Yükleniyor

Aktinyum-225 PSMA ve Lutesyum-177 PSMA tedavisi

Aktinyum-225 PSMA ve Lutesyum-177 PSMA tedavisi

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Erkeklerde en sık görülen kanserlerin başında gelen prostat kanseri erken evrede yakalanmaması ya da tedavisinin ihmal edilmesi halinde vücuda yayılabiliyor. Tüm vücuda yayılmış prostat kanseri tedavilere dirençli olabiliyor. Bu durumda prostat kanserinde uygulanan Aktinyum-225 PSMA tedavisi ve Lutesyum-177 PSMA tedavileri ile başarılı sonuçlar alınabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Nükleer Tıp Bölümü’nden Prof. Dr. Cüneyt Türkmen, tüm vücuda yayılmış ve birçok tedaviye dirençli hale gelmiş prostat kanserinin tedavisine özel olarak geliştirilen Aktinyum-225 PSMA ve Lutesyum-177 PSMA tedavisi hakkında bilgi verdi. 

İçindekiler

Aktinyum-225 PSMA Tedavisi nedir?

Aktinyum-225 PSMA tedavisi, tüm vücuda yayılmış ve diğer tedavilere dirençli hale gelmiş prostat kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Prostat kanserinin tedavisi zor olan bu aşamasında Aktinyum-225 PSMA tedavisi kanserin boyutunu ve ilerlemesini azaltmayı, semptomları hafifletmeyi ve bunu yaparken de yaşam kalitesini korumayı veya iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Aktinyum-225 PSMA tedavisi hangi hastalıklara uygulanır?

Aktinyum-225 PSMA tedavisi ülkemizde ve dünyada uygulamaları henüz çok sınırlı olan ve yenilikçi bir tedavi yöntemi olarak Memorial Şişli Hastanesi Nükleer Tıp bölümünde yer alan Teranostik Ünitesi’nde Prof. Dr. Cüneyt Türkmen tarafından uygulanmaktadır. Aktinyum-225 PSMA tedavi yöntemi tüm vücuda yayılmış ve diğer tedavilere cevap vermeyen prostat kanserinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Aktinyum-225 PSMA tedavisi nasıl uygulanır?

Vücuttaki hücrelerin yüzeylerinde vücut fonksiyonlarını koordine etmek için çeşitli maddelere bağlanan farklı türde reseptörler ve proteinler bulunmaktadır. Aktinyum-225 PSMA, prostat kanseri hücrelerinde bol miktarda bulunan bir tür protein olan prostat spesifik membran antijenini (PSMA) hedef alan bir radyonüklid tedavidir.  Bu taşıyıcı moleküle Aktinyum-225 gibi alfa terapi ajanı olan radyoaktif bir madde ekleyerek kanserli hücreleri bulup yok etmek mümkün hale gelmektedir.

Aktinyum-225 PSMA tedavisi genellikle her 6-8 haftada bir uygulanmaktadır. Toplam kür sayısı öncesinde almış olduğunuz tedaviler ve tedavi yanıtınıza göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 2-4 kür olarak uygulanmaktadır. Tedavi eğer hastaneye yatışınızı gerektirecek özel bir durumunuz yoksa ayaktan yapılmaktadır. Teranostik ünitesi radyofarmasi laboratuvarında uzman radyofarmasistler tarafından tedavinizden hemen önce sentezi ve kalite kontrolü yapılan Aktinyum-225 PSMA bileşiği size özel hesaplanan dozda damar yolunuzdan yaklaşık yarım saat sürede serum içerisinde infüzyon yolu ile verilir. Tedavi sonrası takiplerinizde yapılan rutin kan testleriniz ile tedavi yanıtınız takip edilir genellikle iki kür tedavi sonrası kanserin tedaviye nasıl yanıt verdiğini ve devam etmenin veya diğer tedavi seçeneklerini değerlendirmenin uygun olup olmadığını kontrol etmek için bir Galyum-68 PSMA PET/CT görüntüleme yapılmaktadır. Bu değerlendirmeler eşliğinde tedaviniz, tedaviye yanıtınız ve semptomlarınıza göre size özel olarak devem ettirilecektir.

Aktinyum-225 PSMA tedavisinin avantajları nedir?

