Yükleniyor

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Eti Ağrısını Geçirecek 6 Yöntem

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Eti Ağrısını Geçirecek 6 Yöntem

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve insanları rahatsız eden problemlerden biri de diş eti ağrısıdır. Altında çeşitli sebepleri barındıran diş eti ağrısı kolay ve basit bir şekilde uygulanacak yöntemlerle de iyileşebilir. İnsanların rahat bir şekilde konuşmasından yemek yemesine kadar birçok işlevsel konuda sağlıklı bir süreç yönetilmesine zarar veren diş eti ağrısının neden olduğu ve nasıl geçeceği konusundaki teşhis ve yöntemler önem taşımaktadır.

İçindekiler

Diş Eti Ağrısı Nedir?

Diş eti ağrısı, dişleri çevreleyip saran kırmızı renkteki yapılan enfeksiyon sonucu ağrıması olarak adlandırılır. Ağız ve diş bakımının ihmal edilmesiyle birlikte daha çok ortaya çıkan diş eti ağrısıyla birlikte bakteriyel enfeksiyonlar oluşur. Bu ağrıya çeşitli enfeksiyonlar ve durumlar sebebiyet verebileceği kendiliğinden geçmesi de mümkündür.

Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

Çoğunlukla dişi çevreleyen dokuların enfeksiyon kapması sonucu oluşan diş eti ağrısı öncelikle ağız ve diş bakımının ihmal edilmesiyle birlikte ortaya çıkar. Diş etlerinde oluşan tahrişler, yanlış diş fırçalanması ve diş eti iltihabı gibi sebeplerin meydana getirdiği diş eti ağrısına neden olan durumlar şunlardır:

Dişlerin sert fırçalanması

Diş fırçalarken sert ve agresif davranmanın yanı sıra sert kıllara sahip bir diş fırçası kullanmak diş etlerini tahriş edip diş eti ağrısına neden olur. Diş etlerinin zarar görmemesi için yumuşak kıllı fırçalar önerilir.

Diş ipi kullanımı

Diş ipleri, diş temizliğinde başvurulan yöntemlerden biridir. Ancak diş ipinin kullanımı sırasında da diş etlerine zarar vermemek için sakin olunması gerekir.

Diş eti hastalığı

Bir diğer adı diş eti iltihabı da olan diş eti hastalıkları, bakterilerin diş etlerinin altında birikmesiyle kanamaya sebep olabilir.  Sigara içenlerde içmeyenlere göre görülme ihtimali daha yüksektir.

Ağız ülserleri (Canker yaraları)

Ağız ülseri olarak bilinen canker yaraları, diş etlerinde yer alan ağrılı ve bulaşıcı olmayan durumlar olarak nitelendirilir. Bazen kırmızı renkte olmakla birlikte beyaz bir yapıda da olabilir. Özel bir tedavisi yoktur ancak iki haftadan daha uzun süren durumlarda doktora başvurulması tavsiye edilir.

Sigara kullanımı

Sigara ve puro gibi tütün ürünleri tüketmek diş etlerine zarar verir. Diş etlerinizin sağlıklı kalması için tütün ürünlerinden uzak durmanız gerekir.

Kesik ve yaralanmalar

Yemek sırasında oluşan kesik ve yaralanmalarla birlikte yanlışlıkla diş etlerini ısırmak da diş eti ağrısına yol açabilir.

Hormonal değişimler

Özellikle hamilelik sürecinde yaşanan hormonal dalgalanmalar diş eti ağrısının sebeplerindendir. Bununla birlikte kanama ve şişlik de görülebilir.

Sinüzit

Sinüslerde biriken bakteri ve enfeksiyonlar zaman zaman diş sağlığını etkiler. Sinüzit sorunu olan bazı kişilerde diş eti ağrısı yaşandığı görülmüştür.

Gıda alerjisi

Yiyeceklere karşı alerjisi olan insanlarda diş eti ağrısı görülebilir. Ancak hangi besinlere karşı alerjinizin olup olmadığını belirlemek için uzman bir hekimde yardım almanız gerekebilir.

