Yükleniyor

Penis plasti ameliyatları

Penis plasti ameliyatları

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Penis boyunun kısa olması, erkeklerde stres ve özgüven eksikliğine yol açabilen konular arasında bulunuyor. Çoğu erkek penis boyu normal sınırlarda olmasına rağmen, yanlış algı sebebiyle penisinin küçük olduğu kanısına varıyor. Son yıllarda uygulanmaya başlanan penis plasti ameliyatları ile hem penis büyütme hem de penis kalınlaştırma işlemi yapılabiliyor. Farklı tekniklerle yapılan penis estetiği ameliyatlarından sonra hastanın 4-6 hafta süresince cinsel aktivitelerden uzak kalması gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Emrah Yakut, Penis plasti ameliyatları ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Penis plasti (penis estetiği-penis büyütme-penis kalınlaştırma) ameliyatı nedir?

Penis plasti yani penis estetiği ameliyatları penisin boyunun uzatılması veya penis kalınlığının arttırılması ya da penis eğriliğinin giderilmesi amacıyla yapılan cerrahi işlemlerdir.

Penis plasti ameliyatları hangi durumlarda yapılır?

Penis estetiği ameliyatları penis boyunun veya kalınlığının yetersiz olduğu ve penis eğriliğinin bulunduğu durumlarda yapılabilir.

Penis plasti ameliyatları nasıl yapılır?

Penis plasti ameliyatları genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu ameliyatların farklı teknikleri bulunmaktadır. Bu tekniklerin bazıları penis boyunu uzatmada kullanılırken, bazıları da penis kalınlaştırmada uygulanır. Ayrıca penis eğrilikleri de operasyonlarla düzeltilebilmektedir. Uygulanan teknikler şu şekildedir:

Penis boyu uzatma ameliyatı

Bu teknik ile sarkık durumda bulunan penisin uzunluğunun ortalama 2-3 cm kadar büyümesi sağlanır. Ancak bu büyüme ereksiyon halindeki penisin boyutunda bir değişiklik yaratmaz. Bu ameliyatta penisi leğen kemiğine bağlayan tendonlar serbestleştirilerek penis boyunda uzama sağlanır.

Liposuction (Yağ aldırma)

Liposuction yöntemi ile hastanın karın altında(kasık bölgesinde) bulunan yağların alınması ile penisin 2 cm’ye kadar olan kısmının ortaya çıkmasını sağlanır. Bu fazla karın yağına sahip kişiler için uygun olan bir yöntemdir. Karın altında yani kasık bölgesinde bulunan fazla yağ dokusunun alınması içe gömülen ve kapanan penisin daha fazla görünmesine olanak verir. Ancak bu işlemden sonra hastanın kilo almasının ve kasık bölgesinin yağlanmasının penisin tekrar aynı görüntüye bürünmesine neden olacağı unutulmamalıdır.

Penis kalınlaştırma ameliyatı 

Bu operasyon ile penisin hem sarkık hem de dik durumdayken kalınlaşmasını sağlamak hedeflenir. Bu ameliyatta liposuction yöntemi ile hastanın vücudunun başka bölgelerinden yağ alınır. Vücuttan alınan yağ, penisin kalınlaştırılması için penise enjekte edilir. Zaman içerisinde yağ dokusu eridikçe kalınlaşma da azalabilmektedir.

Penis eğriliğini düzeltme ameliyatı

Penis eğriliği ameliyatında sünnet kesisinden girilerek penis eğriliğinin karşı tarafında plikasyon ( kıvrılmalar) yapılmaktadır. Böylece penis eğriliğinin yönü düzeltilir. Operasyonun başarılı olup olmadığı ise işlem sırasında suni yolla ereksiyon sağlanarak kontrol edilir. Bu işlemde eğer peniste aşırı eğrilik bulunmuyorsa, penisin boyunda herhangi bir kısalma olmaz. Ancak aşırı penis eğriliğinde ameliyattan sonra hastanın penisinde az bir oranda (1-2cm) kısalma gerçekleşebilir.

Penis plasti ameliyatları hakkında sık sorulan sorular 

Penis eğriliği nedir?

