Yükleniyor

Lazerle Genital Estetik Nedir?

Lazerle Genital Estetik Nedir?

İletişime Geçin

Lazerler jinekolojik hastalıkların tedavisinde ve genital estetik uygulamalarında kullanılmaktadır. Lazerle genital estetik işlemleri non-invazivdir yani cerrahi işlem ve genel anestezi gerektirmez. Lazer işlemleri herhangi bir komplikasyon görülmeden uygulanabilir, birkaç seansta tamamlanabilir ve hasta işlemden sonra günlük hayatına devam edebilir. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, lazerle genital estetik hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Lazerle Genital Estetik Nedir?

Lazer tedavileriyle genital gençleştirme ve genital beyazlatma yapılabilmektedir. Lazer; dış genital organları yeniden şekillendirme, sıkılaştırma, vajinal kuruluk sorunlarını tedavi etme ve vajina beyazlatma için kullanılır. Lazer tedavileri kadın doğum uzmanları tarafından da kullanılmaktadır. Lazerler ayrıca cinsel işlev bozukluklarının tedavisi, idrar kaçırma tedavisi ve jinekolojik anormalliklerin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Ameliyatsız Vajina Daraltması Yapılabilir mi?

Ameliyatsız vajina daraltması yapılabilir. Genital estetik, ameliyattan çekinen hastalarda veya çok yoğun bir vajinal genişliği olmayıp biraz daha sıkılaşması isteyen hastalarda, vajina genişlemesine diğer organ sarkmalarının eşlik etmediği durumlarda, ileri yaşta olup anestezi almaması gereken kişilerde lazerle ameliyatsız vajinal daraltma yapılabilmektedir. Genellikle 3-4 seans şeklinde yapılmaktadır. Her seans 15-20 dakika sürmektedir. Her seans arasında 10-15 gün ara verilmektedir. 3. seanstan sonra hastalar sıkılaşmayı hissetmektedir. Lazerle vajina daralma işlemi kalıcıdır ancak yılda 1 kere 1 seansa ihtiyaç duyulabilmektedir.

Lazerle Genital Estetik Uygulamaları Nelerdir?

Lazer tedavilerinin kadın hastalıklarında ve genital estetikte kullanım alanı çok yaygındır. Lazerle yapılan işlemler arasında genital beyazlatma, vajinal daraltma, idrar kaçırma tedavileri, rahim ve mesane sarkması tedavileri, menopoza bağlı atrofik vajinit denilen vajinanın esnekliğini kaybetmesi ve vajinal kuruluk problemi, cinsel ilişkide haz duyum problemlerinde orgazmın kolaylaştırması, çok sık geçirilen vajinal enfeksiyonların tedavisinde, rahim ağzı yaraları ve genital siğillerin yakılmasında lazer teknolojileri kullanılmaktadır.

Lazerle Genital Bölge Sıkılaştırılır mı?

Lazer tedavileri ile genital bölge sıkılaşmaktadır. Lazer ışınlarının ısısı kullanılarak vajinadaki dokular tahrip edilir, doku iyileşirken bir yenilenme sürecine girer. Kan dolaşımı ve kolajen sentezinin artması dokunun daha elastik ve duyarlı olmasını sağlamaktadır.

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı mıdır?

Lazerle vajina daraltma işlemi kalıcıdır ancak yılda 1 kere 1 seansa ihtiyaç duyulabilmektedir.

Lazer Vajinayı Karartır mı?

Lazer uygun doz, frekans ve şiddette uzman kişilerce yapıldığında vajinada kararma yapmamaktadır. Lazer tedavileri vajina beyazlatmada kullanılmaktadır. Güvenilir ve tecrübeli uzmanlarca uygulandığı takdirde lazer vajinada kararmaya neden olmamaktadır.

Vajina Lazerle Beyazlatılabilir mi?

Vajina lazerle beyazlatılabilir. 3- 4 seans olarak yapılan tedaviler arasında 1 ya da 2 hafta aralıklar verilmektedir. Özellikle dış bölgeye yapılan uygulama sonrası 1-2 hafta boyunca deniz, havuz ve sauna gibi ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Duş almak bir sorun teşkil etmez ama deniz ve havuza girilemediği için yaz aylarında lazerle vajina beyazlatma pek tercih edilmemektedir. Sonbahar, kış ve bahar aylarında yapılabilmektedir.

Lazerle Vajjinal Estetik Riskli mi?

Lazerle vajinal estetiğin sağlık açısından bir riski bulunmamaktadır. Ağrısız, acısız ve kolay bir işlemdir. Lazer ışınlarının ısısı kullanılarak yapılan bir tedavidir. İşlem öncesinde anestezik bir krem uygulanmaktadır. Lazerle vajinadaki dokular ısıtılarak tahriş edilir, doku iyileşirken bir yenilenme sürecine girer. Kan dolaşımı ve kolajen sentezinin artması dokunun daha elastik ve duyarlı olmasını sağlamaktadır. Uygulama yapılırken bir ısı artışı olabilir ama lazerin soğutucu başlığı bunun minimum hissedilmesini sağlar. Her seans 15-20 dakika sürmektedir. Lazerle vajinal estetik işlemlerinin seans süreleri yarım saate yakın sürmektedir. Hastalar seans sonrası günlük işlerine geri dönebilmektedir.

Vajinal Lazer Kimler İçin Uygun Değildir?

Vajinal lazer uygulamaları 18 yaş altı hastalar için uygun değildir. Ancak bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Lazer tedavisine karşı bir hassasiyeti olanlarda dikkatle yapılması gerekmektedir. Alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Çok yoğun enfeksiyonu olanlarda önce enfeksiyon tedavi edilip sonra lazer uygulaması yapılabilir. Bu durumlar dışında uygun olan kişilere lazer tedavileri uygulanabilmektedir.

Lazerle Vajinal Daraltma Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Lazere vajinal daraltma sonrası ilk 7 gün cinsel ilişki tavsiye edilmemektedir. İlk 7 gün içinde açık pembe ya da sarıya dönük bir akıntı ya da vajina içinde hafif yanma ve hassasiyet olabilmektedir. Yine bu 7 gün içinde enfeksiyona neden olabilecek havuz deniz ve saunaya gitmek önerilmemektedir.

Aynı Seansta Farklı Genital Estetik Ameliyatlar Birlikte Yapılabilir mi?

Lazerle vajinal daraltma yapılan hastaya aynı seansta vajinal beyazlatma işlemi de yapılabilmektedir. Lazerle genital estetik işlemleri kombine edilebilmektedirTek bir seansta birden fazla genital estetik işlemi yapılabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 7 Haziran 2023

Lazerle Genital Estetik Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al