Yükleniyor

Migren aşısı ( Migren iğnesi) hakkında merak edilenler

Migren aşısı ( Migren iğnesi) hakkında merak edilenler

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Şiddetli ve zonklayıcı tarzda baş ağrısı atakları ile kendisini gösteren migren, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren hastalıklar arasında yer alıyor. Son yıllarda migren atakları ile mücadelede kullanılan en etkili yöntemlerden biri de migren aşısı olarak karşımıza çıkıyor. Migren ağrılarında önemli bir rölü olan CGRP nörokimyasalı beyinde yaygın olarak bulunuyor. CGRP reseptörlerini bloke edebilen migren aşısı migren tedavisinde etkin olarak kullanılıyor. Tedaviye dirençli hastalarda migren aşısı farklı tedavi uygulamaları ile kombine edilerek de uygulanabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroloji Bölümü Uzmanları, migren aşısı hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Migren aşısı (migren iğnesi) nedir?

CGRP molekülünün migren ağrılarında etkili olduğu bilinmektedir. Beyin ve vücudun farklı yerlerinde üretilen CGRP molekülünü etkisiz hale getirmek için üretilen ilaçlar enjeksiyon yoluyla vücuda verilebilmektedir. CGRP molekülüne karşı elde edilen antikorlar ile elde edilen migren aşısı olarak migren iğnesi tedavide etkin olarak kullanılmaktadır. Migren aşısı (migren iğnesi) 2018 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından da migrenin koruyucu tedavisinde kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Migren aşısı (migren iğnesi) hangi hastalarda uygulanabilir?

Migren aşısı ay içinde en az 4 migren atağı geçiren yetişkinlerde kullanılabilir. Auralı migren atağı yaşayan hastalarda, kronik migren atakları geçiren kişilerde, aşırı ilaç kullanmak istemeyen ya da ilaçlara tepki veren hastalarda migren aşısı kullanılabilmektedir. Bununla birlikte migren aşısı yapılamayan hastalar da bulunmaktadır.

  • 18 yaş altında olan hastalarda migren aşısı uygulanmamaktadır.
  • Gebeler ve emziren annelerde migren aşısı tedavisi uygun değildir.

Migren aşısının avantajları nelerdir?

Migren atakları sonucu ortaya çıkan şikayetler hastaların günlük yaşamını olumsuz anlamda etkilemektedir. Hastalarda migren atakları için kullanılan ilaçlara bağlı olarak uyku hali, bulantı gibi yan etkiler görülebilmektedir. Özellikle aktif çalışan genç kadınlarda daha sık görülen migren atakları iş gücünde de olumsuz etkilere yol açmaktadır. Migren aşısı (migren iğnesi) tedavileri ile kullanılan ilaçlardan tamamen ya da büyük bir oranda kurtulmak mümkündür. Bu sayede hastalar ilaca bağlı yan etkileri hissetmemektedir. Migren atakları baskılandığı için hastaların hayat konforu artmaktadır. 

Migren aşısı (migren iğnesi) nasıl kullanılır?

Migren aşısı soğuk zincirde taşının bir aşıdır. Migren aşısını hasta kendi kendine de uygulayabilmektedir. Ancak hastanın bir nöroloji uzmanı tarafından aşıya uygun olup olmadığı değerlendirilmeli ve kendi kendine aşı konusunda kişiye eğitim verilmelidir. Nadir de olsa yaşanabilecek alerjik reaksiyonlara karşı ilk uygulamanın doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilmektedir.

Migren aşısı fiyatları 

Migren aşısı fiyatları, uygulamanın yapılacağı merkez ve uygulamayı yapacak doktora göre belirlenmektedir.

MİGREN AŞISI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Migren aşısının (migren iğnesi) etkinliği nasıldır?

Düzenli uygulanan migren aşısı tedavisi migren ataklarının büyük bir çoğunluğunda etkili olmaktadır. Hastaların büyük bir çoğunluğunda migren ataklarına bağlı yaşanan şikayetler azalmakta ya da tamamen geçmektedir. 

Migren aşısı (migren iğnesi) kaç kez yapılmalıdır?

Migren aşısı, ilk ayki yükleme dozundan sonra ayda bir kez yapılan toplam 3 aylık bir tedaviyle uygulanır. Migren atakları sonucu yaşanan sorunların giderilememesi halinde tekrar ihtiyaç duyulursa aşı 3 aylık bir kür şeklinde tekrar edilebilir. Dirençli hastalarda migren aşısı farklı tedavilerle kombin edilerek uygulanabilmektedir.

Migren aşısının (migren iğnesi) yan etkileri nelerdir?

Migren aşısının bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Migren aşısının konusunda uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılması çok önemlidir. Migren aşısının olası istenmeyen etkileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Migren aşısının yapıldığı bölgede alerjik reaksiyonlar görülebilir.
  • Aşının yapıldığı bölgede ağrı yaşanabilir.
  • Migren aşısından sonra kabızlık şikayeti yaşanabilir.

Migren aşısı sonrası bu şikayetler görüldüğü takdirde mutlaka doktora danışılmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al