Yükleniyor

Magnezyum Sitrat Nedir? Magnezyum Sitrat Ne İşe Yarar?

Magnezyum Sitrat Nedir? Magnezyum Sitrat Ne İşe Yarar?

Magnezyum sitrat, pozitif magnezyum iyonları ve negatif sitrat iyonlarının karışımını içeren tuz formunda iyonik bir bileşiktir. Kabızlık başta olmak üzere birçok sağlık faydası bulunan magnezyumun emilebilir bir formu olan magnezyum sitratın kabızlığa iyi gelmesinin sebebi bağırsağın emdiği su miktarını artırarak çalışmasıdır. Bu durum dışkıyı yumuşatır ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Kabızlıkla birlikte magnezyum sitrat kemik sağlığını destekler, kalp sağlığına iyi gelir ve kas fonksiyonunu iyileştirir.

İçindekiler

Magnezyum Sitrat Nedir?

Magnezyumun emilebilir bir formu olan ve takviye şeklinde alınan magnezyum sitrat, aynı zamanda kabızlığı hafifletebilen oral bir müshil solüsyonudur.

Magnezyum sitratın kabızlıkla birlikte birçok sağlık faydası söz konusudur. Bunların başında sindirimi düzenlemesi, kemik sağlığını desteklemesi, kalp sağlığına iyi gelmesi, kas fonksiyonunu desteklemesi ve uykusuzluğu gidermesi yer alır.

Vücudun kan basıncını ve kan şekerini düzenlemek, enerji üretmek, sinir ve kas fonksiyonlarını sürdürmek gibi hayati işlevleri yerine getirebilmesi için düzenli olarak magnezyum mineraline ihtiyacı vardır. Magnezyumun emilebilir bir formu olan magnezyum sitrat da bu faydaları sağlaması açısından takviye olarak kullanılabilir.

Tablet olarak oral yolla kullanılabilen magnezyum sitrat ayrıca sıvı, pudra ve kapsül şeklinde de alınabilir.

Magnezyum Sitrat Ne İşe Yarar?

Magnezyum sitrat, bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlığa iyi gelir, elektrolit dengesi sağlar, yorgunluğu azaltır, kan şekerini dengeler ve kemik sağlığını güçlendirir. Magnezyum sitrat ayrıca kalp sağlığını destekler, kas fonksiyonunu iyileştirir, uykusuzluğa karşı etkilidir ve stresi azaltıcı etkiye sahiptir.

Magnezyum sitratın faydaları genel olarak şöyledir:

 • Kabızlığa iyi gelir
 • Magnezyum sitrat kan şekerini dengeler
 • Kemik sağlığını güçlendirir
 • Kalp sağlığını destekler
 • Magnezyum sitrat kas fonksiyonunu iyileştirir
 • Uykusuzluğa karşı etkilidir
 • Stresi azaltıcı etkisi vardır
 • Vücudun enerjisini artırır
 • Migren ataklarını azaltır
 • Sinir sistemini düzenler

Kabızlığa iyi gelir

Magnezyum sitrat bağırsakların dışkıya su salmasına neden olarak bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve bu sayede sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık sorununa iyi gelir.

Magnezyum sitrat kan şekerini dengeler

Magnezyum minerali kan şekerini dengelemekle birlikte kan basıncını da düşürücü etkisi olan bir mineraldir. Magnezyumun türü olan magnezyum sitrat da kan şekerini destekleyici özelliğiyle öne çıkar.

Kemik sağlığını güçlendirir

Magnezyum sitrat, hücre zarları boyunca kalsiyumun taşınmasını düzenlemeye yardımcı olan ve kemik oluşumunda önemli rol oynayan bir magnezyum formudur. Bu sayede magnezyum sitratın kemik sağlığını güçlendirici etkisinden söz edebiliriz.

