Yükleniyor

Diş Eti Şişmesi Nedir? Diş Eti Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Diş Eti Şişmesi Nedir? Diş Eti Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Diş eti şişmesi yaşandığında genellikle ağrılı, hassas ve tahriş edici bir şekilde görülür. Diş fırçalarken ya da diş ipi kullandığında diş etleri daha kolay kanayarak rahatsız edici olabilmektedir.

İçindekiler

Diş Eti Şişmesi Nedir?

Diş eti şişmesi, diş eti iltihabı, vitamin eksikliği, enfeksiyon veya hormonal değişikliklerin yaygın bir belirtisi olarak ortaya çıkan kalıcı ya da geçici olarak seyredebilen bir diş sağlığı sorunudur. Ağız hijyenine dikkat edilmediği durumlarda ağız içerisinde oluşan bakteriler dişlerin etrafındaki etlere zarar vererek iltihaplanmalarına sebebiyet verir. Diş eti hastalıklarının ortaya çıkmaması için diş eti iltihabı zamanında tedavi edilmelidir.

Diş Eti Şişmesi Neden Olur?

Diş eti iltihabı, vitamin eksikliği, enfeksiyon veya hormonal değişiklikler, diş macunu veya gargaranın diş etini etkilemesi, ilaç yan etkisi, diş arasına yediğiniz bir şeylerin sıkışması ve ağız hijyenine dikkat edilmemesi diş eti şişmesinin ana nedenleri arasında yer alır. Diş eti şişmesine neden olan faktörler detaylı olarak şöyle anlatılabilir:

Ağızda plak birikimi

Ağız içerisinde biriken bakteriyel plak, diş etlerinin iltihaplanarak şişmesine neden olur. Bu plaklar, besin artıkları, bakteri ve tükürüğün birleşiminden oluşur. Düzenli ağız hijyeni sağlanmazsa diş eti şişmeleri görülebilmektedir.

Ağız hijyeninin sağlanmaması

Dişlerin ve diş etlerinin temizlenmemesi ve bu düzeninin sağlanmaması durumunda çeşitli diş eti hastalıkları oluşarak diş eti şişmelerine neden olabilir. Diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak bu durumların önüne geçmek mümkündür.

Hormonlardaki değişiklikler

Özellikle ergenlik, hamilelik ve menopoz döneminde diş etlerinde hassasiyet artarak şişmelere neden olabilir. Bu yüzden düzenli ağız hijyenini sağlamak ve rutin kontrolleri yaptırmak gerekmektedir.

Beslenme alışkanlığı

Sağlıksız ve dengesi bir beslenme biçimi dişleri ve diş etlerin zarar görmesine neden olur. Doğru tüketilmeyen besinler bağışıklık sistemine etki ederek diş etlerinde hassasiyete yol açabilir.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar

Kanser tedavisi sürecinde kullanılan kemoterapi ilaçları, vücutta yaraların oluşmasına neden olarak diş etlerinde hassasiyet yaratabilir. Bu hassasiyet diş etlerinde şişme ve ağrı şeklinde görülür.

Sigara kullanımı

Sigara kullanmak diş eti sağlığını olumsuz etkileyerek diş eti iltihabına sebebiyet verebilir. Sigara kullanımı, diş etlerinin iyileşmesini engelleyerek dolaşımın azalmasına neden olur.

Bakteri, mantar ve virüsler

Enfeksiyon oluşmasına zemin hazırlayan bakteri, mantar ve virüsler diş etlerinin şişmesine neden olarak diş kaybına bile yol açabilir. Özellikle ağız içerisinde pamukçuk ve aft oluşumu diş eti sağlığına olumsuz etkilerde bulunur.

