Yükleniyor

MPV Nedir? MPV Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

MPV Nedir? MPV Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

MPV, tam kan sayımlarında bakılan değerlerden biri olup, başta trombosit hacmi olmak üzere birçok konu hakkında fikir sahibi olmayı sağlayan bir testtir. Trombositler, bir kesik veya yaralanma olduğunda kanamayı durdurmayı veya yavaşlatmayı sağlamak için kan pıhtıları oluşturmaya yardım eden hücrelerdir.

İçindekiler

MPV Nedir?

Mean platelet volume kelimelerinin kısaltması olan MPV, ortalama trombosit hacmini ifade eder. MPV ile kanamayı durdurmak veya yavaşlatmak için kan pıhtılaşmasından sorumlu olan küçük kan hücreleri olan trombositlerin ortalama boyutu ölçülür. Trombositler, kemik iliği olarak adlandırılan ve süngerimsi yapıda olan kan hücreleri olarak bilinir. Kanın pıhtılaşması, bir yaralanma yaşanıldığı durumlarda veya vücuttaki herhangi bir kesik oluşumunda kanamayı yavaşlatması veya durdurması açısından önemlidir.

MPV testi sonucunda elde edilecek bulgular; kemik iliği, kanama bozuklukları, kardiyovasküler sorunlar veya bazı hastalıkların teşhisi açısından yardımcı olabilir. Kan testinden elde edilecek değerler herhangi bir hastalığın teşhisinde tek başına yeterli olmaz. Daha detaylı tetkik ve incelemelerin de yapılması gerekir.

MPV Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

MPV testi, tam kan sayımının içinde yer alan rutin değerlerden biridir. Vücuttaki trombositlerin kandaki ortalama hacmini ölçmeye yarayan ve fikir veren mpv testi, vücutta meydana gelen bazı belirtiler sonrası yaptırılması gereken bir testtir. Uzun süreli kanama, geçmeyen yaralar ve vücutta kırmızı-mor lekeler varsa tam kan sayımıyla birlikte mpv değerine baktırılması gerekir.

Kolay ve hızlı bir süreç olan mpv testi için uzman bir doktora başvurmanız yeterlidir. Damardan alınan kan örneği sonrası açıklanan kan tahlilinde mpv değeri ortaya çıkar. Bu değerler, trombositopeni (düşük trombosit sayısı) ve trombositoz (yüksek trombosit sayısı) belirlenmesinde yardımcı olur. Ortaya çıkan değerlere göre bir yol haritası belirlenir.

MPV Testi Yaptırmaya Neden Olan Belirtiler Nelerdir?

Uzman doktor, aşağıdaki belirtiler yaşanıyorsa mpv değerinize bakmak için tam kan tahlili isteyebilir. Vücuttaki trombosit hacminde bir değişikliğin olduğuna işaret eden belirtiler şunlardır:

 • Uzun süre durmayan kanamalar
 • Burun kanaması
 • Diş eti kanaması
 • Ciltte küçük kırmızı veya morumsu lekeler
 • Vücudun kolay morarması
 • Adet döneminde anormal kanamalar
 • Baş dönmesi
 • Ayak ve ellerde ağrı veya yanma

MPV Değeri Kaç Olmalı?

Kandaki trombositlerin boyutu ve hacminin belirlenmesi için MPV değerinin bilinmesi gerekir. MPV değeri; kanamaların durması, yavaşlaması ve yaraların iyileşmesi açısından kritik bir durumdur. Mpv ölçümlerinde birim olarak litrenin 1015'te biri olarak hesaplanan femtolitre kullanılmaktadır. MPV değerlerinde referans aralıklar olarak kabul edilen normal değerler 7-11.5 fl aralığıdır. Bazı laboratuvarlarda ise bu referans değerler değişiklik gösterebilir.

MPV Testini Etkileyen Risk Faktörleri Nelerdir?

Ortalama referans değerinin düşük veya yüksek olduğu mpv değerleri bazı hastalıkların habercisi olmakla birlikte çeşitli faktörler de mpv değerinin düşük veya yüksek çıkmasını etkileyebilir. Bu faktörleri şöyle özetleyebiliriz:

 • Yaş, cinsiyet
 • Beslenme şekli
 • Yaşanılan bölgenin rakımı
 • Kadınlarda adet veya hamilelik dönemi
 • Aşırı spor yapmak
 • Stres ve panik atak
 • Doğum kontrol hapları ve bazı ilaçlar
 • Sigara tüketimi

MPV Düşüklüğü Nedir, Ne Anlama Gelir?

7 femtolitre’den (fl) daha düşük çıkan mpv değeri, mpv düşüklüğü olarak kabul edilir ve bu referans değerin altında kalan sonuçlar üretilen kemik iliğinin yeterince trombosit üretmediği veya olması gerekenden küçük boyutlarda olduğu anlamına gelir. MPV düşüklüğü aşağıda listelenen hastalıklar için tek başına yeterli olmamakla birlikte, şu hastalıkların bulunduğuna işaret edebilir:

Mpv düşüklüğünün nedeni ise kemik iliğinizin yeteri kadar trombosit üretmemesinden kaynaklıdır. Bu duruma bazı kemoterapi ilaçları sebebiyet verebilir. Ancak mpv düşüklüğü tek başına bir hastalığın belirleyicisi rolünde değildir. Sadece ön fikir sunabilir. Daha detaylı kontrollerin doktor tarafından yapılması gerekir.

MPV Yüksekliği Nedir, Ne Anlama Gelir?

Kan testi sonrasında ortaya çıkan mpv sonucu referans aralıklarda azami değer olarak 11.5 den daha fazla olduğu durumlarda yüksek mpv olarak kabul edilir. Mpv yüksekliği, kemik iliğinizin normalden daha fazla trombosit üretmesi ve trombositleriniz ortalamadan daha büyük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum aynı zamanda vücudunuz daha genç trombositlere sahip olması da demektir. Bu durumun nedenleri arasında yaşanan travma ve geçirilen büyük bir cerrahi operasyon sonucu oluşan kan kaybı yatabilir.

MPV yüksekliğine neden olan diğer durumları sizin için sıraladık:

Ancak unutulmamalıdır ki; düşük veya yüksek MPV değeri, bu hastalıklardan herhangi birine sahip olduğunuz anlamına gelmez. Bazı kişilerde bu değerler tamamen normal bir durumu da ifade edebilir. Korku veya endişeye kapılmadan kontrollerini yaptırıp daha sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz.

MPV Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kan tahlilinde MPV ne demek?

Kan tahlilinde belirlenen MPV, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan trombosit hacmi ve boyutunu ölçmeye yarayan bir değerdir.

MPV yüksekliği tehlikeli mi?

MPV yüksekliği bazı hastalıkların habercisi olabilir. Diyabet, kalp damar hastalıkları ve bazı kanserler hakkında fikir veren mpv değeri tek başına bir hastalığa yakalanıldığını göstermez.

Hamilelikte MPV kaç olmalı?

Normal MPV referans aralığı 7-11.5 fl aralığı olarak kabul edilir ancak hamilelik döneminde bu ölçümler farklı yorumlanabilir. Tam kan sayımı sonucu oluşan değerler uzman bir hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al