasıl Uygulanır?

Diz çökülür. Baş aşağı doğru eğilip göğüs ileriye doğru götürülür. Yüzün sol tarafı yüzeye yaklaştırılır ve sol kola rahat bir şekilde yerleştirilir.

  • Şişenin ucunu makat merkezini hedefleyerek, sabit bir basınçla nazikçe rektuma yerleştirin
  • Makata bağırsak boşaltım hareketi verilirse (dışkı atım hareketi sağlanması), uç daha kolay yerleştirilir. Bu hareket, makatın (anüs) etrafındaki kasların gevşemesini sağlar.
  • Sıvının neredeyse tamamı boşalana kadar şişeyi sıkın (tüm miktarın boşaltılması gerekmez)
  • Ucu rektumdan çıkarın ve bağırsakta boşaltım hareketi başlayana kadar pozisyonunuzu koruyun (normal olarak 2-5 dakika).

Lavmanın Faydaları Nelerdir?

Lavman, rahatsızlığı gidermek ve dışkı yapma yeteneğini geliştirmek için yararlıdır. Kabızlık, IBH tedavisinde veya bir işlem için hazırlanırken ara sıra kullanım için güvenlidirler. Ancak bunun dışında tercih edilmemeli ve uzman bilgisi dışında yapılmamalıdır.

Lavmanın Riskleri Nelerdir?

Lavman hiçbir zaman bir uzman bilgisi dışında yapılmamalıdır. Lavman bazı kişiler için önemli minerallere dayanan vücut fonksiyonlarını bozabilecek dehidrasyon veya ilgili elektrolit kaybına neden olabilir. Bu nedenle uzman kontrolü önemlidir. Bu risk altında olan kişilere lavman önerilmeyebilir.

Lavman ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Lavman acıtır mı?

Lavman normal durumlarda bir ağrıya neden olmaz. Ancak ilk kez lavman yapıyorsanız, hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Eğer şiddetli ağrı hissedilirse bu durum altta yatan bir sorunun işareti olabilir.

Lavman ne kadar sürede etkisini gösterir?

Bir lavmanın etkili olması ortalama bir saat kadar sürer ancak genellikle 5 dakika içinde bağırsaklarda hareketlenme başlar. Olumsuz etki(ler) meydana gelirse, kötüleşmeden önce bir doktora görünmek önemlidir. Evde lavman kullanmayı düşünen kişi, güvenli olduğundan emin olmak için doktoruyla konuşmalıdır.

 

Güncelleme Tarihi : 19 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al