Yanıklar

Sıcak bir yemek veya sıcak çay-kahve tüketimi sonrası diş etleri zarar görebilir. Yanan bölgede tahriş meydana geldikten sonra ağrı oluşabilir. Sıcak yemek veya içecek tüketimini azaltarak ağrıyan bölgenin iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Diş apsesi

Diş kökündeki bakteri ve enfeksiyonlar diş etlerinde ağrı ve şişme nedenlerinden sayılabilir. Apselerin ilerleyip diğer bölgelere yayılma ihtimaline karşı diş hekimine danışmak şarttır.

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı değil de sadece diş eti ağrısı yaşıyorsanız evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle ağrıyı geçirmeniz mümkündür. Diş eti ağrısına iyi gelen ve ağrıyı geçirmeye yardımcı olan yöntemler şunlardır:

Tuzlu suyla gargara yapın

Doğal bir antibakteriyel olan tuz, diş etlerine suyla birlikte gargara yapıldığında ağrıları geçirme özelliğine sahiptir.

Ağrıyan diş etine soğuk kompres uygulayın

Ağrıyan bölgeye soğuk uygulaması yapmak kan damarlarını daraltır, böylece kan dolaşımının azalması ağrıyı da azaltır.

Karanfil tozu ve zerdeçal

Karanfilin içinde bulunan eugenol maddesi sebebiyle aktarlardan alınacak karanfil yağı, diş eti ağrılarının tedavisinde tercih edilebilir. Ayrıca zerdeçal tozu da diş eti ağrılarını iyileştirmek için kullanılabilir.

Papatya çayı

İltihap kurutucu özelliği bulunan papatya çayı poşetini ne çok soğuk, ne çok sıcak olmamak koşulu ile ılık haldeyken ağrıyan bölgeye bastırabilirsiniz.

Oral jeller

Ağrıyan bölgeye uygulanan ağrı kesici oral jeller diş eti ağrısını geçirmeye yardımcı olur.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler

Parasetamol etken maddesi olan reçetesiz ağrı kesiciler de diş eti ağrısına iyi gelebilir.

Diş Eti Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti ağrısının tedavi süreci altta yatan nedenle doğru orantılı olarak ilerler. Şiddeti daha yüksek olan ağrılarda doktor profesyonel bir temizlik önerebilir. Bununla birlikte diş eti temizliği için gargara yapılması da tavsiye edilir. Diş eti ağrısının geçmediği durumlarda ise doktor cerrahi bir müdahaleye gerek duyabilir.

Diş Eti Ağrısı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Öncelikle sigara içen ve tütün ürünleri kullanan kişilerde diş eti ağrısı görülme ihtimali iki kat daha fazladır. Sigaranın bağışıklığı zayıflatıcı etkisi diş etlerine de zarar verir. Bu da diş eti ağrılarına yol açabilir. Bununla birlikte diyabet, AIDS, ergenlik döneminde adet görmeye başlayanların yanı sıra hamile ve menopoza giren kadınlar da diş eti ağrısı yaşayabilir.

Diş Eti Ağrısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş Eti Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Diş eti ağrısı, genellikle ağız hijyeninin düzgün bir şekilde yapılmamasından kaynaklanır ve birkaç gün içinde kendiliğinde geçer. Daha uzun süren diş eti ağrıları için diş hekimine başvurmak gerekebilir.

Stresten diş eti ağrır mı?

Stres ve yüksek kaygı yaşayan insanlarda ağız içi hijyeninin eksik kalması sonucu diş eti ağrısı sorunları ortaya çıkar.

Parol diş eti ağrısına iyi gelir mi?

Birçok ağrıda olduğu gibi parol da diş eti ağrısının önüne geçmek konusunda etkili olabilir. Ancak ilaç kullanımı hassas bir konu olduğundan doktor kontrolünde alınması daha sağlıklı olacaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al