Yükleniyor

Soğuk Terleme Neden Olur? Nasıl Geçer?

Soğuk Terleme Neden Olur? Nasıl Geçer?

Terleme normalde vücudun kendini soğutmaya çalışmasının bir sonucu olup, soğuk ter dökmek ise genellikle vücudun “savaş ya da kaç” tepkisine neden olan ani korku, anksiyete veya stresten kaynaklanır. Menopoz, enfeksiyon veya düşük kan şekeri de soğuk terlemeye neden olabilir. Derin nefes almak, düzenli egzersiz ve sigara-alkolden kaçınmak soğuk terlemeyi önleyebilir.

İçindekiler

Soğuk Terleme Nedir?

Tıbbi adı diaphoresis olan soğuk terleme, ısıdan veya efordan bağımsız, vücudun tehlikeli durumlara karşı verdiği “savaş ya da kaç” tepkisinden kaynaklanan ani terleme ataklarıdır. Soğuk terleme sırasında kişi sıcağın tam aksine üşüme hisseder. Bu his vücudun neredeyse birçok bölgesinde görülür.

Birçok potansiyel nedeni olan soğuk terleme, genellikle stres, kaygı, korku ve panik atak gibi durumlarla ilişkilendirilir. Ancak bazı durumlarda altta yatan bir hastalığa da işaret edebilir.

Eğer soğuk terlemenin altında yatan sebep savaş ya da kaç tepkisiyse bu durum tehlike oluşturmaz ancak soğuk terlemenin altında olası bir hastalık yatıyorsa bu durum tedavi gerektirebilir.

Soğuk Terleme Neden Olur?

Soğuk terleme, ortamdaki ısıdan bağımsız, genellikle vücudun stres, kaygı, korku ve panik atak gibi tehlike algıladığı durumlara karşı verdiği “savaş ya da kaç” tepkisi sonucunda meydana gelir. Ancak kalp hastalığı, çeşitli enfeksiyonlar, hormonal değişimler ve şok gibi durumlar da soğuk terlemeye neden olabilir.

Soğuk terlemeye yol açan faktörler şöyledir:

Stres, kaygı, korku ve panik atak durumları

Vücut stres, kaygı, korku ve panik atak gibi tehlike algıladığı durumlarda “savaş ya da kaç” tepkisini devreye sokar. Bu durum soğuk terleme yaşanmasına yol açar.

Şok

Beyin ve diğer hayati organlara giden kan akışı önemli ölçüde azaldığında vücut şoka girer. Bu şok aynı zamanda soğuk terlemeye de yol açan durumlardandır.

Kalp hastalığı

Koroner arter veya kalp krizi gibi hastalıklar soğuk terlemeye yol açabilir. Göğsünüzde rahatsızlıkla başlayan soğuk terleme şikayetiniz varsa doktora başvurun.

Kan şekeri düşüklüğü

Yeterli yemek yenmediğinde, egzersiz yapıldığında veya alkol tüketildiğinde kan şekeri düşüklüğü meydana gelebilir. Yaşanan bu kan şekeri düşüklüğünün soğuk terlemeye yol açtığı da değerlendirilir.

Düşük tansiyon

Kan basıncının olması gerekenden daha düşük seviyeye düştüğü durumlarda tansiyon düşüklüğü meydana gelir. Tansiyon düşüklüğünün belirtilerinden biri de soğuk terlemedir.

Çeşitli enfeksiyonlar

Grip gibi viral enfeksiyon veya sepsis vücutta soğuk terlemeye yol açan faktörler arasında kabul edilir.

Hormonal değişimler

Menopoz sırasında azalan östrojen ve progesteron hormonları başta sıcak basması olmak üzere aynı zamanda soğuk terlemeye de neden olabilir.

Soğuk Terleme Belirtileri Nelerdir?

Soğuk terlemeyle birlikte vücutta bazı değişimler de meydana gelebilir. Kalp atışının hızlanması, ciltte soluklaşma, baş dönmesi, ateş, nefes darlığı ve mide bulantısı soğuk terleme yaşayan kişilerde görülmesi muhtemel belirtiler arasındadır. Diğer yandan bazı uzuvlarda soğukluk ve huzursuzluk da ortaya çıkabilir.

Soğuk Terleme Nasıl Teşhis Edilir?

Soğuk terlemenin altında yatan nedenin belirlenmesi önemlidir. Bunun için de doktor tarafından fiziksel muayene yapılır, ateş ölçülür ve gerekirse kan testi istenir. Eğer ateş yüksekse enfeksiyon, kan şekeri düşükse hipoglisemi, kişi stresli olduğunu belirttiyse “savaş ya da kaç” tepkisi soğuk terlemenin nedeni olarak kaydedilir.

Soğuk Terleme Nasıl Geçer?

Stres ve kaygıya bağlı soğuk terlemesi yaşanıyorsa bu stresi kontrol altına almak için nefes egzersizler, meditasyon ve rahatlama teknikleri uygulanabilir. Eğer enfeksiyon söz konusuysa antibiyotik tedavisi işe yarayabilir. Bunlarla birlikte düzenli egzersiz yapmak ve sigara-alkolden uzak durmak da soğuk terlemeye iyi gelen yöntemler listesine dahil edilebilir.

Soğuk Terleme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aniden soğuk terleme ve mide bulantısı ne anlama gelir?

Aniden bir soğuk terleme ve akabinde mide bulantısı yaşama durumu genellikle stres ve kaygı hissiyle ilişkilendirilir. Bu durumun önüne geçmek için kişinin rahatlatılması gerekir.

Bebeklerde soğuk terleme neden olur?

Bebeklerde soğuk terleme yaşanması genelde tehlikeli bir durum değildir. Çok hareketli bebeklerde görülen soğuk terleme, hareketin dışında bebeğin bulunduğu ortamın serin olmasından da kaynaklanır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al