Yükleniyor

Diş Eti Kanaması Neden Olur? Diş Eti Kanamasına Ne İyi Gelir?

Diş Eti Kanaması Neden Olur? Diş Eti Kanamasına Ne İyi Gelir?

Kişinin günlük hayatında en sık karşılaştığı rahatsızlıkların başında diş eti kanamaları gelir. Hijyen eksikliği, yanlış diş fırçası kullanımı, dişleri sert fırçalamak gibi diş kökenli sebeplerin yanı sıra bazı hastalıklar da diş eti kanaması göstergesi olabilir. Yoğun ve sık bir şekilde meydana gelen diş eti kanaması söz konusuysa doktor kontrolünde diş eti kanamalarının tedavisinin yaptırılması gerekir.

İçindekiler

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanaması, diş ipi kullanımı, dişleri sert fırçalama ve sert bir yiyeceğin diş etini kesmesinin yanı sıra diş eti hattında biriken plakların neden olduğu diş eti iltihabı ile periodontitis gibi diş eti hastalıklarının belirtisi olarak ortaya çıkar.

Meydana gelen diş eti kanamaları hafife alınmamalı, diş hekimine başvurulmalı ve altında yatan nedenin belirlenip tedavi sürecine başlanılması gerekir.

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanamalarının en yaygın bilinen nedenleri arasında dişlerin çok sert fırçalanması, yanlış diş fırçası kullanımı, diş ipinin verdiği zararlar, periodontitis adı verilen ileri seviye diş eti hastalığı ve diş protezleri görülür. Diş temelli nedenlerin dışında vitamin yetersizliği ve trombosit eksikliği de diş eti kanaması nedenleri arasında yer alır.

Bunlarla birlikte diş eti kanamasına neden olan durumlar aşağıdaki gibidir:

Diş eti iltihabı

Diş eti kanamaları, diş eti iltihabının en sık görülen belirtisi olarak kabul edilir. Plak birikiminden kaynaklanan diş eti kanamalarının nedenlerinden biri diş eti iltihabıdır ve diş eti iltihabı olduğunda dişlerinizi fırçaladığınız zaman kanama meydana gelir.

Dişlerin sert fırçalanması ve yanlış fırça kullanımı

Dişlerin sert ve yoğun fırçalanmasının dişleri daha çok beyazlattığı ve sağlıklı kıldığı konusunda doğru bilinen bir yanlış söz konusudur. Dişlerin sert fırçalanması diş etlerine zarar verdiği gibi diş eti kanaması yaşanmasına neden olur. Dişlerinizi fırçalarken nazik ve dairesel hareketlerle fırçalamaya özen gösterin. Diğer yandan fırça tercihinde de yumuşak naylon kılları olan diş fırçalarını tercih etmeye çalışın.

Yetersiz ağız hijyeni

Ağzın yeteri kadar temiz tutulmadığı, gargara yapılmadığı ve düzenli diş fırçalanmadığı senaryolar diş eti kanamalarına davetiye çıkarır. Diş eti kanamalarının önüne geçmek için kişinin ağzını sürekli temiz tutması gerekir.

Diş ipi kullanımı

Diş temizliği için başvurulan yollardan biri de diş ipidir. Daha sağlıklı diş yapısına sahip olmak için düzenli diş ipi kullanımının önemi yadsınamaz ancak diş ipi kullanırken de dişlere karşı nazik davranmak işin püf noktalarından biridir.

Gingivitis

Diş etlerinde görülen erken evre bir diş eti hastalığı olan gingivitis diş etlerinde tahriş, kızarıklık ve kanamaya oluşturabilir.

Periodontitis

Diş eti iltihabının ciddiye alınmadığı durumlarda daha ileri seviye bir diş eti hastalığı olan periodontitis meydana gelebilir. Diş etlerinin kolay bir şekilde kanamaya başladığı durumlar periodontitis hastalığının işareti sayılabilir.

Sigara tüketimi

Aşırı sigara tüketen kişilerde diş etleri oldukça fazla zarar görür ve sigara kullanmayan insanlara göre çok daha fazla diş eti kanaması görülür.