Kalp sağlığını destekler

Magnezyum sitrat genellikle aritmi tedavisinde tercih edilir. Arteriyel sertlik, kardiyovasküler sorunlara neden olabilen aterosklerozla ilişkili bir risk faktörü olarak kabul edilir. Magnezyum sitrat, arter duvarlarını daha esnek hale getirerek bu riski azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kan basıncını düşürücü etkisi bulunan magnezyum sitrat kalp hastalıkları riskini de azaltır.

Magnezyum sitrat kas fonksiyonunu iyileştirir

Kas ve sinir sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için magnezyuma ihtiyaç vardır. Magnezyum sitrat da bu noktada devreye girer ve hem kalsiyum hem de potasyumla birlikte kasların kasılmasına ve sinirlerin tüm vücuda elektrik sinyalleri göndermesine neden olan elektrik yüklerini sağlar.

Uykusuzluğa karşı etkilidir

Magnezyum sitrat, sinir sistemini destekleyip kas gevşemesini teşvik ederek uykuya dalmaya ve uykuda kalınmasına yardımcı olur. Ayrıca magnezyum sitratın melatonin üretiminde de rol oynadığı kabul edilir.

Stresi azaltıcı etkisi vardır

Magnezyum sitrat takviyesi vücudun ruh sağlığını olumlu etkileyerek stres seviyesini azaltır. Aynı zamanda magnezyum sitratın depresyonu ve kaygı seviyesini azaltmasıyla da bağlantılı olduğu değerlendirilir.

Vücudun enerjisini artırır

Magnezyum takviyesi alarak vücudun enerjisini artırmak mümkündür. Doktor kontrolünde alınan magnezyum sitrat takviyeleri sayesinde kişi kendisini daha enerjik ve dinç hissedebilir.

Magnezyum Sitratın Yan Etkileri Var mı?

Genellikle kullanımı güvenli kabul edilen magnezyum sitrat takviyesi bazı kişilerde yan etkiler ortaya çıkarabilir. Magnezyum sitratın olası yan etkileri şu şekildedir:

Ancak şiddetli semptomların ortaya çıktığı durumlarda veya özellikle sıvı magnezyum sitrat alındıktan sonraki yaklaşık üç saat içinde bağırsak hareketi gerçekleşmezse, hastaneye başvurmak önemlidir.

Magnezyum sitratın nadir görülen ciddi yan etkileri ise aşağıdaki gibidir:

 • Kalp atışında düzensizlik
 • Uyuşukluk
 • Kas güçsüzlüğü
 • Ruh halinde dalgalanmalar
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Bilinç bulanıklığı

Ancak bu yan etkiler nadir olarak görülür. Görüldüğü takdirde doktora başvurup sürecin kontrol altına alınması gerekir.

Magnezyum Sitrat Hakkında Sık Sorulan Sorular

Magnezyum sitrat hangi formlarda kullanılır?

Magnezyum sitrat takviyesi kapsül, tablet, sıvı ve pudra şeklinde kullanılır ancak yaygın kullanım yolu ağız yoluyla alınan haplardır.

Magnezyum sitrat faydaları nelerdir?

Magnezyum sitratın en yaygın olarak ilişkilendirilen faydası kabızlığa iyi gelmesidir. Bununla birlikte magnezyum sitrat vücudun enerji seviyesini artırır, kalp sağlığını destekler, kasları güçlendirir ve özellikle ruh halini düzenleyerek uykusuzluk sorununun önüne geçebilir.

Magnezyum doğal yollarla nasıl alınır?

Magnezyumun takviye değil de doğal yollarla alınması mümkündür. Doğal olarak magnezyum almak için kabak çekirdeği, kaju, badem, yer fıstığı, muz, avokado, ıspanak, bitter çikolata, kayısı ve şeftali tüketebilirsiniz.

Günlük önerilen magnezyum miktarı ne kadardır?

Magnezyum için önerilen günlük doz yetişkin erkekler için günde 400-420 miligram (mg), yetişkin kadınlar için günde 310-320 mg, hamile olan kadınlar için ise bu miktar günde 350-360 mg aralığındadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 5 Temmuz 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al