Aktinyum-225 PSMA tedavisi sadece prostat kanserinin tedavisinde kullanılmak için geliştirilmiştir. Aktinyum-225 PSMA tedavisi diğer tedavilere yanıt vermeyen prostat kanserinin tüm çeşitlerinde kullanılabilmektedir. Prostat kanseri tedavisinde kullanılan Aktinyum-225 PSMA ile kanser hücreleri yok edilmesi amaçlanmaktadır. Prostat kanseri hastana enjekte edilen Aktinyum-225 PSMA sadece kanserli hücreleri hedef almaktadır. Aktinyum-225 PSMA enjekte edildikten sonra kanserli hücrelere direkt olarak yapıştığı için kemoterapinin yan etkileri hastada daha az hatta hiç görülmemektedir.

Aktinyum-225 PSMA tedavisi hakkında sık sorulan sorular

Aktinyum-225 PSMA tedavisi için uygun olup olmadığınız nasıl belirlenir?

Doktorunuz, bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için tıbbi geçmişinizi ve bugüne kadar yapılmış olan tedavilerinizi gözden geçirecektir. Bundan sonraki aşama kanser metastazlarını bulmak ve bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için Galyum 68-PSMA PET-BT ile görüntülemenizin yapılması ve değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme sonucunda Aktinyum-225 PSMA tedavisinin sizin için uygun olduğu düşünürlerse, tedavi konusunda bilinçli bir karar verebilmeniz için tedavi sırasında ve sonrasında nelerle karşılaşacağınız size detaylı olarak açıklanacaktır.

Aktinyum-225 PSMA tedavisinin dezavantajları nedir?

Aktinyum-225 PSMA tedavisi bazı hastalarda ağız kuruluğu, geçici yorgunluk gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Lutesyum-177 PSMA tedavisi nedir?

Lutesyum-177 PSMA tedavisi, tüm vücuda yayılmış ve diğer tedavilere dirençli hale gelmiş prostat kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Prostat kanserinin tedavisi zor olan bu aşamasında Lutesyum-177 PSMA tedavisi kanserin boyutunu ve ilerlemesini azaltmayı, semptomları hafifletmeyi ve bunu yaparken yaşam kalitesini korumayı veya iyileştirmeyi amaçlar.

Lutesyum-177 PSMA tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

Lutesyum-177 PSMA sadece prostat kanserinin tedavisinde kullanılmak için tasarlanmıştır. Lutesyum-177 PSMA tedavisi diğer tedavilere yanıt vermeyen prostat kanserinin tüm çeşitlerinde kullanılabilmektedir.

Lutesyum-177 PSMA Tedavisi nasıl etki eder?

Vücuttaki hücrelerin yüzeylerinde vücut fonksiyonlarını koordine etmek için çeşitli maddelere bağlanan farklı türde reseptörler ve proteinler bulunmaktadır. Lutesyum-177 PSMA tedavisi, prostat kanseri hücrelerinde bol miktarda bulunan bir tür protein olan prostat spesifik membran antijenini (PSMA) hedef alan bir radyonüklid tedavidir.  Bu taşıyıcı moleküle Lutesyum-177 gibi tedavi edici ışın yayma özelliği olan radyoaktif bir madde ekleyerek kanserli hücreleri bulup yok etmek mümkün hale gelmektedir.

Lutesyum-177 PSMA tedavisi, için uygun olup olmadığınız nasıl belirlenir?

Doktorunuz, bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için tıbbi geçmişinizi ve bugüne kadar yapılmış olan tedavilerinizi gözden geçirecektir. Bundan sonraki aşama kanser metastazlarını bulmak ve bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için Galyum 68-PSMA PET-BT ile görüntülemenizin yapılması ve değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme sonucunda Lutesyum-177 PSMA tedavisinin sizin için uygun olduğu düşünürse, tedavi konusunda bilinçli bir karar verebilmeniz için tedavi sırasında ve sonrasında nelerle karşılaşacağınız size detaylı olarak açıklanacaktır.

Lutesyum-177 PSMA tedavisi nasıl uygulanır?

177Lutetium PSMA tedavisi genellikle her altı ila sekiz haftada bir tipik olarak toplam 4 kür olarak uygulanmaktadır. Tedavi eğer hastaneye yatışınızı gerektirecek özel bir durumunuz yoksa ayaktan uygulanmaktadır. Tedavinizin toplam kür sayısı tedavi yanıtınıza ve yan etkilerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Teranostik ünitesi radyofarmasi laboratuvarında uzman radyofarmasistler tarafından tedavinizden hemen önce sentezi ve kalite kontrolü yapılan Lutesyum-177 PSMA bileşiği size özel hesaplanan dozda damar yolunuzdan serum içerisinde yaklaşık yarım saat sürede infüzyon yolu ile verilir. Tedavi sonrası takiplerinizde yapılan rutin kan testleriniz ile tedavi yanıtınız takip edilir. Genellikle iki kür tedavi sonrası kanserin tedaviye nasıl yanıt verdiğini ve devam etmenin veya diğer tedavi seçeneklerini değerlendirmenin uygun olup olmadığını kontrol etmek için bir Galyum-68 PSMA PET/CT görüntüleme yapılır. Bu değerlendirmeler ışığında tedaviniz, yanıtınız ve semptomlarınıza göre kişiselleştirilecektir.