Hormonal değişimler

Ergenlik dönemi, regl, hamilelik veya menopoz gibi vücutta hormonal değişimlerin yaşandığı dönemlerde kişilerin diş etlerinde kanamaların yaşanma ihtimali artar. Bu dönemlerde diş etlerine giden kan akışında artış meydana gelir ve diş etleri hassaslaşır. Diş eti kanamalarının yanı sıra sıra kırmızılaşma ve şişlik de gözlenir.

Vitamin eksikliği

Özellikle C ve K vitamini eksikliği olan kişilerin diş eti kanaması yaşama olasılığı daha yüksektir. C vitamini vücutta dokuların yenilenmesine yardımcı olduğu gibi yaraların iyileşip onarılmasına katkı sunar. C vitamini eksikliği yaşayan kişiler bu durumdan yoksun olacağı için diş eti kanamalarına maruz kalır. K vitamini de kanın pıhtılaşmasına katkı sağladığı için eksikliği durumunda diş eti kanaması yaşanır.

Trombositopeni

Trombositopeni, kişinin vücudunda kan pıhtısı oluşturacak kadar trombosit bulunmadığında diş etleri başta olmak üzere diğer bölgelerde de kanamalar meydana getiren bir durumdur.

Hemofili veya Willebrand hastalığı

Küçük bir kesik meydana geldiğinde veya diş tedavisi sırasında yoğun diş eti kanaması yaşanıyorsa altında yatan neden hemofili veya willebrand hastalığı olabilir. Bu iki rahatsızlıkta da kan düzgün bir şekilde pıhtılaşmaz ve kanamalar yaşanır.

Diyabet

Diş eti kanamasının altında yatan nedenlerden biri de tip 1 tip 2 diyabet olabilir. Diyabet yaşayan kişilerde gözlenen yüksek kan şekeri seviyeleri mikrop ve enfeksiyonlarla savaşma konusunda zayıf kalır ve iyileşmeyi zorlaştırarak diş eti kanaması ve hastalıklarına sebebiyet verir.

Stres

Stresli kişilerde de altında başka bir nedenin yatmadığı durumlarda diş eti kanaması yaşandığı ortaya çıkmıştır. Kanamaya başka bir hastalık neden olmuyorsa stresten uzak durarak kanamalarla birlikte birçok olası sorunun önüne geçmek mümkündür.

Diş Eti Kanamasına Ne İyi Gelir? Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Ağızdaki bakteri ve iltihaplanma diş eti kanamasının ana nedeni olduğu için, ağzınızı düzenli olarak ılık tuzlu su karışımıyla çalkalamak bu bakterileri azaltabileceği için diş eti kanamasını da durdurabilir.  Bir bardak ılık su içerisine yarım çay kaşığı tuz ekleyip, karıştırarak tuzun suya yayılmasını sağlayın. Bu karışımı günde 3 ya da 4 kere birkaç saniye süre ile çalkalayıp tükürün.

Diş eti kanamasına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler şunlardır:

Ağız hijyenine dikkat edin

Daha sağlıklı dişlere sahip olmak ve diş eti kanamalarına iyi gelmesi için günde iki kez dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanımının ihmal edilmemesi gerekir.

Doğru diş fırçası kullanın

Sert diş fırçaları diş etlerini tahriş edip zarar verir ve kanamalara neden olur. Diş eti kanaması yaşayan kişilerin daha yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih etmesi gerekir.

Oksijenli su ile ağzınızı çalkalayın

Hidrojen peroksit yani oksijenli su, plağı temizlemeye ve diş eti sağlığına yardımcı olur. Bu nedenle dişlerinizi fırçaladıktan sonra oksijenli su ile ağzınızı çalkalayın ancak suyu yutmamaya dikkat edin.

Tuzlu su ile gargara yapın

Diş eti kanamanız varsa 1 bardak sıcak 1 çay kaşığı tuz ekleyip günde 3 kez gargara yaparak diş eti kanamalarının önüne geçebilirsiniz.

