Yükleniyor

Dörtlü Tarama Testi (Dörtlü Test- 4’lü Test) Nedir? Neden yapılır?

Dörtlü Tarama Testi (Dörtlü Test- 4’lü Test) Nedir? Neden yapılır?

Dörtlü tarama testi ( Dörtlü test), hamilelik sırasında bebeğin belirli doğum kusurları açısından risk altında olup olmadığının belirlenmesi için yapılıyor. Dörtlü tarama testi hamileliğin 15. ve 22. haftaları arasında bir kan testi ile gerçekleştiriliyor. Dörtlü tarama testi ile 35 yaşın altındaki kadınlarda Down sendromu vakalarının yaklaşık yüzde 75'i ve 35 yaş ve üstü kadınlarda Down sendromu vakalarının yüzde 85- 90'ı tespit edilebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. M. Eftal Avcı, dörtlü tarama testi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

İçindekiler

Dörtlü tarama testi ( Dörtlü test) nedir?

Dörtlü tarama testi hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde hamile kadınların kanındaki dört maddenin seviyesini ölçen doğum öncesi bir testtir.

Dörtlü tarama testinin avantajları nelerdir?

Dörtlü tarama testi, hamilelik sırasında veya bebek doğduktan sonra daha ileri testler ve bakım veya tedavi konusunda anne baba adaylarının sağlıklı bir seçim yapmasına yardımcı olmaktadır.

Dörtlü tarama testinde nelere bakılır?

Genellikle doğum öncesi kontroller ikinci trimesterde başladıysa veya kan testi ve ultrason muayenesini içeren ilk trimester taraması mevcut değilse dörtlü tarama testine başvurulur.

  • Alfa-fetoprotein (AFP), gelişmekte olan bebek tarafından yapılan bir protein
  • Koryonik gonadotropin (HCG), plasenta tarafından üretilen bir hormon olan 
  • Estriol, plasenta ve bebeğin karaciğeri tarafından üretilen bir hormon
  • Inhibin A, plasenta tarafından üretilen başka bir hormon

Dörtlü tarama testi nasıl yapılır?

Dörtlü tarama testi anneden kan alınarak yapılmaktadır. Anne kanında 4 proteine bakılmaktadır.

Dörtlü tarama testi ne zaman yapılır?

Dörtlü tarama testi genellikle hamileliğin 15 ila 18. haftaları arasında - ikinci üç aylık dönemde - yapılır. Ancak işlem 22. haftaya kadar yapılabilmektedir.

Dörtlü tarama testinde nelere bakılır?

Dörtlü tarama testi, hamileliğini Down sendromu veya nöral tüp kusurları gibi belirli koşullardan etkilenme olasılığının yüksek olup olmadığını değerlendirmek için kullanılır. Risk düşükse, dörtlü tarama testinde; Down sendromu, trizomi 18, nöral tüp defektleri ve karın duvarı defektleri için düşük bir risk olduğuna dair güvence verebilmektedir.

Dörtlü tarama testi, bu anomalilerden birinin olasılığının arttığını gösteriyorsa, ek tarama veya testler önerilmektedir.

Risk oluşturan anomaliler aşağıdaki gibidir;

Down sendromu (trizomi 21): Down sendromu, yaşam boyu zihinsel yetersizliğe ve gelişimsel gecikmelere ve bazı insanlarda sağlık sorunlarına neden olan bir kromozomal bozukluktur.

Trizomi 18: Bu, vücut yapısında ciddi gelişimsel gecikmelere ve anormalliklere neden olan bir kromozomal bozukluktur. Trizomi 18’li bebekler genellikle 1 yaşına kadar hayatını kaybetmektedir.

Spina bifida: Spina bifida, nöral tüpün bir kısmı düzgün gelişmediğinde veya kapanmadığında ortaya çıkan ve omurilikte ve omurga kemiklerinde kusurlara neden olan bir doğum kusurudur.

Karın duvarı kusurları: Bu doğum kusurlarında bebeğin bağırsakları veya diğer karın organları göbek deliğine yapışır.

Dörtlü tarama testi negatifse, bebeğin kromozom anormalliği, tek gen bozukluğu veya belirli doğum kusurları olmayacağını garanti etmemektedir. Tarama testi eğer pozitif gelirse, uzman doktor tanı koymak için ek testler ister.

Dörtlü tarama testinin riskleri nelerdir?

Dörtlü tarama testi rutin bir doğum öncesi tarama testidir. Test, düşük veya diğer hamilelik komplikasyonları riski oluşturmaz.

Ancak diğer doğum öncesi tarama testlerinde olduğu gibi, dörtlü tarama testi, olası test sonuçları ve bebek için ne anlama gelebileceği konusunda endişeye neden olabilir.

Dörtlü tarama testi sonucu ne zaman çıkar?

Sonuçlar, kan alındıktan yaklaşık bir içinde belli olur. Doğum kusurları olasılığı, kan testi değerlerine ve yaşa göre tahmin edilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 1 Temmuz 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al