Yükleniyor

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı (Full Endoskopik Diskektomi) nedir?

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı (Full Endoskopik Diskektomi) nedir?

İletişime Geçin

Çağımızın en yaygın sağlık sorunlarından biri olan bel fıtığı, hemen hemen her yaşta görülebiliyor. Birçok tedavi yöntemi bulunan bel fıtığının en güncel tedavilerinden biri ise “Endoskopik bel fıtığı ameliyatı” olarak tanımlanıyor. Endoskopik bel fıtığı ameliyatında belin arka ya da yan tarafından 6-7 mm’lik kesiden bir kamera aracılığıyla fıtık olan bölgeye iniliyor ve fıtık dokusunun çıkarılması ile hastalara konforlu bir yaşam sunuluyor. Memorial Bahçelievler ve Hizmet Hastaneleri Omurga Sağlığı Merkezi’nden Doç. Dr. Salim Şentürk endoskopik bel fıtığı ameliyatı hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Bel fıtığı nedir? Nasıl tedavi edilir?

Bel fıtığı; belde omurlar arasındaki disk dokusunun omurilik kanalına doğru ya da yan tarafa doğru taşması sonucu omurilikten çıkan sinirlerin sıkıştırması ile meydana gelmektedir. Bel fıtığı hastalarının %97-98’lik kısmı ameliyata ihtiyaç duymadan; istirahat, ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile tedavi edilebilmektedir. Ameliyat gereken hasta grubunda ise endoskopik yöntem en güncel tedavi yöntemlerinden biridir.

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı nedir?

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı belin arka ya da yan tarafından 6-7 mm’lik kesiden bir kamera aracılığıyla fıtık olan bölgeye inilmesi ve fıtık dokusunun çıkarılması ile gerçekleşmektedir. Yaklaşık 10-40 dakika arasında değişen bir ameliyat süresi vardır. Hastalar ameliyat sonrasında çoğunlukla aynı gün taburcu edilir ve 1 hafta içinde normal hayatlarına dönebilmektedir.

Endoskopik yöntem hangi hastalarda kullanılabilir?

Bel fıtığı sorunu yaşayanların %2-3’lük kısmı ameliyata ihtiyaç duyar. Şiddetli bacak ağrısı, bacaklarda kuvvet kaybı, idrar kaçırma, tuvaletini kaçırma gibi şikayeti olan hastalar zaman kaybetmeden ameliyat edilmelidir. Bel fıtığı ameliyatı gereken bütün hastalar bu yöntemle ameliyat edilebilir.

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı genel anestezi(hastanın uyutulması), spinal anestezi (hastanın belden aşağısının uyuşturulması) ya da lokal anestezi (sadece işlemin yapılacağı bölgenin uyuşturulması) altında yapılabilir. Fıtığın yerine göre; belin arka ya da 8-10 cm yan tarafından içinde 4 mm’lik boşluk olan bir kamera aracılığı ile fıtık dokusunun olduğu bölgeye girilerek fıtık çıkarılır. 7 mm’lik bir cilt kesisi yeterlidir. Çoğunlukla kemik dokuya dokunmadan kaslar arasından girilerek işlem gerçekleştirilir. Bu sayede kas ve kemik dokusu korunmuş olur.

Endoskopik bel fıtığı ameliyatının avantajları nelerdir?

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı hastaya önemli avantajlar sağlamaktadır. Ameliyatın lokal anestezi altında da yapılabiliyor olması anestezi alamayan hastalar için çok önemli bir avantajdır. Ayrıca ameliyat süresinin kısa olması, çoğunlukla kemik alınmasına gerek olmaması, doku hasarının minimal olması belirgin avantajlarıdır. Hastaların aynı gün taburcu olabilmeleri, güncel hayata ve sosyal hayata hemen dönebilmeleri büyük bir avantajdır. Diğer cerrahi tekniklere göre dokuların gördüğü hasar ve kanama miktarı minimum düzeyde olmaktadır. Bu cerrahi işlem sonrasında hastalar çoğunlukla 1 hafta içinde iş yaşantılarına dönebilmektedir. Diğer yöntemlerle ameliyat olan hastalarda fazla kilolu olmak belirgin bir dezavantaj oluştururken bu yöntemde bir dezavantaj olmaz.

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı hakkında sıkça sorulan sorular

Endoskopik bel fıtığı ameliyatından sonraki süreç nasıldır?

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı olan hastaların genellikle diğer cerrahi yöntemlerle bel fıtığı ameliyatı olan hastalara göre iyileşme süreleri kısadır. Ameliyat sonrası bir süre dinlenmek, ağır kaldırmamak, doktorun önerilerine harfiyen uymak, sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak ve fiziksel aktiviteyi yavaş yavaş artırmak önemlidir. Belirlenen periyodlardaki kontroller aksatılmamalı, beli zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Ancak son derece aktif yaşamı olan kişiler bile ameliyat sonrası tamamlanan iyileşme sürecinin ardından aynı tempolarına yeniden dönebilmektedir.

Endoskopik bel fıtığı ameliyatından sonra belde yapışıklık görülebilir mi?

Belde yapışıklık bütün ameliyatlardan sonra görülebilmektedir. Cerrahi sahada yapışıklık her zaman görülebilir. Mikro cerrahide, klasik cerrahide ya da endoskopik cerrahide de yapışıklık olabilmektedir. Ancak endoskopik cerrahide kullanılan aletler çok küçük bir alanda kullanıldığı için yapışıklık olma olasılığı daha azdır.

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı olmak isteyen hastalar nasıl bir yol izlemelidir?

Bel fıtığı için ameliyat kararı verilmiş hastalar eğer endoskopik bel fıtığı operasyonu olmak istiyorsa mutlaka bu konuda tecrübeli doktorlar ve ekipler ile tam donanımlı merkezleri tercih etmelidir. Ameliyat öncesi gerekli tetkikler yapılarak bu cerrahiye uygun bir aday olunduğunun belirlenmesinin ardından konforlu bir operasyon ve iyileşme süreci hastayı beklemektedir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Şubat 2022

Yayınlanma Tarihi: 3 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al