Yükleniyor

Miyalji Nedir? Miyalji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Miyalji Nedir? Miyalji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bağlar, tendonlar ve kemikleri birbirine bağlayan yumuşak dokular gibi bir veya daha fazla kastaki ağrıya tıbben miyalji denmektedir. Polimiyalji, epidemik miyalji ve fibromiyalji dahil olmak üzere farklı miyalji türleri bulunmaktadır. Yaralanmalar, enfeksiyonlar ve hastalıklar da dahil olmak üzere birçok etken miyaljiye neden olabilirken, bu ağrılar kısa süreli veya kronik olabilir.

İçindekiler

Miyalji (Kas Romatizması) Nedir?

Miyalji, halk arasında kas romatizması olarak bilinen, kaslarda meydana gelen yaralanma, sakatlanma veya enfeksiyonlar sonucu belirli kas grupları veya tüm vücutta kas ağrılarının yaşandığı bir rahatsızlıktır. Ağrıların seviyesi şiddetine göre daha hafif veya daha derin olarak görülebilir.  

Miyalji (Kas Romatizması) Kimlerde Görülür?

Her yaştan insanı etkileyebilen kas ağrıları özellikle bazı meslek gruplarında daha sık görülür. Masa başı çalışanlar, ağır yük kaldıran mesleklerle uğraşanlar ve yoğun egzersiz yapan insanlarda miyalji yaşanma ihtimali daha fazladır. Bu ağrılar birkaç gün içinde geçebileceği gibi daha şiddetli olan durumlarda tedavi gerekebilir.

Miyalji (Kas Romatizması) Belirtileri Nelerdir?

Kas ağrısıyla birlikte görülen bazı belirtiler mevcuttur. Ağrı yaşanan bölgelerde hareket kısıtlaması yapan belirtiler şöyle sıralanabilir:

  • Eklem ağrısı
  • Kas krampları
  • Dakikalarca süren hafif veya şiddetli ağrı
  • Hareket kısıtlılığı
  • Kas spazmları
  • Geçmeyen yorgunluk
  • Ağrı yaşanan bölgelerde hassasiyet
  • Enfeksiyon söz konusuysa ateş ve titreme

Bu belirtiler yaşadığınız ve ağrınız geçmediği takdirde altında farklı bir neden olması ihtimalini düşünerek uzman bir hekime başvurmanız sağlıklı olacaktır.

Miyalji (Kas Romatizması) Neden Olur?

Kas ağrılarının en önemli ve yaygın görülen nedenlerinden biri kas gruplarının zorlanması, yaralanma ve travmalar olarak bilinir. Çeşitli enfeksiyon, hastalıklar ve ilaçlardan dolayı da yaşanabilen miyaljiye neden olan diğer durumlar maddeler halinde şu şekilde özetlenebilir:

Akut miyalji

En yaygın görülmesiyle birlikte kısa süreli miyalji olarak adlandırılır. En belirgin nedeni aşırı egzersizdir. Akut miyalji aynı zamanda birçok durumun semptomu da olabilir:

Akut miyalji aynı zamanda bazı kolesterol ilaçlarının kullanımı sonrasında da meydana gelebilir.

Otoimmün hastalıklar

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendisine savaş açmasıyla doğar. Bu hastalıklar da vücutta kas ağrılarına neden olabilir. Özellikle fibromiyalji, romatoid artrit ve MS bu hastalıklara örnek olarak gösterilebilir.

Enfeksiyonlar

Viral enfeksiyonlar ve bakteriler, vücutta kas ağrılarına neden olur. Ağrıların altında yatan sebeplere bağlı olarak ateş ve mide bulantısı da yaşanabilir. Kas ağrılarına sebebiyet veren hastalıklar arasında soğuk algınlığı-grip, lyme, kene ısırmasıyla oluşan enfeksiyonlar yer alır.

Sakatlanma ve yaralanmalar

İş yeri ve özellikle yoğun hareket içeren sporlarda sürekli aynı kasları kullandığınız zaman kas ağrıları meydana gelir. Bunlarla birlikte sakatlık sonucu oluşan ve fazla önemsenmeyen ağrılar da zamanla kas yapısını bozabileceğinden dikkate alınması gereken durumlardır. Kas ağrılarına neden olan diğer sakatlık ve yaralanma türlerinden bazıları kasın gerilmesi, burkulmalar, miyofasiyal ağrı sendromu ve tendinittir.

