Yükleniyor

Anti TPO Nedir? Anti TPO Yüksekliği ve Belirtileri

Anti TPO Nedir? Anti TPO Yüksekliği ve Belirtileri

Vücudun savunma mekanizması olan, hastalıklara karşı kalkan görevi üstlenen ve ana görevlerinden biri mikroplara karşı antikor üretmek olan bağışıklık sistemi bazen hasarla birlikte bozulmaya uğrar ve vücut tarafından tiroid peraksidoz antikoru üretilir. Tahribat ve iltihaplanma neticesinde hormonlardan sorumlu tiroid hücrelerinin çalışması sekteye uğrar. Anti TPO testi de kandaki tiroid antikorlarının seviyesini ölçmekle birlikte özellikle tiroid ve guatr hastalıklarının vücuttaki varlığını teşhis etme açısından önemli bir yere sahiptir.

İçindekiler

Anti TPO Nedir?

Anti TPO, hashimoto veya graves hastalığı gibi bir otoimmün bozukluk durumlarında karşılaşılan, tiroid bezinde bulunan tiroid peroksidaz enzimine karşı üretilen bir antikordur. Tiroid peroksida, hormonları üretmek için iyotu kullanır. TPO antikoru olan anti-tpo’da tiroid peroksidazın iyotu kullanmasını engeller ve bu da tiroid bezinin yeterli tiroid hormonu üretememesi ile sonuçlanan hipotiroidizme neden olur.

Tiroid peroksidaz enzimlerinin tiroid sorunları gibi durumlar nedeni ile bağışıklık sistemi bu proteinlere karşı antikor üretir. Bu durumda bağışıklık sistemi yanlışlıkla aslında normal olan dokuya saldıran antikorlar üretir. Tiroid bezine saldıran antikorlar, tiroid bezinin şişmesine ve işlev bozukluğuna neden olur.

Anti TPO Testi Nedir?

Anti TPO testi, tiroid hastalığının nedenini anlamaya yönelik kişinin kanında tiroid peroksidaz(TPO) antikorlarını saptamak için kullanılan bir testtir. Kandaki TPO antikorlarının varlığı tiroid hastalığının nedeni olarak hashimoto veya graves hastalığı gibi otoimmün bir hastalık olduğu şüphesi oluşturur. Aynı zamanda TPO antikorları bazı kişilerde tiroid hastalığına sebep olmayabilir ancak gelecekte meydana gelebilecek olası tiroid hastalıkları riskini artırabilir.

TPO (Tiroid peroksidaz) aynı zamanda TSH tarafından da uyarılan bir enzim olarak bilinir. Anti TPO testiyle bu hormonların da seviyeleri ölçülebilirken anormal seviyede yüksek veya düşük serbest T3-T4 rakamları genellikle bir tiroid probleminin varlığına işaret ederken tiroidin performansını ölçmek için kişiye testler uygulanır.

Anti TPO Testi Neden Yapılır?

Kişinin kanındaki TPO antikorlarını ölçmenin yanı sıra tiroid hastalıkları, guatr hastalıkları ve anti tiroglobulin antikorlarının belirlenmesinde uygulanan anti tpo testi, aynı zamanda klinik olarak belirti göstermeyen hastalıklarının teşhisi konusunda tanı uygulaması olarak tercih edilir.

Anti TPO Kaç Olmalı?

Kandaki Anti TPO (tiroid peroksidaz) için üretilen antikor değeri için referans aralığı 0-9 IU/mL olup, test sonucu 9 IU/mL’den az olmalıdır. Kişiden kişiye, altında yatan nedene bağlı olarak ve bazı laboratuvarlarda değişkenlik gösterebilen Anti TPO değerleri, belirlenen bir referans aralığında olmalıdır. Özellikle bu referans değerinin üstünde çıkan Anti TPO değeri Anti TPO yüksekliği olarak değerlendirilir. Anti TPO yüksekliği de başta hashimoto hastalığı olmak üzere birtakım tiroid ve guatr hastalıklarının da göstergesidir.

9 IU/mL altında çıkan Anti TPO değeri, testin negatif çıktığını ve herhangi bir otoimmün hastalığına sahip olunmadığını gösterir.

Anti TPO Yüksekliği Nedir?

Sonucun 9 IU/mL üstünde olduğunda ortaya çıkan Anti TPO yüksekliği, var olan ya da gelişmekte olan hashimoto ve graves gibi otoimmün tiroid hastalığının bulunduğu anlamına gelir.

Anti TPO Yüksekliği Neden Olur?

Anti TPO yüksekliği,  en yaygın belirtisi olarak hashimoto hastalığı gösterilir. Hashimoto hastalığının dışında tiroid hastalıkları ve guatr da Anti TPO yüksekliğine neden olan durumlar arasında yer alır.

Bunlarla birlikte Anti TPO yüksekliğine neden olan durumlar aşağıdaki gibidir:

Maddeler halinde sıralanan bu nedenler kişideki TPO antikorlarının yükselmesine neden olur ve neticesinde Anti TPO yüksekliğine yol açar.

Anti TPO Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Anti TPO yüksekliğinin kişide meydana gelen en yaygın belirtileri yorgunluk, aşırı kilo artışı ve cilt sorunları olarak kabul edilir.

Anti TPO belirtileri şöyle sıralanabilir:

Anti TPO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anti TPO Yüksekliği nasıl düşürülür?

Anti tpo yüksekliği genellikle altında yatan nedene bağlı olarak doktor kontrolünde düşürülmesi gereken bir durumdur. Anti TPO yüksekliği hashimoto hastalığına neden olduğu bazı hashimoto vakaları için zencefil suyu ve dereotu önerilir ancak bitkisel tedavi uygulamadan önce doktora danışılması tavsiye edilir.

Anti TPO 1000 ne demek?

Referans değer aralığı 0-9 UL / ml olan Anti TPO değeri 1000 çıkan kişilerin hashimoto ve tiroid hastası olma riski yüksektir. Çıkan değerlerin doktora gösterilmesi ve analiz edilmesi gerekir.

Anti TPO Kaç Olursa Tehlikelidir?

Kandaki Anti TPO değerinin 0-9 IU/ml’nin çok üstünde yer alan alan Anti TPO değerleri doktor kontrolü gerektirebilir. Anti TPO yüksekliği tiroid hastalıklarına ve hashimoto’ya neden olduğu için Anti TPO değerinin çok yüksek olması tehlikeli bir durum arz edebilir.

H3: Anti TPO nedenleri nelerdir?

Bağışıklık sisteminin tiroid bezini yabancı gibi algılaması sonucu saldırıya geçmesi nedeniyle tiroid beiz antikoru olan Anti TPO oluşur. Özellikle hashimoto ve graves gibi hastalıklar sonucu meydana gelir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al