Yükleniyor

Check Up Nedir? Check Up Neden Yapılır?

Check Up Nedir? Check Up Neden Yapılır?

Check up, kişinin genel sağlığının kontrolü için yapılan ve içerisinde birçok test barındırın tedavi şeklidir. Düzenli olarak yapılan check up ile sağlık sorunlarının erken belirtilerini tespit edebilir. Bunların yanında kalp hastalıkları, felç, diyabet ve böbrek hastalıklarının da kontrolünü sağlayarak risk olması durumunda müdahale edilmesini sağlar. Yaş, genel sağlık durumu, aile geçmişi ve yaşam tarzı gibi nedenlerden dolayı düzenli check up yaptırmak sağlık açısından oldukça önemlidir.

İçindekiler

Check Up Nedir?

Check up, kişinin mevcut olan hastalıklarının durumunu ya da farkında olmadığı sağlık sorunlarını değerlendirmek için uygulanan genel bir sağlık taramasıdır. Bunun yanında kişinin gelecekteki sağlık sorunlarıyla ilgili riskleri de değerlendirilmiş olur. Check up ile beraber kan basıncı takip edilir, kolesterol ve glikoz için kan testleri yapılır, göz ve diş muayenesi gerçekleştirilir.

Check Up Nasıl Yapılır?

Check up, kişinin genel sağlık durumunu değerlendirmek ve oluşan sağlık problemlerinin ortaya çıkarılması için muayene ve testler ile yapılır. Bu aşamada kişinin tansiyonu, genel vücut ısısı, kalp ve solunum durumu ölçülür. Sonrasında ise dahiliye başta olmak üzere nöroloji, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kadın ve doğum, üroloji gibi tıbbi birimlerle görüşülür.

Check aşamaları şu şekilde sürdürülür:

  • Check up sürecinin ilk aşamasında uzman doktor kişinin tıbbi geçmişini inceler ve semptomlarını dinler
  • Bir sonraki aşamada doktor kişiye fiziki muayene yapar. Bu muayene içerisinde nabız kontrolü, solunum testi, kan basıncı ölçümü, deri kontrolü ve kulak burun boğaz muayenesi yer alır.
  • Doktor tanı koymadan önce kişiden tam kan sayımı, kan şekeri kontrolü, böbrek fonksiyonu, idrar analizi gibi laboratuvar testleri ister.
  • Bunun yanında tam taramayı gerçekleştirmek için kişinin röntgeni çekilir ve ultrasonografi, EKG (elektrokardiyografi) gibi testler yapılır.
  • Son aşamada ise toplanan test sonuçları ilgili doktorlara gösterilerek kişinin genel sağlığı hakkında ve hastalık riskleri üzerine görüşülür ve tanı konabilir.

Check Up Neleri Kapsar?

Genel sağlık taraması olarak bilinen check up yapılırken kişinin olası hastalıklarını belirlemek için her branşı kapsayan bir hizmet sunar. Kişinin yaşına, cinsiyetine ve sağlık durumuna göre kapsadığı alanlar da farklılık gösterebilir. Check up tıbbi testler ve muayeneleri içerir.

Check up’ta bakılan alanlar şöyle sıralanabilir:

Check Up’ta Hangi Testler Yapılır?

Check up genellikler içerisinde genel ve temel kontrolleri barındıran paketler halinde size sunulur. Kişinin yaşı, ihtiyacı ve hastalıklarına bağlı olarak yapılacak olan testler de farklılık gösterir. Check up yapılırken kişiye uygulanabilecek testler şöyle sıralanır:

Fiziksel muayene

Nabız kontrolü, solunum testi, kan basıncı ölçümü, ağırlık ve boy kontrolü içerir.

Laboratuvar testleri

Tam kan sayımı, demir değeri, kan şekeri testi, böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri, elektrolit seviyeleri, tiroid fonksiyon testleri, idrar testi ve C-reaktif protein (CRP) gibi kan testlerini kapsar.

Kanser tarama testleri

Meme kanseri taramasında kullanılan mamografi, rahim ağzı kanseri taraması için smear testi (Pap smear), kolon kanseri taraması için kolonoskopi ya da dışkıda gizli kan testi cgibi kanser tarama testleri uygulanır.

Görüntüleme testleri

Röntgen, ultrasonografi, EKG (elektrokardiyografi), kemik yoğunluğu testi gibi görüntüleme testlerini içerir.

Göz ve diş muayenesi

Görme keskinliği ve göz tansiyonu ölçümü gibi adımlar gözlemlenir. Diş ve diş etlerinin kontrolü, diş çürüklerinin tespiti ile de diş muayenesi yapılır.

Hormon testleri

Hormon değerlerinin ortaya çıkarılması için yapılan testler de check up esnasında yapılabilir.

Check Up Fiyatları

Check up fiyatları kişiye uygulanan testlere, paketin içeriğine, test sayısına ve kapsamına öre farklılık gösterir. Check up kişinin cinsiyetine bağlı olarak standart bir paket şeklinde sunulsa da kişinin kronik hastalıklarına, yaşam tarzına ve ailedeki sağlık geçmişine bağlı olarak test ve tarama sayısında artış olabilir. Bunun için uzman doktora danışarak size en uygun check up paketini belirlemek olacaktır. Böylelikle size uygun olan check up paketleri fiyatları konusundan da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Check Up Hakkında Sık Sorulan Sorular

Check up ne kadar sürer?

Check up, tetkiklerin sayısına bağlı olarak birkaç saat içerisinde tamamlanabilir. Yapılan test ve tahlillerin laboratuvara iletilmesinin ardından sonuçlar beklenir. Sonuçlar uzman doktorun görüşüne sunularak kişinin bir hastalığı var ise tanı konulur.

Check up kontrolleri ne sıklıkla yapılmalıdır?

Check up özellikle 35 yaş üstü bireylerin herhangi bir şikayeti olmasa bile yılda 1 kez yaptırmaları önerilen genel sağlık taramasıdır.

Kimler check up yaptırmalıdır?

Aile geçmişinde kronik diyabet, obezite, tansiyon, kanser ve genetik hastalıkları bulunan bireylerin devamlı ve düzenli olarak check up yaptırmaları gerekir. Yılda 1 kez olmak üzere bu kişilerin check up yaptırması önerilir.

Check up sonuçları kaç günde çıkar?

Check up sonuçları genellikle gün içerisinde kişiye iletilir ve görüş bildirir. Fakat görüntüleme ve patoloji testleri eklendiği durumda ise laboratuvarların yoğunluğuna bağlı olarak sonucun çıkma süresi de farklılık gösterir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al