İlaçlar

Kanser tedavisi sürecinde uygulanan kemoterapi ve kullanılan ilaçlarla birlikte yüksek tansiyon ve kolesterol ilaçları da kas ağrılarını tetikleyici özelliktedir.

Covid-19

Kas ağrılarının nedenlerinden biri de Covid-19 hastalığıdır. Covid hastalarının yaşadığı şikayetler arasında sıklıkla kas ağrıları yer alır.

Kronik yorgunluk ve stres

Dinlenilmesine rağmen geçmeyen kronik yorgunluk genellikle günlük hayatında yoğun stres ve kaygı içinde yaşayan insanlarda görülür ve kas ağrılarının nedenleri arasına girer.

Bunların yanı sıra miyaljinin nedenleri arasında kompartman sendromu, elektrolit dengesizliği, hipotiroidizm, periferik arter hastalığı sayılabilir.

Miyalji (Kas Romatizması) Nasıl Teşhis Edilir?

Miyaljide yaşanan teşhis süreci ağrılarında altında yatan nedeni belirlemeye yöneliktir. Bu süreçte uzman doktor sağlık geçmişinizle ilgili birtakım sorular sorar ve geçmişte yaşadığınız hastalıkları sorar. Fiziki muayenede ağrının durumu, bulunduğu yer gibi durumlar değerlendirilir. Bunlarla birlikte yürüyüş şekli ve vücut duruşu da gözlemlenir. Fiziki muayene sonrası kan testleriyle birlikte vücuttaki iltihabın öğrenilmesi de amaçlanır. MR gibi görüntüleme testleri de kas ağrısının seviyesini ve nedenini belirleme konusunda yol gösterici olabilir.

Miyaljiye (Kas Romatizması) Ne İyi Gelir?

Miyaljiyi tedavi etmenin en önemli kriteri altında yatan nedenin belirlenmesidir. Neden belirlendikten sonra tedavi süreci başlar. Aynı zamanda evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle de kas ağrılarını geçirmek söz konusudur.

Kas romatizmasına iyi gelen yöntemler şu başlıklar altında toplanabilir:

Soğuk-sıcak uygulaması

Sıcak su torbaları veya soğuk kompres poşetlerini ağrıyan bölgelere uygulayarak miyaljinin şiddetini azaltabilirsiniz. Burada en önemli noktalardan biri soğuk-sıcak uygulamalarını uzman bir hekim kontrolünde yapmanızdır. Bazı durumlarda ağrının iyileşmesini amaçlanmasına rağmen daha da artabilir.

Fizik tedavi

Kas ağrıları için en yaygın yöntemlerden biri fizik tedavidir. Fizik tedavi uygulamasıyla birlikte kaslardaki esneklik artar, dokular güçlenir. Bu da ağrıların önüne geçer.

Ilık bir duş

Alınacak ılık bir duş kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlayarak miyalji etkilerini azaltacaktır.

Egzersiz

Yoğun egzersizler miyalji oluşumunu tetiklerken düzenli yapılan egzersizler kas ağrılarının önüne geçme konusunda etkilidir. Özellikle doğru ve düzenli yapılan egzersizler kas yapısını güçlendirir. Burada yapılan en büyük hatalardan biri aşırı ve yanlış yapılan egzersizlerdir.

Masaj, meditasyon ve akupunktur

Nihai çözüm olmamakla birlikte masaj, meditasyon ve akupunktur işlemleri miyalji tedavisinde etkili olmalarıyla bilinir. Bu uygulamalar sayesinde kaslar gevşer ve rahatlar.

İlaçlar

Reçetesiz olarak temin edilebilen aspirin ve parasetamol etken maddeli ilaçlar kas ağrılarının tedavisinde kullanılır.

Miyalji (Kas Romatizması) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Miyalji iyileşir mi?

Miyalji genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer ancak şiddetli ve uzun süren ağrılarda doktora başvurup tedavi edilmesi gerekebilir.

Miyaljiye hangi bölüm bakar?

Miyalji (kas romatizması) sorunu yaşayan bir kişi romatoloji bölümü doktorundan randevu almalıdır.

Kas romatizması nasıl tedavi edilir?

Kas romatizması yani miyalji; fizik tedavi, soğuk-sıcak kompres ve çeşitli hayat tarzı değişiklikleri sonucu iyileştirilebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 24 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al