Yükleniyor

Popo estetiği nedir?

Popo estetiği nedir?

İletişime Geçin

Son yıllarda kadınların en fazla tercih ettiği estetik operasyonlardan biri olan popo estetiği ile kıvrımlı bir vücuda sahip olmak mümkün olabiliyor. Yaşlanma ya da hızlı kilo kaybı ile oluşan sarkmalar ve şekil bozuklukları da popo estetiği ile giderilebiliyor. Çeşitli kalça düzensizlikleri, ameliyat sonrası şekil bozuklukları, kalça asimetrileri dışında küçük kalçalara sahip olduğunu düşünen kadınlar da daha biçimli ve yuvarlak hatlara sahip olmak için popo estetiğine başvuruyor. Brezilya poposu olarak da bilinen günümüz popüler estetik uygulamaları ile kadınlar, kısa sürede istedikleri kalçalara sahip olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Koray Coşkunfırat popo estetiği hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Popo estetiği nedir?

Kalça bölgesinde genellikle düzenli spor yapılmaması, yağlanma, yaşlanma, hızlı kilo kaybı gibi sebeplerle şekil bozuklukları görülebilmektedir. Kimi zaman genetik biçim bozuklukları da kalçanın şekilsiz görünmesine yol açabilmektedir. Özellikle yağlanma kalça bölgesinde gözle görülür bir sarkmaya yol açabilmektedir.

Popo estetiği ikiye ayrılmaktadır. Poponun büyük ve özellikle yan taraflarının yağlı olduğu bir de poponun belirgin olmadığı ya da o poponun şeklinin küçük olduğu ama sınırlarının belli olmadığı durumlarda popo estetiği tercih edilir.

Popo estetiğinde liposuction uygulanır mı?

Kilolu hastalarda özellikle basenlerde yanlara doğru yağlanma çok olur. Bu hasta tipinde genellikle liposuctiona başvurulur. Popo çok büyükse, hastayı çok rahatsız ediyorsa liposuction ile küçültme işlemi yapmak mümkündür. Bu çok komplike bir ameliyat değildir ve bir gün hastanede yatış süresi yeterli olabilmektedir.  

Ayrıca fazla bölgelerden yağ alınarak popo bölgesi şekillendirilebilir. Aynı seansta eğer fazlalıkların yanında çöküklükler de varsa alınan yağlar özel bir işlemden geçirilip, o özel bölgelere verilerek popo şeklini dengelemekte mümkündür. Ancak daha çok poponun küçük, silik, düz olması nedeniyle çıkık ve dolgun popo tercih eden hastalardan talep gelmektedir.

Popoya silikon ya da protez yapılır mı?

Popo estetiğinde dolgun popo tercih eden hastalar için iki seçenek mümkündür. Biri tıpkı memede olduğu gibi silikon popo protezleri kullanılarak yapılır. Bu ameliyatta ufak bir kesi yapılır ve silikon popo bölgesine hatta kasların arasına konularak popodaki çıkıntı oluşturulmaya çalışılır. Bunda tabi uygun boyutu uygun ameliyatı seçmek çok önemlidir.

Ameliyattan sonra bir hafta protezin üstüne oturmamak gerekmektedir. Ve mutlaka bir süre korse giyilerek destek sağlanmalıdır. Bu önlemler operasyonun daha başarılı ve güzel sonuçlanmasını sağlamaktadır. Popo bölgesindeki kasların içine ya da kişinin durumuna göre arkasına yerleştirilen bu protezler, kalçanın daha dik ve dolgun görünmesini sağlar. Kalça protezlerinin çok yumuşak ya da sert olmayan özel bir yapısı vardır.  Herhangi bir patlama, içindeki maddenin dışarı sızması gibi bir risk içermemektedirler. Kişi protezleri hissetmez; yani herhangi bir fiziksel rahatsızlık yaratmamaktadır.

Popo estetiğinde yağ transferi nasıl yapılır?

Popo estetiğinde ikinci yöntemde silikon istemeyen hastalarda popoya yağ transferi yapılır. Ayrıca diğer bölgelerde fazla yağlanması varsa karın, bacak ve basen bölgesinden fazla yağlar alınır. Belli işlemlerden geçirilip biraz saflaştırıp popo bölgesine verilir. Böylelikle bir ameliyatta hasta hem fazla yağlı bölgelerindeki yağlardan kurtulur hem de popo şekillendirme ameliyatı gerçekleştirilmiş olur.

Popo estetiğinde yağ enjeksiyonunun riskleri var mıdır?

Bu işlemde yüze ya da diğer bölgelere verilen miktarlardan bahsedilmemektedir. Popo için çok fazla bir hacim gerekir. Dolayısıyla çok fazla yağ dokusu verilebilir.

Bu işlemin daha doğal bir sonuç vermesi mümkündür ancak bazı durumlarda işle riskli hale gelebilmektedir. Bu nedenle alanında uzman doktorlar tarafından son derece dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Popo bölgesinde özellikle kasların arasından damarlar geçer ve kas dokusunun çok olması nedeniyle çok kanayan bir bölgedir. Yanlış planlama ile yanlış bölgeye yağ verilirse o büyük damarların içine yağ partikülleri kaçıp pıhtı, emboli oluşturabilir. Damarın içine girip beyin, akciğer gibi organlara gidip tıkanıklık oluşturabilir.