Ereksiyon sürecinde düz durması gereken penisin, başka bir yöne doğru bükülmesine penis eğriliği denilmektedir.  Penis eğriliği, doğuştan da gelebileceği gibi hatalı sünnet, operasyon veya yaşanılan travmalar sonucunda da ortaya çıkabilir. Penis eğrilikleri öne, arkaya ve yanlara doğru olabilir. Bu rahatsızlığı yaşayan hastaların cinsel ilişkileri zor ve ağrılı geçebilir. Rahatsızlığın tanısı ise ereksiyon durumunda rahatlıkla konulabilmektedir.

Penis kalınlaştırma ameliyatı kalıcı mıdır?

Penis kalınlaştırma ameliyatı hastanın kendi yağ dokuları kullanılarak yapıldığı için zaman içerisinde enjekte edilen yağ erimekte ve penis, kalınlığını kaybederek eski haline dönebilmektedir. Bu süreç hastanın metabolizmasına bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle 2-4 yıl boyunca etkili olabilmektedir.

Penis uzatma ameliyatları kalıcı mıdır?

Özellikle genç hastalara yapılan penis uzatma ameliyatlarından ede edilen sonuçlar kalıcı olmaktadır.

Penis büyütme ve penis kalınlaştırma ameliyatlarında hangi anestezi yöntemi kullanılır?

Penis boyu uzatma, kalınlaştırma ve penis eğriliğini düzeltme ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır.

Penis plasti ameliyatlarından sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilebilir?

Penis plasti ameliyatlarından sonra hastalar en az 4-6 hafta süresince tüm cinsel aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Penis plasti ameliyatı ile penis kaç cm uzatılıp, kaç santim kalınlaştırılabilir?

Penis büyütme ameliyatı sonrasında maksimum 2-3 cm uzama sağlanır. Bunun üstünde ifade edilen rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır.  Ameliyat penis kalınlaşması ile kombine edildiğinde ise daha iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Penis büyütme ameliyatı erken boşalmayı önler mi?

Penis büyütme ameliyatı erken boşalmayı engellemez veya geciktirmez. Cerrahinin bu sorunla ilgisi bulunmamaktadır. Penis kalınlaştırma operasyonları boşalma süresini kısmen geciktirebilir.

Normal penis boyu ne kadar olmalıdır?

Erkeklerde penis boyu kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Yapılan çalışmalarda normal penis boyunun ereksiyon halinde 12-14 cm aralığında olduğu gösterilmiştir.

Penis kısalığının nedenleri nelerdir?

Doğuştan olan ve mikropenis olarak adlandırılan penis küçüklüğü genellikle farklı nedenlerle ortaya çıkabilen fetal iç salgı eksikliklerinden kaynaklanabilir. En yaygın olanı ise hipogonadotropik hipogonadizmdir. Hipogonadotropik hipogonadizm, erkeklik iç salgılarının değerlerindeki düşüklükte ortaya çıkmaktadır. Mikropenis, genetik sendromlarla da birlikte olabileceği gibi bilinmeyen bir nedenden de kaynaklanabilmektedir. 

Penis kısalması ise belirli tıbbi ve cerrahi durumlarla ilişkili olabilir. Bu koşullar, radikal prostatektomi, Peyronie hastalığı ve konjenital yani doğumsal anomaliler ile tedavi edilen prostat kanseri hastalarında görülebilir. 

Penis büyütme ve penis kalınlaştırma ameliyatlarının riskleri nelerdir?

Penis büyütme ameliyatı çok fazla talep edilen cerrahiler arasında yer almamaktadır. Bu ameliyatın yapılmasının bazı durumlarda kalıcı olarak zarar verdiği düşünülmektedir. Bununla birlikte deneysel olarak gerçekleştirilen penis büyütme ameliyatı ile ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Penis uzatmak amacıyla en çok gerçekleştirilen cerrahi yöntem, penisi leğen kemiğine bağlayan tendonların kesilmesidir. Bu bağlar kesildiğinde penis daha fazla sarktığı için daha uzun bir görünüm elde edilir. Ancak tendonların kesilmesi ereksiyon halindeki bir penisin dengesiz olmasına sebep olabilir.

