Yükleniyor

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, bunyaviridae ailesinden bir virüs olan nairovirüsün neden olduğu kene ısırması ile bulaşan viral bir hastalıktır. Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığının tipik belirtileri ateş, deride kanama, kas ve baş ağrıları, kusma ve ishaldir.

İçindekiler

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kene ısırması sonucu nairovirüs adı verilen virüsün vücuda girmesiyle ortaya çıkan ve yüksek ateş belirtisiyle kendisini gösteren ölümcül bir enfeksiyondur. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nde yüksek ateşle birlikte cildin içinde ve vücudun bazı bölgelerinde kanamalar görülür.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı 1944 yılında Kırım'da tanımlandığı için kırım kanamalı ateşi adını almıştır.

Kene ısırmasının ardından genellikle ani ve hızlı belirtilerle ortaya çıkan hastalık ilk olarak yüksek ateşle ortaya çıkar. Yüksek ateşle birlikte baş ağrısı, vücut ağrısı, kusma ve ciltte meydana gelen kanamalar da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin yaygın belirtileridir.

Ölüm oranı yüksek bir hastalık olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, belirtiler ortaya çıktıktan sonra teşhis edilmeli ve vakit kaybetmeden tedavi sürecine geçilmelidir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Neden Olur?

Kene ısırması, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin en temel nedenidir. Kene ısırması sonucu nairovirüs adı verilen virüs vücuda girer ve enfeksiyon meydana getirir. Bu enfeksiyon sonucunda yüksek ateş, baş ağrısı, vücut ağrısı ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Belirtileri Nelerdir?

Kene ısırması sonucunda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne yakalanıldığının en somut göstergesi yüksek ateştir. Yüksek ateşle birlikte ortaya çıkabilecek diğer belirtiler baş ağrısı, baş dönmesi, vücut ağrısı, kusma ve ciltteki kanamalardır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nde görülebilecek belirtiler şu şekildedir:

Bunlarla birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin bazı vakalarında sarılık da görülebilir. Bunun yanı sıra şiddetli KKKA vakalarında duygudurum değişiklikleri, duyusal algı değişiklikleri ve kafa karışıklığı fark edilmesi de söz konusu olabilir. Virüs tarafından enfekte olduktan 2 ila 4 gün sonra kişi kendini uykulu veya depresif de hissedebilir.

Diğer yandan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, karaciğer büyümesine (hepatomegali) bağlı olarak mide ağrısını sağ üst bölgeye doğru hareket ettirebilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nasıl Bulaşır?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı kene ısırması sonucunda insanlara bulaşır. Kene ısırmasıyla birlikte nairovirüs tarafından enfekte olan kişilerde yüksek ateş görülür. Bununla birlikte hastalıklı hayvanların kesilmesi veya hayvanların dokularına temas edilmesi de hastalığa yol açabilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nasıl Teşhis Edilir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı genellikle laboratuvar testleriyle teşhis edilir. Bu doğrultuda faydalanılabilecek testler antijen tespiti, ELISA testi, ters transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) tahlili ve hücre kültürüyle virüs izolasyonu yöntemleri uygulanır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının tedavisi, kene ısırması sonrasında belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Hastalığın tedavisince öncelikli olarak antiviral ilaçlar tercih edilir.

Bununla birlikte yüksek ateşin kontrol edilmesi, kişinin sıvı dengesinin ayarlanması, elektrolit anormalliklerinin düzeltilmesi, oksijenasyon ve hemodinamik desteğin yanında ikincil enfeksiyonlara yönelik tedaviler de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin tedavisine yöneliktir.

Kontrol altında tutulan hastalarda iyileşme süreci 10. günden sonra başlar ancak bu süreç bazı vakalarda dört haftaya kadar uzayabilir. Kene ısırmasından emin olur olmaz, kene tedavisi yapan hastanelere vakit kaybetmeden ulaşmak, tedavi sürecinin daha hızlı ve başarılı olmasını sağlar.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ne demek?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kene ısırması sonucunda meydana gelen ateşli bir enfeksiyon hastalığıdır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi öldürür mü?

Kene ısırmasıyla meydana gelen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı aynı zamanda öldürücü bir hastalıktır ve ortaya çıktıktan sonra tedavi edilmelidir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi risk grupları nelerdir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin başlıca risk grupları kırsal kesimde yaşayanlar, meslek grubu olarak veterinerler, kasaplar, çiftçiler ve sağlık çalışanlarıdır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nasıl önlenir?

Öncelikle kene olmak üzere enfeksiyon belirtisi olan hayvanlardan uzak durulmalı, kenelerin yaşayabileceği ortamlarda çıplak ayakla dolaşılmamalı, ormanda çalışan işçiler lastik çizme giymeli ve hastalık konusunda şüpheli kişilerle temastan kaçınılmalıdır.

Kene nasıl çıkarılır?

Öncelikle bilinmelidir ki kene çıkarma işlemi elle yapılmamalıdır. Bu konuda cımbız veya pense kene çıkarma sırasında işe yarar ekipmanlardandır. Tam yapışmamış keneler yukarı doğru cımbız veya pense yardımıyla rahatça çıkarılabilirken deriye yapışmış kenelerin çıkmadığı durumlarda sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al