Dolayısıyla yağın verileceği planı çok iyi belirlemek gerekir. Asla kasın içine ya da derin plana yağ verilmez. Sadece derinin altına, yağın olması gereken yere verilir. Yağın bir miktarı eriyebilir. Başlangıçta hesap edilenden biraz daha fazla yağ uygulanır ki eridiği zaman yeterli miktarda kalması amaçlanır ya da ikinci seansta işlem yine tekrarlanabilir. Kamuoyunda ve sosyal medyada en çok bahsedilen yöntemlerden birisi olan Brezilya poposu da yağ transferi ile yapılır.

Popo estetiğinden sonra beklenmeyen etkiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Popo estetiği hakkında sık sorulan sorular 

Popo estetiğinden sonra hastalar günlük yaşamlarına dönebilir mi?

Popo estetiğinden bir süre sonra hastalar günlük yaşamlarına sağlıklı bir şekilde dönebilmektedir . İster silikon protez, ister yağ dokusu olsun popo estetiğinden sonra bir müddet fazla basınçtan kaçınılmalı, otururken ya da yatarken dikkat edilmelidir. Özellikle bacak ve popo bölgesini çalıştıran sportif aktiviteye başlamak için en az bir ay beklemek gerekir. Bu süre zarfında hastanın yürümesinde ya da günlük işlerini yapmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Popo estetiği için yaş sınırı var mı?

Her estetik operasyonda olduğu gibi popo estetiği için de kişinin vücut gelişiminin tamamlanması beklenmelidir. 18– 20 yaşlarından sonra eğer doğuştan bir görüntü veya şekil bozukluğu varsa yapılabilir. Genelde hastalar daha ileri yaşlarda popo sarktığı ya da hacim kaybettiği için veya aşırı kilo verdiklerinde oluşan sarkmalardan dolayı doktora başvururlar. Gençlerde genellikle popo estetiği konusunda çok fazla bir talep yoktur ancak popo silik olursa popoyu belirginleştirmek isteyebilmektedirler. Yine de18 yaşından yani gelişim tamamlanmadan önce bu ameliyat yapılmaz.

Popoya yapılan estetik hep aynı mı kalıyor?

Silikon sonrası komplikasyon olmazsa aynı hacimde kalır ama yağ transferinden sonra 6 ay ya da 1 sene beklemek gerekir. Çünkü verilen yağın bir miktar erime potansiyeli olduğu ve kişiden kişiye göre değiştiği için ancak 1 sene sonra tam şekil oluştu denebilir. Yağ transferinden sonra kişinin sigara içmesine, aktivitesine göre ilk ayda büyük oranda eriyecek kısım belli olur. Eğer ikinci bir işleme gerek görülürse bir yıl beklenip kesin sonucun alınması gerekir.

Silikon eklenen popo estetiklerinde birkaç ay sonra şişlik geçer ve son görüntü artık ömür boyu kalır. Ancak yaşlanma ile bir takım değişiklikler olabilir ama silikonun hacminde bir değişiklik olmaz.

Popo estetiğinden sonra aşırı kilo almak şekli bozar mı?

Bu işlemin sonrasında kilo almak popo şeklini bozabilir. Özellikle yağ alınan hastalarda kilo almak her zaman dezavantajdır. Aynı bölgede eskisi gibi olmasa da yağlanma olabilir ya da diğer bölgelerde yağlanma olarak simetriyi bozabilir. Popo veya başka bölge fark etmez, liposuction yapılan tüm hastalara kilo almamaları tavsiye edilir.

Zaten fazla yağı olan, zayıflamak isteyen hastalar popo estetiği ya da liposuction yaptırmaktadır. Dolayısıyla daha sonraki yaşamlarında bu hasta grubunun dikkatli olması gerekir. Yağ transferlerinden sonrasında verilen yağ tuttuktan sonra büyüme olabilir. Yani büyütülen popoda da kilo alma büyüme olabilir. Tam tersi kilo vermeyle de biraz hacim kaybı, sarkma olabilir ve verilen yağın miktarında biraz azalma görülebilir.

Popo estetiği ile birlikte aynı anda başka bir estetik ameliyat da yapılabilir mi?

Popo estetiği ile birlikte hastanın sağlık durumuna, ameliyatın uzunluğuna göre başka bir ameliyat da yapılabilir. Bacaklara liposuction ile beraber popoya yağ enjeksiyonu olabilir. Bacak iç yüzünü ve popo altını germe ile birlikte büyütme, yağ enjeksiyonu ya da silikon protezde yapılabilir. Kol, meme estetiğiyle birleştirilebilir.  

Popo estetiği kaç saat sürer?

Popo estetiği ameliyatının süresi uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir. Doktorunuz gerçekleştireceği uygulamaya göre tahmini bir süre verebilir ancak bu sürenin de değişken olabileceği unutulmamalıdır.

Popo estetiği ameliyatı ağrılı mıdır?

Her operasyonda olduğu gibi kişinin de ağrı eşiğine göre hafif ağrılar hissedilebilir. Ancak modern yöntemler ve verilen ağrı kesiciler sayesinde bu ağrı minimum düzeyde tutulmaktadır.

Erkekler de popo estetiği yaptırabilir mi?

Erkekler de popo estetiği yaptırabilir. Silik ve düz popolarda popo belirginleştirmek için erkekler de başvurmaktadır. Ancak bu işlemi daha çok kadınlar tercih etmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Ağustos 2021

Yayınlanma Tarihi: 25 Ağustos 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al