C ve K vitamini düzeyini artırın

C ve K vitamini açısından zengin içerikli besinler tüketip bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak diş eti kanamalarını engellemek söz konusudur. C ve K vitamini eksikliği, kişi ağız hijyenini ve diğer yöntemleri iyi uygulasa bile enfeksiyonlarla savaşma konusunda vücudu güçsüz kılacağı için diş eti kanamalarına sebebiyet verebilir.

Özellikle C vitamini açısından zengin besinler şunlardır:

K vitamini açısından zengin besinler ise şöyledir:

Besinlerin yeterli olmadığı durumlarda doktor kontrolünde C ve K vitamini takviyeleri de alabilirsiniz.

Soğuk kompres uygulayın

Travma veya diş eti dokusunun yaralanması da kişide diş eti kanamasına yol açabilir. Diş eti çizgisine günlük 20 dakikalık buz torbası veya soğuk bezle uygulanacak soğuk kompres uygulaması diş eti kanamalarının iyileşmesine yardımcı olur.

Sigarayı bırakın

Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan sigara, vücudun plak bakterileriyle mücadele etmesini zorlaştırarak diş eti hastalıklarına ve diş eti kanamasına yol açar. Sigarayı hayatınızdan çıkararak diş eti kanamalarına son verip yeni bir hayata başlayabilirsiniz.

Karbonhidrat tüketimini azaltın

Karbonhidrat ve şekerli besinler ve içecekler plak ve bakteri üretimine neden olur. Diş eti kanamasının ana nedeni plak üretimidir, bu nedenle karbonhidratı azaltmak plak üretimini de önleyecektir.

Yeşil çay için

Bakterilere karşı enflamatuar tepkisiyi azaltabilen doğal bir antioksidan olan kateşin içeriği sayesinde düzenli yeşil çay tüketimi de diş eti kanamalarının iyileşmesinde etkilidir.

Zerdeçal tercih edin

Doğal antibakteriyel ve anti-enflamatuar özelliği olan zerdeçalın da diş eti kanamalarının geçmesinde etkili olduğu savunulur. 1 çay kaşığı zerdeçal ve hardal yağını karıştırarak kanama olan diş etlerine uygulayabilirsiniz. Daha sağlıklı sonuçlar almak için diş hekimine de başvurabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını diş etlerinize sürün

Antibakteriyel özelliklere sahip olan hindistan cevizi yağını ağızda biraz gezdirip, daha sonra çalkalayarak tükürmek diş etinde oluşan plak seviyelerini azaltarak bakterilere meydan okuyabilir ve diş eti kanamasını azaltabilir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti kanamasını tedavi etmenin en sağlıklı yolu altında yatan nedenin belirlenmesidir. Altında yatan nedenin bazı testler aracılığıyla belirlenmesinin ardından diş hekimi tarafından kişiye göre uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Yaygın olarak başvurulan diş eti kanaması tedavileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Evde önerilen ağız hijyeni uygulamaları
  • Antibiyotikler
  • Diş taşı temizliği ve kök düzeltme
  • Kemik cerrahisi
  • Lazer periodontal cerrahi

Diş Eti Kanaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş Eti Kanaması Hangi Vitamin Eksikliği?

Diş eti kanaması yaşayan kişilerde C ve K vitamini eksikliği gözlenmiştir.

Diş eti kanaması nasıl durdurulur?

Diş eti kanamasını durdurmak için kanayan bölgeye soğuk kompres uygulayarak kanamasının durmasını sağlayabilirsiniz.

Diş eti kanaması tedavi edilmezse ne olur?

Diş etlerinde bir sorun olduğunun en net belirtilerinden biri diş eti kanamasıdır. Diş eti kanamasının ciddiye alınmayıp tedavi edilmediği durumlarda diş kaybı yaşanabileceği gibi kalp ve böbrek gibi organlar da olumsuz etkilenebilir.

Lösemide diş eti kanaması nasıl olur?

Bir kanser türü olan lösemi hastalığında kişinin vücudundaki trombosit sayısı düşüktür. Bu durum da diş eti kanamalarıyla birlikte diğer bölgelerde de kanamaların yaşanmasına neden olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al