Yükleniyor

Klinik Bera/Abr Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Klinik Bera/Abr Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

İşitme kaybı,  bireylerin yaşam kalitesini düşüren, ekonomik, sosyal etkileri de olan bir sağlık sorunudur. İşitme kaybı doğumsal olabileceği gibi, sonradan da gelişebiliyor. İşitme kaybı çocuklarda konuşma geriliği, akranları ile eşzamanlı olarak sesleri tanıyamama ve sesleri taklit edememe gibi sorunlara yol açabiliyor. Özellikle doğuştan ya da bebeklik çağında oluşan işitme kayıplarının saptanması ve tedavi edilmesi; bireyin dil gelişiminin etkilenmemesi, bununla birlikte bireyin topluma ve işgücüne kazandırılarak sağlık sisteminin üzerindeki yükün azaltılması açısından önem taşıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Odyoloji Uzmanı Melis Erdoğan, klinik BERA/ABR testi hakkında detaylı bilgi verdi.

İçindekiler

Klinik Bera/Abr Testi Nedir?

Doğumsal işitme kayıplarının kapsamlı değerlendirilmesinde en değerli testlerden birisi klinik ABR/BERA incelemesidir. Klinik BERA/ABR testi hastaya gönderilen ses stümilasyonlarının iç kulaktan işitsel kortekse kadar uzanan nöral yollarda oluşan elektriksel aktivite yanıtlarının değerlendirilmesidir. Her yaş grubundaki bireylere yapılabilmekte olup hasta kaynaklı oluşabilecek yanıltıcı cevapları ekarte edecek bir test yöntemidir. Klinik ABR testi hasta uyutularak veya sedasyon altında yapılabilmektedir. Testlerin sonuçları da alanında uzman Odyologlar tarafından değerlendirilmekte, tedavi planının belirlenmesi için KBB hekimlerimizle görüşülerek tamamlanmaktadır.

Testten kalan bebekler daha önceden belirlenen merkezlere sevk edilerek ileri testlerinin yapılması ve işitme rehabilitasyonu programına alınması amaçlanmaktadır. İşitme kayıplı çocukların erken cihazlanması (6-10 aylık dönemde) seslerin beyindeki işitme merkezine ulaşması ve bu bölgenin uyarılması açısından önemlidir. Bu aşamada özel eğitim ile desteklenmesi de anlama ve dil gelişimi için gereklidir. Cihazın fayda gösteremeyeceği çok ileri dereceli kayıplı çocuklar birtakım görüntüleme yöntemleri ile içi kulak ve beyin sapı yapıları değerlendirilerek koklear veya beyin sapı implant programına alınmaktadır.

Klinik Bera/Abr Testi Kimlere Uygulanır?

Ulusal yeni doğan tarama programı ile ülkemizde tüm yeni doğan bebeklerin işitme taraması yapılması hedeflenmektedir. 

Klinik BERA/ABR testi şu bireylerde ve durumlarda uygulanmaktadır;

  • Yenidoğan işitme taramadan kalan veya risk faktörü taşıyan bebeklere
  • İşitsel nöropati ayırıcı tanısında
  • Odyolojik testlerde yanıtları netleştirmek gereken hastalarda
  • Koklear/retrokoklear disfonksiyonlarının ayırımında(zayıflığın iç kulakta mı yoksa işitme sinirinde mi olduğunun değerlendirilmesinde)
  • İntraoperarif monitorizasyon amacıyla (ameliyat ya da başka bir işlem esnasında beyin, omurilik, sinir kökleri ve refleks yollarının sürekli izlenmesi işlemi)
  • Pediatrik gruplarda işitme cihazı verilmeden önce eşik saptanmasında
  • Pontoserebellar köşe tümörü (içerisinde yüz siniri, denge siniri, işitme siniri ve yüz duyu siniri bulunan kafatası kemikleri, beyin sapı ve beyincik arasında yer alan bir bölge tümörü) teşhisi ve tedavisinde ayırıcı tanısında
  • Odyolojik test bataryalarının kullanılamadığı hasta gruplarında (Otizm, Down Sendromu, felçli hastalar, demans vb..)

Klinik Bera/Abr Testi Nasıl Uygulanır?

İşitme problemi gözlenen yetişkinlerde veya çocuklarda Odyoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilen bu test, ağrısız bir işlemdir. Klinik ABR testi esnasında, baş bölgesinde ve kulak çevresinde cilt temizliği yapılmasının ardından belirli noktalara elektrotlar yerleştirilmektedir.

Bu elektrotlar ile bilgisayar bağlantısı sağlandıktan sonra, kulaklıklar aracılığıyla gönderilen seslere karşı oluşan elektriksel aktivite incelenmektedir. İşlem sırasında kişinin hareket etmemesi büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple daha doğru bir sonuç için genellikle uyku halinde iken yapılması önerilmektedir. Klinik BERA/ABR testi 6 aydan daha küçük bebeklerde, herhangi bir sedasyon gerekmeksizin doğal uykusu sırasında gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için Odyoloji uzmanı, işlem öncesinde bebeğinizin bir süre aç kalmasını ve hastaneye gelindiğinde beslenmesini önerebilmektedir. Böylece, bebeğin uykuya dalması teşvik edilmiş olur. Uyuyan bebek, yatar pozisyonda iken test gerçekleştirilebilir. 6 aydan daha büyük bebekler ve yetişkinlerde ise, ABR testinden istenen verimin elde edilebilmesi amacıyla hafif bir sedasyon tercih edilebilmektedir. Bu sayede uygulama esnasında istenmeyen hareket ve gürültülerden kaçınmak mümkün olabilmektedir.

Tüm test boyunca elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarılarak kaydedilmektedir. Bu bilgiler detaylı bir şekilde incelenerek değerlendirme işlemi tamamlanmış olur. Test sonuçlarının yorumlanması sonucunda ise işitsel fonksiyonların niteliği ve olası problemlerin sebeplerine yönelik detaylı bir bilgi edinilmektedir.  Böylece, herhangi bir işitme kaybı olması durumunda buna yönelik tedavi programı oluşturulabilmektedir.

Klinik Bera/Abr Testi Hakkında Sık Sorular Sorular

Klinik BERA/ABR testi yapılırken ağrı olur mu?

Hem bebeklere hem de gerekli durumlarda yetişkinlere uygulanabilen Klinik BERA/ABR testi ağrılı veya acılı bir işlem değildir. Baş bölgesi ve kulak çevresine özel bir kremsi malzeme sayesinde minik elektrotlar sabitlenmektedir. Böylelikle kulaklık aracılığıyla gönderilen seslerin elektriksel aktivitesi izlenmektedir.

Klinik BERA/ABR testi riskli mi?

Klinik BERA/ABR testi işitme eşiklerinin tespiti ve işitme duyusunu oluşturan sinir yolaklarının fonksiyonelliğinin belirlenmesi amacıyla uygulanmaktadır. Test sırasında yapılan işlem kesinlikle radyolojik değildir ve hem bebeğe hem de yetişkinlere hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 7 Mayıs 2024

Klinik Bera/Abr Testi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al