Yükleniyor

Boş Gebelik Nedir? Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Boş Gebelik Nedir? Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Anembriyonik gebelik olarak da isimlendirilen boş gebelik, döllenen yumurtanın rahim zarına implante olduğu halde embriyoya dönüşmemesi durumudur. Gebelik kesesi ve plasenta büyüse de embriyonun bulunduğu kese boş kalır. Göğüslerde hassasiyet, mide rahatsızlığı ve kusma gibi erken gebelik belirtileri meydana gelebilir. Ancak embriyonun büyümesi durduğunda ve hormon seviyeleri düşmeye başlayınca hamilelik belirtileri kaybolur.

İçindekiler

Boş Gebelik Nedir?

Boş gebelik, döllenen yumurta rahim içine yerleşir ancak kese içerisinde embriyoya dönüşmediğinde yaşanan düşüktür. Embriyo olmasa da vücut gebelik hormonu koryonik gonadotropin (HCG) üretmeye devam eder. Bu süreçte mide bulantısı, memede hassaslık ve kusma gibi belirtilerle görülen boş gebelikte,  hafif kramp veya pelvik ağrı ve vajinada hafif lekelenme veya kanama olabilir.

Rahmin ultrasonu ile bakıldığında içinde embriyo bulunmayan, gebelik kesesi adı verilen, içi sıvı dolu boş bir kese görülür. Sağlıklı gebelik durumunda kese embriyoyu çevreler durumdadır. Anembriyonik gebelik genellikle düşükle sonuçlanır. Bazı kadınlar düşük yapmayı doğal yoldan beklerken bazıları ise ilaç desteği alabilir.

Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Boş gebelik, kasıkta ağrı, mide bulantısı, göğüste ağrı, yorgunluk ve kusma belirtileriyle ortaya çıkar. Bunun yanında adet döneminin kaçırılması ve hamilelik testinin pozitif çıkması gibi belirtiler de görülebilir. Boş gebelik belirtileri şöyle sıralanır:

  • Kusma
  • Mide bulantısı
  • Göğüste ağrı
  • Kasık bölgesinde ağrı ve kramp
  • Vücutta oluşan ödem
  • Gebelik testi pozitif çıkması
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Dengesiz regl dönemi

Diğer belirtiler düşük yapma belirtilerine benzeyebilir:

Vajinal kanama: Lekelenme yani hafif kanama, açık gri doku ya da kan pıhtıları şeklinde olur.

Kramp: Pelvik ve karın bölgenizde hafif ila orta dereceli kramplar görülebilir.

Boş gebelik olduğunu doğrulamanın tek yolu ultrasondur. Ultrason içerisinde embriyo bulunmayan bir gebelik kesesini gösterir. Bu belirtiler dışında hCG hormonu normal değere dönene kadar gebelik testleri pozitif çıkabilir.

Boş Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Boş gebelik, genellikle hücre bölünmesi sırasındaki kromozomal veya genetik problemlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Gebelik esnasında yumurta, sperm tarafından döllendikten kısa bir süre sonra bölünmeye başlar. Ortalama on gün sonra hücreler bir embriyo oluşturur. Sağlıklı olmayan bir yumurtada, embriyo asla oluşmaz veya oluştuktan sonra büyümesi durmayabilir. Anembriyonik gebelikte hamilelik testi pozitif çıkabilir. Bu durumun sebebi ise hamilelik hormonu olarak bilinen Beta-HCG hormonunun vücutta salgılanmasından dolayıdır.

Boş gebelik, düşük kalite sperm ve genetik faktörler nedeniyle de meydana gelebilir. Boş gebelik yaşansa da ilerleyen gebeliklerde sağlıklı bir süreç geçirilebilir. Birçok kadında düşük görüldükten sonraki süreçte sağlıklı gebelik görülebilir.

Boş Gebelik Tanısı Nasıl Konur?

Boş gebelik durumunda gebelik hormonu olan B-HCG değeri yükselerek kesede büyüme görülebilir. Normal gebelik de hangi belirtiler bulunuyorsa boş gebelikte de aynıları yaşanabilir. Bu sebeple boş gebelik tanısı uzman doktor kontrolünde ultrason kontrolüyle gerçekleşir. Kontrolün sonucunda kesenin boş olduğu ve embriyonun yer almadığını gördüklerinde boş gebelik tanısı konulur.

Boş Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

Boş gebelik sürecinde bazı kişiler için tedaviye ihtiyaç duyulmaz, düşük yoluyla vücut embriyoyu vajinadan geçirir. Vücut embriyoyu düşük yapmazsa rahimden çıkarmak için başka tedavi seçenekleri de bulunur. Bunlar şöyle sıralanır:

Dilatasyon ve Küretaj (D&C): Rahimden embriyoyu çıkarmak için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Uzman doktor rahim ağzını genişleterek açar ve hamilelik dokularını rahimden çıkarmak için tıbbi aletler kullanır. Bu işlem sedasyon veya genel anestezi altında yapılır.

Doğal düşük: Vücudun hamilelik dokularını serbest bırakıp bırakmadığını görmek için takip edilir. Bu durumun başlaması bazen günler veya haftalar alabilir. Düşük başladıktan sonra kramp, karın ağrısı ve kanama görülür.

İlaca bağlı düşük: Vücudun düşük yapması için tetikleyici bir ilaç verilebilir. Bu durum süreci ilerletir ve düşük yapmanın kendi kendine başlamasını bekleyen süreyi ortadan kalkmasını sağlar. İlacı aldıktan sonra ortalama 30 dakika ila 10 saat içinde kramp, karın ağrısı ve kanama yaşanır.

Boş Gebelik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Boş gebelik kimlerde görülür?

Boş gebelik tüm kadınlarda görülebilir. Fakat ileri yaşta kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır. Bunun yanında anne ya da babasında genetik sorunlar olanlarda da oluşabilmektedir.

Boş gebelik en fazla kaç hafta sürer?

Boş gebelik, ilk beş haftalık durumunda ultrason aracılığıyla görüntülenebilir. Bazı durumlarda iki hafta da beklendikten sonra kürtaj yapılır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al