Yükleniyor

Küçük Dil Şişmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Küçük Dil Şişmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Küçük dil şişmesi, boğazın arka bölümünde yer alan gözyaşı damlası şekliyle bilinen dokunun iltihaplanması durumunda ortaya çıkar. Uvulit olarak da bilinen bu duruma enfeksiyon, travma ya da alerji neden olabilir. Küçük dil şişmesi, oluşum nedenine bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanır. Bu durum rahatsız edici olsa da genellikle tedavi edilebilir ve geçici bir durumdur.

İçindekiler

Küçük Dil Şişmesi Nedir?

Küçük dil şişmesi (uvulit), enfeksiyon, tahriş ve alerjilere bağlı olarak damağın arkasında yer alan uvula dokusunun şişmesi sonucunda soluk almada ve yutkunmada güçlüğüne neden olan hastalıktır. Kişinin hayat kalitesini etkileyerek rahatsız edici olan küçük dil şişmesi, hafif olduğu durumlarda evde uygulanabilecek yöntemlerle tedavi edilebilir. Sert besinlerin ağızda iyi öğütülmeden yutulması, bağışıklık sistemindeki zayıflık ve çeşitli enfeksiyonlar küçük dil şişmesine neden olabilir. Antibiyotik, gargara ya da boğaz spreyleri ile küçük dil şişmesi hızlıca iyileşebilmektedir.  

Küçük Dil Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Küçük dil yani uvula dokusu boğazda yer alan konumundan dolayı kolaylıkla görülebilir ve nedenine bağlı olarak belirtileri de değişiklik gösterir. Uvulit yani küçük dil şişmesinin en yaygın belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Boğazda ağrı ve rahatsızlık
 • Boğazda yanma hissi
 • Boğaz bölgesinde ve küçük dilde kaşınma
 • Boğazda kızarıklık ve görülen enfeksiyon
 • Solunum güçlüğü
 • Yutkunma ve nefes almada zorluk
 • Ses değişiklikleri

Küçük dilde şişme ve bu belirtileri görüyorsanız uzman doktora başvurarak altında yatan nedeni araştırabilir. Buna yönelik doğru tedavinin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük Dil Şişmesi Neden Olur?

Küçük dil şişmesi, boğaz enfeksiyonu, alerjiler, sert gıdaların tüketilmesi, horlama ve genetik nedenlerle oluşabilir. Bunun yanında küçük dil şişmesine neden olan çeşitli faktörler vardır. En yaygın küçük dil şişmesi nedenlerinden bazıları şunlardır:

Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar: Bazı kişiler boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonların bir belirtisi olarak küçük dil şişmesine yakalanabilirler.

Alerjiler: Evcil hayvan tüyü, toz, polen veya alerjik bazı besinler, küçük dil şişmesine neden olabilir.

Tahriş edici ürünler: Tütün kullanımı veya bazı kimyasal maddeleri solumak küçük dil şişmesine neden olarak tahrişe sebebiyet verir ve iltihaba yol açar.

Horlama: Şiddetli horlama veya uyku apnesi çoğunlukla şişmiş ya da ağrılı bir küçük dil ile ilişkilendirilmektedir.

Bazı ilaçlar: Bazı ilaçların yan etkileri küçük dilinizin şişmesine sebebiyet verebilir.

Dehidrasyon: Yeterli miktarda sıvı tüketiminin olmaması küçük dil şişmesine neden olur.

Kronik asit reflü (GERD): Şiddetli olabilecek asit reflü boğazın ve küçük dilin tahriş olmasına yol açabilir.

Travma: Bademcik ameliyatı gibi bazı cerrahi müdahalelerin sonucunda küçük dil yaralanabilir. Özellikle entübasyon sonucunda nefes borusuna esnek plastik tüpün yerleştirilmesi tahrişe neden olup küçük dilin şişmesine neden olabilir. 

Küçük Dil Şişmesi Tedavisi

Küçük dil şişmesini hızlı bir şekilde iyileştirmenin yolu altta yatan nedeni öğrenerek ona yönelik tedavinin uygulanmasıdır. Alerji sonucunda oluşan küçük dil şişmesine yönelik antihistaminik ilaçlardan yararlanılarak belirtilerin azalması sağlanabilir. Bademcik iltihabının sonucunda oluşuyorsa uzman doktor antibiyotik verebilir. Enfeksiyon sonucunda oluşuyorsa da şişliğin azalması için kortikosteroidlerden yararlanılır.

Bunun yanında küçük dil şişmesine yönelik olarak bu tedaviler işe yaramazsa cerrahi müdahale gerekebilir. Bu cerrahi müdahale sonucunda küçük dilin bir kısmı ya da tamamı alınabilmektedir.

Küçük Dil Şişmesi Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Evde uygulayabileceğiniz bol sıvı tüketimi, gargara ya da boğaz pastili kullanımı küçük dil şişmesinin neden olduğu semptomların iyileşmesine yardım olur. Bunun yanında şu yöntemlerden de yararlanabilirsiniz:

 • Boğazı nemli tutmak için bolca su tüketimi yapın
 • İyice dinlenin
 • Boğaz ağrısını azaltmak için pastillerden yararlanın
 • Boğaz ağrısı ve yanmasını azaltmak için buz parçacıkları yiyin
 • Tütün tüketiminden uzak durun
 • Alerjen maddelerden kaçınmaya çalışın

Küçük Dil Şişmesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Küçük Dil Şişmesi Kaç Günde İyileşir?

Küçük dil şişmesi iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Birçok kişi tedaviye başladıktan 2-3 gün içerisinde iyileşmeye başlar.

Küçük Dil Şişmesi Bulaşıcı mı?

Küçük dil şişmesi bulaşıcı olmasa da virüs ve bakteriler nedeniyle oluşuyorsa kişiden kişiye yayılma gösterebilir. Bakteri ya da enfeksiyon kaynaklı olarak ortaya çıktıysa sık sık elleri yıkamak önemlidir.

Küçük Dil Şişmesi Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık mı?

Küçük dil şişmesi, cinsel yolla bulaşan bir hastalık veya enfeksiyon değildir. Fakat frengi ve bel soğukluğu gibi bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların olası bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al