Vücuttan alınan yağ ile yapılan penis kalınlaştırma işlemi ise istenilen sonucu veremeyebilir. Çünkü penise enjekte edilen yağın bir kısmı vücut tarafından emildiği için bu penisin eğriliğine, şekil bozukluğuna ve asimetriye sebep olabilir. Bununla birlikte bu işlemlerin gücü ve ereksiyon olmayı engelleyebildiği de görüşler arasında yer almaktadır. 

Penis büyütme için penis başına yağ enjekte edilebilir mi?

Penis büyütme için yapılan yağ enjeksiyonu işlemi penisin tümüne yapılır. Ancak penis başına (glans penis) yağ enjeksiyonu işlemi yapılamaz. Çünkü bu bölge ereksiyon sırasında kendi kendine genişlemektedir.

Penil dismorfik bozukluk nedir?

Bazen erkekler penislerini normal boyutta olmasına rağmen, olması gerekenden daha küçük algılamaktadır. Bu düşünce bozukluğu erkeklerde sıkıntı, stres ve endişeye yol açmaktadır. Bu duruma Penil Dismorfik Bozukluk (PDD) denilmektedir. PDD aslında bir tür vücut dismorfik bozukluk olarak adlandırılmaktadır. Bu kişiler sadece penislerinden değil, vücutlarının herhangi bir bölümünden memnuniyetsiz olabilmektedir. Bu memnuniyetsizlik, bir erkeğin cinsel hayatını etkilemekle kalmaz, psikolojik sonuçlar da doğurabilir. Bu gibi durumlarda hastalar psikoterapiden fayda görebilir.

Penis plasti ameliyatlarından sonra hastalar ne kadar sürede iyileşir?

Penis büyütme ameliyatlarından sonra iyileşme süreci hastaya göre değişmekle beraber, bu süreç yaklaşık 7-14 gün sürebilmektedir. Ameliyat kesisi ise işlemden sonraki ilk bir hafta içinde iyileşmektedir. Bununla birlikte şişlik ve rahatsızlık hissi ilk iki hafta içinde azalmaya başlamaktadır.

Penis büyütme ameliyatlarından sonra hasta nelere dikkat etmelidir?

-Penis büyütme ameliyatının ardından şişmeyi azaltmak için cilde ve dokuya zarar vermeyecek şekilde bir havluya sararak buz ile soğutma yapılabilir,

-Destekleyici iç çamaşırı kullanılabilir,

-Ameliyatı takip eden iki haftalık süreçte hastalar ağır kaldırma ve yorucu aktivitelerden uzak durmalıdır

-Doktor takipleri düzenli yapılmalıdır

-Yaklaşık altı hafta boyunca mastürbasyon ve cinsel aktiviteden uzak durulmalıdır

Penis büyütme ameliyatının olumsuz etkileri nelerdir?

Penis uzatma ve kalınlaştırma işlemlerinden sonra bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar şu şekildedir:

-Enfeksiyon gelişebilir

-Kötü yara iyileşmesi olabilir,

-Penisi kalınlaştırmak için yağ enjeksiyonun kullanılması, yağ nekrozuna ve yeniden emilime yol açabilir. Ayrıca penis eğriliğine, nodüllere veya kireçlenmeye neden olabilir.

Penisinin küçük olduğunu düşünen ancak gerçekte ortalama ölçüye sahip olan kişiler neler yapmalıdır?

Normal erkeklerde penis büyütme ameliyatında ciddi riskler ortaya çıkabilmektedir. Bu alanda yapılan işlemlerin güvenilirliği ve etkinliği yeterli düzeyde ortaya konulamamaktadır. Bu sebeple penisinin boyutundan endişe duyan kişiler aşağıdaki önerileri dikkate alabilir:

-Penisinin boyutundan endişe duyan kişiler öncelikle bir doktor veya seks terapistine başvurabilir,

- Bu kişiler partnerleri ile iletişim kurarak daha iyi bir cinsel yaşam sağlayabilir,

- Fazla kilo ve göbek penisi olduğundan daha kısa gösterir. Bu sebeple fiziksel aktivite ve düzenle beslenme alışkanlığı oluşturularak fazla kilolar verilebilir,

-Düzenli egzersiz ile seks sırasında güç ve dayanıklılık artırılabilir,

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 2 Haziran 2022

Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al