Yükleniyor

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Kudret Narı Ne İşe Yarar?

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Kudret Narı Ne İşe Yarar?

Kabakgiller familyasından olan kudret narı genellikle tropik iklim bölgelerinde yetişir. Özellikle bağışıklık sistemine katkısı büyüktür. Kolesterol, şeker, solunum yolları problemi gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde oldukça faydalı olan kudret narı, hastalıklar üzerindeki olumlu etkileriyle bilinir. Orijinal adı karela olan kudret narı, Momordica charantia olarak isimlendirilir. Tamamen olgunlaşmadan hasat edilen kudret narı, cilt üzerine olumlu etkileri başta olmak üzere pek çok faydaya sahiptir.

İçindekiler

Kudret Narı Nedir?

Kudret narı veya diğer adıyla karela, sarmaşık formunda olup yaz mevsiminde çiçek açarak meyve veren, ilaç yanı sıra gıda endüstrisinde de kullanılan tropikal bir bitki türüdür. Olgunlaştığında kırmızı ve turuncu renk alan Kudret narının bu döneminde tadı acılaşırken, vitamin değerleri de azalır. Bu sebeple tam olarak olgunlaşmadan hasat edilmesi gerekir.

Meyvenin içinde kırmızı ve çok taneli küçük çekirdekler yer alır. Bu çekirdeklerin tüketilmemesi gerekir. Olgunlaştığında 8-15 cm boyutlarına ulaşabilen bitkinin dış yüzeyi ise dikenlidir. Bu tropik bitki taze meyve olarak yenilebildiği gibi zeytinyağı ve balla karıştırılarak da tüketilebilir.

Ülkemizde acayip elma ya da papara olarak da bilinen bitkinin Latince de manası ısırma’dır. Filipinlerde Ampalaya, batı ülkelerinde ise Afrika hıyarı, balsam armudu, balsam elması, acı kabak ve acı kavun isimleri ile bilinir.

Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

Kudret narı magnezyum, çinko, potasyum, fosfor, beta karoten, sodyum, C vitamini, A vitamini, B vitamini ve D vitamini açısından zengindir. Vitamin hem de mineral deposu olan kudret narı, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur, hücresel hasarı önler, kan şekerini düşürür, solunum sistemini rahatlatır, kan dolaşımına katkı sağlar ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kudret narının sağladığı faydalar genel olarak şunlardır:

 • Kudret narı zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur
 • Diyabeti kontrol altında tutup, kan şekerini düşürür
 • Solunum yolu rahatsızlıklarının neden olduğu semptomları hafifletir
 • Kudret narı kan dolaşımına katkı sağlar
 • Kolit, gastrit ve ülser tedavisine yardımcıdır
 • Gece görüşünü artırıp, göz sağlığını korur
 • Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir
 • Üst solunum yolu rahatsızlıklarının belirtilerini azaltır
 • Saç dökülmesine iyi gelir
 • Cilt problemleri ve rahatsızlıklarını giderir
 • Sindirim sistemini düzenleyip, kabızlığın ve hazımsızlığın giderir
 • Kalp damar sağlığını destekler, kötü huylu kolesterol değerini düşürür
 • Kemik gelişimine katkı sağlar
 • Kilo verme sürecine yardımcı olur

Zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Kudret narı, detoksifikasyon etkisi yaratarak zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu durum kudret narının başlıca faydalarından biridir. 

Diyabeti kontrol altında tutup, kan şekerini düşürür

Kudret narı, anti diyabetik etkiler taşıyan bir meyvedir. Bu etkileri sayesinde kudret narının kan şekerini düşürerek diyabeti kontrol altında tuttuğu bilinir.

Solunum sistemini destekler

Anti-histamin, antiinflamatuar, balgam söktürücü ve antiviral özellikleri bulunan kudret narı sağlıklı bir solunum sistemi için faydalı bir meyvedir.

Kan dolaşımına katkı sağlar

Kudret narının faydalarından bir diğeri de kan dolaşımına katkı sağlamasıdır. Kudret narı meyvesi kan akışını iyileştirerek sağlıklı kan dolaşımını destekler.

Kolit, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur

Kudret narı, sindirimi uyarıcı görevi görerek bu doğrultuda kolit, gastrit, ülser ve hazımsızlık gibi mide problemlerine iyi gelir.

Gece görüşünü artırıp, göz sağlığını korur

Beta-karoten ve A Vitamini bakımından zengin bir meyve olan kudret narı bu özellikleri sayesinde göz sağlığını koruyucu etki yapar. Ayrıca kudret narı katarakt gibi görmeyle ilgili sorunların üstesinden gelmeye de yardımcı olur.

Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir

Antiinflamatuar ve antiviral özellikleriyle öne çıkan kudret narının vücuttaki enfeksiyon hastalıklarına ve iltihaplara iyi geldiği kabul edilir.

