Yükleniyor

Reflü Diyeti Nedir? Reflü Diyeti Nasıl Yapılır?

Reflü Diyeti Nedir? Reflü Diyeti Nasıl Yapılır?

Reflü diyeti (GERD diyeti), mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasını önlemeye ve   gastroözofageal reflü hastalığının neden olduğu yemek borusundaki rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur. Bu diyet, asidik ve kızartılmış yiyeceklerin azaltılmasını, alkali ve lifli gıdaların artırılmasını içerir.

İçindekiler

Doğru beslenme alışkanlıkları ile reflü belirtilerini azaltabilir, sindirimi kolaylaştırabilir ve genel yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Reflü diyetinin amacı, sadece belirtileri hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda potansiyel komplikasyon riskini de azaltmaktır.

Reflü (GERD) Diyeti Nedir?

Gerd diyeti olarak da adlandırılan reflü diyeti, reflü hastalığının neden olduğu mide asidinin yemek borusuna kaçma olayını engellemek için mideyi yormayacak şekilde beslenme planı oluşturmaktır. Reflü diyeti, asidik ve kızartılmış yiyecekler başta olmak üzere fast food ve işlenmiş gıdalar, sigara-alkol ve organic olmayan gıdalardan uzak durulmasını hedefleyen bir diyet türüdür. Diğer adı gerd diyeti olan reflü diyeti, alkali ve yüksek lif içeren besinlerin olduğu bir diyet listesi içerir.

Reflü Diyetinde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Gerd diyeti olarak da adlandırılan reflü diyeti genel olarak herkesin rahatlıkla tüketebileceği besinleri bir liste halinde yayımlar. Bu diyette, protein ve yüksek lif ağırlıklı beslenme öne çıkarken kızartma, yağlı ve karbonhidratlı besinler daha az tüketilmeye özen gösterilir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) tedavi sürecinde hastanın mide dostu besinleri ve uzak durması gereken besinleri iyi ayırt etmesi gerekir. Reflü diyeti ile alınacak besinler arasında dengenin çok iyi tutturulması önemlidir. Kişi enerji ihtiyacını karşılamak adına karbonhidrat, protein ve yağ gibi makromoleküllerin alımını belirli bir seviyede yapması homeastasiyi koruması açısından kritiktir. Gastroözofageal reflü belirtilerini minimize etmek için uygulanan diyetin içeriğindeki olması gereken besinler aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Patates, yulaf ezmesi, brokoli gibi yüksek lif içeriğine sahip yiyecekler
 • Kavun, karnabahar, fındık, muz gibi asidi nötrleştirecek alkali gıdalar
 • Yağsız protein kaynağı olarak balık ve tavuk gibi yiyecekler
 • Bağırsak florasını destekleyecek prebiyotik ve probiyotik özellikte besinler
 • Zencefil ve çoklu doymamış yağ asitlerini içeren gıdalar
 • Az yağlı ve yağsız çorbalar
 • Baharat özelliği az ancak tıbbi aromatik bitkiler sınıfına giren bazı ürünler
 • Su içeriği yüksek kereviz, salatalık ve karpuz gibi bazı meyve ve sebzeler
 • Kalsiyum içeriği yüksek süt, yoğurt, peynir gibi ürünler

Reflü Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Reflü diyeti sırasında bazı içecek ve yiyeceklerden uzak durulması asit seviyesinin aşırı yükselmesini engellerken yemek borusunda asit aşınmasını en aza indirgenmesinde destekleyicidir.

Reflü diyetinde kişilerin kaçınması gereken içecek ve yiyecekler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • Kızartılmış yiyecekler
 • Fast food gıdalar
 • Dolgu ve katkı maddelerini içeren paketli market ürünleri
 • Kahve, sigara, alkol, çay ve gazlı içecekler grubu
 • Tatlandırıcı özellikli besinler ve çikolata
 • Kuru fasulye, nohut ve mercimek kontrollü tüketilmelidir
 • Pastırma, sosis, sucuk ve diğer et ürünleri
 • Sarımsak, soğan, limon tuzu ve et suyu içeren besin türevleri
 • Acılı baharatlar, ketçap, mayonez, domates sosları 
 • Mandalina, limon, portakal, greyfurt gibi asit indeksi yüksek meyveler
 • Kereviz, turşu, lahana benzeri sebzeler

Reflü Diyeti Nasıl Yapılır?