Diş Eti Şişmesine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Diş eti şişmesi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Genellikle diş hastalıkları bu belirtiye neden olur. Fakat altta yatan sağlık koşullarından da diş eti şişmesi yaşanabilir. Diş eti şişmesine neden olan hastalıklar şöyle sıralanır:

 • Diş apsesi
 • Gingivitis (diş eti iltihabı)
 • Periodontitis (diş eti çekilmesi)
 • Gingivostomatit (viral veya bakteriyel enfeksiyonu)
 • Diş çürüğü
 • Kök kırığı
 • Diş taşları

Diş Eti Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı diş etleri sıkı ve soluk pembe görümündedir ve dişleri sarar. Şişen diş etlerinde artan kan akışının bir sonucu olarak kırmızımsı ya da morumsu bir renkte görünebilen ve kanamayla kendini gösterebilen diş eti şişmesinde şu belirtiler görünür:

 • Koyu kırmızı diş etleri
 • Fırçaladığında veya diş ipi kullanıldığında kolayca kanayan diş etleri
 • Ağız kokusu
 • Ağrı (halitoz)
 • Diş eti çekilmesi
 • Hassas diş etleri
 • Yemek yemede zorlanma
 • Sıcak ve soğuk hassasiyeti

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer?

Diş eti şişmesine karşı uzman doktor size diş eti iltihabını önleyici gargara ya da ilaçlar önerebilir. Şiddetli diş eti ağrısı durumunda antibiyotik kullanımı da sağlayabilmektedir. Diş eti şişmesini evde geçirmek için şu yöntemlerden yararlanabilirsiniz:

 • Diş etlerinizi daha yumuşak bir fırçayla, nazikçe fırçalayın ve diş ipi kullanın
 • Enfeksiyona neden olan bakteri önlemek için ağzınızı tuzlu su ile çalkalayın
 • Alkol ve tütün gibi diş etlerini tahriş edebileceği için kullanmayı bırakın
 • Diş arasına kaçıp, şişmeye neden olabilecek yiyecekler yemekten kaçının
 • Diş etlerindeki iltihaplanmayı azaltmak için buz torbası ile kompres yapın
 • Diş etlerindeki ağrıyı azaltmak için sıcak kompres uygulayın
 • Diş etinin şişliğini dindirmek için soğuk kompresten yararlanın
 • Bol su tüketin
 • Meyve ve sebze içerikli dengeli beslenme düzeni oluşturun

Diş Eti Şişmesini Geçirmek için Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Diş eti şişmesi yaşandığı durumlarda ağrı ve şişliği azaltmak için çeşitli yöntemlerde yararlanabilirsiniz. Evde hazırlayabileceğiniz ve ulaşabileceğiniz bu yöntemler sayesinde diş eti şişmesinin yarattığı semptomları azaltmak mümkün olacaktır.

Tuzlu su ile gargara

Tuzlu su ile gargara yapmak diş eti iltihabını hafifleterek iyileşmesine yardımcı olur. 1 çay kaşığı tuzu ılık suya katarak karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı 30 saniye çalkalayıp tükürün. Şişlik geçene kadar bu gargarayı günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Antioksidan özelliği bulunan zerdeçal, plak ve diş eti iltihabını önleyerek diş eti şişmesine iyi gelir. Bal, Hindistan cevizi yağı ve limon suyuyla hazırlanan zerdeçal karışımı diş etlerinize sürüdükten sonra bir süre bekletin ve durulayın. Şişlik geçene kadar günde 1 defa uygulayabilirsiniz.

Uçucu yağlar

Nane, çay ağacı ve kekik yağı ağızdaki mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek diş eti sağlığına iyi gelir. Bu uçucu yağları ayrı ayrı olacak şekilde ılık suya karıştırın ve gün içerisinde gargara olarak kullanın.

Aloe vera

Aloe vera, diş eti iltihabına karşı tedavi görevi görerek şişmelerin dinmesine de yardımcı olur. Aloe verayı ağızda gargara şeklinde çalkalayıp, tükürün. 10 gün boyunca bunu tekrar edin.

Diş Eti Şişmesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Arka diş eti şişmesi neden olur?

Arka diş eti şişmesi dişlerin yanlış ve sert fırçalanması, yanlış diş ipi kullanımı ya da besin sıkışmasından dolayı gerçekleşebilir.

20’lik diş eti şişmesi neden olur?

20'lik diş bazı durumlarda yan çıkabilir ya da gömük şeklinde görülür bu da o bölgedeki enfeksiyonu artırarak diş eti şişmesine neden olabilir.

Çocuklarda diş eti şişmesi neden olur?

Çocuklarda ilk oluşan dişler olan süt dişleri, 6.aydan itibaren çıkmaya başlar. Diş çıkarma sürecinde çocuklarda diş etlerinde şişmeler görülmesi normaldir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Temmuz 2023

Yayınlanma Tarihi: 7 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al