Saç dökülmesine iyi gelir

Kudret narının aynı zamanda saç büyümesini teşvik etmesinin yanı sıra saç dökülmesine de iyi geldiği değerlendirilir. 

Cilt problemleri ve rahatsızlıklarını giderir

A ve C vitaminiyle birlikte güçlü antioksidan özellikler barındıran kudret narı cilt parlaklığını artırır, ciltte meydana gelen rahatsızlıklara çözüm olur ve daha sağlıklı bir cilt sağlığına destek verir.

Kilo verme sürecine yardımcı olur

Kalorisi düşük, lif oranı yüksek ve tok tutucu bir meyve olan kudret narı aynı zamanda kilo verme sürecine de katkı sağlar. Ancak buradaki kriter kudret narının aşırı tüketilmemesi gerektiğidir.

Kudret Narı Ne İşe Yarar?

Kudret narı antidiyabetik, antikanser, antiinflamatuar, antivirüs etkileri yanı sıra kolesterolü düşürmesi gibi tıbbi faydalar içerir. Geleneksel tıpta hiperlipidemi (kolesterol yüksekliği), sindirim bozuklukları, mikrobiyal enfeksiyonlar ve menstruasyon sorunlarnın tedavisinde kullanılmıştır. Kudret narı bağışıklık sistemini uyarabilen ve vücudun doğal koruyucu hücrelerini etkinleştirebilen güçlü antiviral özelliklere sahiptir.

Kudret narı lifli bir meyve olduğu için bağırsak hareketlerine yardımcı olur, kan şekeri düzeyini koruyarak antidiyabetik etki gösterir, kolesterol seviyelerini azaltır, hücrelerin glikozu kullanmasına ve onu karaciğer, kas dokuları ve yağlarına taşımasına yardım eder. Kudret narının içerdiği antibakteriyel ve antiviral ekstratların ülser, sıtma, ağrı ve inflamasyon, sedef hastalığı, anormal seviyede yağ toplanması ve hipertansiyon tedavisinde etkili olduğu tespit edilmiştir.

Kudret Narı Nasıl Yenir?

Kudret narı püre haline gelinceye kadar bir kaşık yardımıyla ezilip, 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek tüketilebilir. Bu karışımı sabahları aç karnına tüketmek vücut direncini arttırmaya yardımcı olur.

Zeytinyağı karışımı ile tüketmek isterseniz:

 1. 1 adet ham kudret narının çekirdeklerini çıkarıp, küçük parçalar haline getirin
 2. 1 su bardağı zeytinyağı olan cam bir kavanoza boşaltın
 3. Kavanozu kapalı bir şekilde en az 40 kırk gün yumuşaması ve kıvamlı bir hal alması için bekletin.

Kudret narını içecek olarak kullanmak isteyenler, su, tuz, zencefil, zerdeçal tozu ve limon suyu ile birlikte meyveyi blenderden geçirerek sıvı formunda tüketebilirler.

Kudret Narı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kudret narı yağı nedir?

Kudret narı meyvesinden elde edilen kudret narı yağı, yüksek besin değerine sahip güzel kokulu bir yağdır. Mineral, vitamin ve lif bakımından besleyici olan yağ, tohumların preslenmesiyle elde edilir.

Kudret narı gastrite iyi gelir mi?

Bağırsak ve mide hastalıklarında akla ilk gelen besinlerden biri olan meyve, gastrit tedavisinde de vücudu destekler.

Kudret narı macunu faydalı mı?

Kudret narı macununun pek çok faydası bulunur. Mantar hastalığı, sedef hastalığı, saçkıran, kaşıntı ve uyuz tedavisinde oldukça fayda sağlayan macun, reflü tedavisine de destek olur. Karaciğer temizliğinde oldukça etkili olan macun, cildin genç kalmasına da yardımcı olur.

Kudret narı zararları nelerdir?

Kudret narının birçok faydası bulunsa da her besin maddesi gibi fazla tüketildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilir. Günde 1-2 tatlı kaşığı kadar tüketilmesi tavsiye edilir. Meyvenin herhangi bir formunun fazla kullanılması halinde mide başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu meydana gelebilir. Alerjik bünyeye sahip olan bireyler, diyabet hastaları, kronik rahatsızlığı olan kişiler, emziren anneler ve hamilelerinin kudret narı tüketebilmesi için mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekir.

Kudret narı nerede yetişir?

Son zamanlarda oldukça popüler olan kudret narı, Asya ve Afrika'nın pek çok bölgesinde yetişir. Doğu Afrika'da, Amazon havzasında ve Karayip Adaları'nda doğal olarak yetişir. Güney Amerika ve Uzak Doğu'da da varlık gösterir. Meyve ülkemizde ise Yalova, Bursa ve Antalya çevresinde yetiştirilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al