Asit reflüsü (GERD) diyeti yapılırken öğün saatlerine özellikle dikkat edilmelidir. Sabah ve öğlen saatlerinde tüketilen besinlerin nötralize edilme ihtimali daha fazlayken gece saatinde tolerans oldukça düşüktür. Ayrıca, Amerikan Gastroenteroloji Derneği tarafından yayımlanan açıklamada yatmadan önce 3 saat içinde gıda tüketiminin reflü belirtilerini maksimize ettiğini ifade edilmiştir. Bu nedenle, seçilen besinlerin öğünlerde tüketilmesinin gece yatmadan üç saat öncesinde tamamlanması tavsiye edilir.

Önemli olan diğer bir husus, gastroözofageal reflü hastası diyet çizergesine uygun besinleri belirledikten sonra günlük rutin oluşturmasıdır. Tüketmemesi gereken ürünler ve faydalı besinler kılavuzunu dikkate alarak öğünlerini şekillendirmelidir.

Haşlama usulü pişirilen besinler ve sindirimi kolay gıdaların tercih edilmesi süreci kolaylaştırır. İlave olarak; vücudun bağışıklık sistemi, hormonal ve kimyasal maddelerinin üretimi asit seviyesini doğrudan etkiler. Strese aşırı maruz kalan bir kişinin reflü diyetine destek olarak serotonin, dopamin ve melatonin düzeylerini dengeleyecek gıda takviyeleri almaları uzman tarafından desteklenebilir.

Reflü Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Beslenme Takviyeleri

Görh diyet planı gözden geçirilirken sık ve öğünlerde az beslenme daha sağlıklı görülmüştür. Mideyi tam doldurmadan 3-4 öğünle beslenmek gerd diyetinin başlıca kriteridir. Bunun yanında, yatmadan 2-3 saat öncesinde su hariç gıda alınmaması temel önerilerin başında gelir. Böylece, karın iç basıncını arttırıcı beslenme yoğunluğundan uzak kalan kişi reflü şikayetlerini seyrek olarak yaşayabilir. Özellikle, gastroözofageal reflü hastalığı nedir denilince obezite hastalarını ilgilendiren bir süreç yaşanır. Karın iç basıncının yüksek olduğu bu hastaların hızlı kilo vermesi adına ağır bir diyet programı izlenerek reflü diyetine destek bir alan açılır.

Reflü Diyeti Faydaları Nelerdir?

Uygulanan reflü diyeti ile reflünün midede meydana getirdiği belirtilerin ortadan kaldırılması amaçlanır.

Reflü diyetiyle hastanın şikayetleri en aza çekilerek hayat kalitesinin artması sağlanır. Özellikle, asit etkisiyle devam eden yemek borusu erozyonu özofagus kanser riskini arttırabilir, gerd diyeti sayesinde risk faktörü azaltılabilir.

Kişinin yemek borusunda meydana gelen tahriş, ses kısıklığı, polip oluşumu, diş çürümesi ve diş eti problemleriyle birlikte ağız kokusu gibi sorunlar gerd diyetiyle çözüme kavuşturulur.

Reflü Diyeti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Reflü (GERD) diyeti kilo kaybına neden olur mu?

Reflü diyeti, dengeli beslenme ile kilo kontrolünü sağlar, aşırı kilo kaybına neden olmaz.

Refli diyeti herkes için uygun mudur?

Gastroözofajial reflüsü olan kişiler reflü diyetini uygulayabilir.

Asit reflüsü ve GERD aynı şey mi?

Asit reflüsü ve GERD tam olarak aynı şey değildir. Gerd özafagusu etkileyen asit problemidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 5 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 30 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al