Nöroendokrin tümörlerde radyopeptid (Lutesyum-177 DOTATATE ve Aktinyum-225 DOTATATE) tedavi nedir?

Nöroendokrin tümörler, en sık mide, bağırsak, pankreas ve akciğerler olmak üzere vücudun birçok farklı organında gelişebilen, nöroendokrin hücrelerden kaynaklanan nadir görülen tümörlerdir. Nöroendokrin tümörler normalden çok daha yüksek miktarlarda hormon üretebildiğinden, birçok farklı bulgu ve şikayete de neden olabilirler. Bu tümörler çoğu zaman yavaş büyüyen ve çok agresif olmayan karakterdedir.

Nöroendokrin tümörlerde radyopeptid tedavi, tüm vücuda yayılmış cerrahi tedavi ve çeşitli uygulamalara dirençli hale gelmiş nöroendokrin tümörlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Radyopeptid tedaviler; kanserin boyutunu ve ilerlemesini azaltmayı, semptomları hafifletmeyi ve bunu yaparken yaşam kalitesini korumayı veya iyileştirmeyi amaçlar.

Radyopeptid tedavi nasıl etki eder?

Vücuttaki hücrelerin yüzeylerinde vücut fonksiyonlarını koordine etmek için çeşitli maddelere bağlanan farklı türde reseptörler ve proteinler bulunur. Radyopeptid tedavi, nöroendokrin kaynaklı tümör hücrelerinde bol miktarda bulunan bir tür protein olan somatostatin adı verilen reseptörleri hedef alan bir radyonüklid tedavidir.  Bu reseptörleri hedef alan peptid bileşikleri (DOTATATE) ile bir bağlayıcı molekül aracılığı ile birleştirilen Lutesyum-177 gibi beta veya Aktinyum-225 gibi alfa terapi özelliği olan radyoaktif bileşikler aracılığı ile kanserli hücreleri bulup yok etmek mümkün hale gelmektedir. Hangi radyonüklidin tedaviniz için daha uygun olduğu öncesinde almış olduğunuz tedaviler ve hastalığınızın yaygınlığı gibi değişkenlere bağlı olup nükleer tıp doktorunuz tarafından belirlenmekte ve size önerilmektedir.

Radyopeptid tedavi için uygun olup olmadığınız nasıl belirlenir?

Doktorunuz, bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için tıbbi geçmişinizi ve bugüne kadar yapılmış olan tedavilerinizi gözden geçirecektir. Bundan sonraki aşama kanser in yaygınlığını değerlendirmek ve metastazların bu tedavinin hedefinde olan reseptörleri içerip içermediğine dolayısı ile bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için Galyum 68-DOTATATE PET-BT ile görüntülemenizin yapılması ve değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme sonucunda Radyopeptid tedavinin sizin için uygun olduğunu düşünürlerse, tedaviyi isteyip istemediğiniz konusunda bilinçli bir karar verebilmeniz için tedavi sırasında ve sonrasında nelerle karşılaşacağınız size detaylı olarak açıklanacaktır.

Radyopeptid tedavi nasıl uygulanır?

Radyopeptid Tedavi Şişli Memorial Hastanesi, Nükleer Tıp Bölümü Teranostik ünitesinde genellikle her altı ila sekiz haftada bir tipik olarak toplam 4 kür olarak uygulanır. Tedavi için genellikle hastanede bir günlük yatışınız yapılır. Tedavinizin toplam kür sayısı tedavi yanıtınıza ve yan etkilerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Teranostik ünitesi radyofarmasi laboratuvarında uzman radyofarmasistler tarafından tedavinizden hemen önce sentezi ve kalite kontrolü yapılan Lutesyum-177 DOTATATE veya Aktinyum-225 DOTATATE bileşiği size özel hesaplanan dozda damar yolunuzdan yaklaşık yarım saat sürede serum içerisinde infüzyon yolu ile verilir. Tedavi sonrası takiplerinizde yapılan rutin kan testleriniz ile tedavi yanıtınız takip edilir genellikle iki kür tedavi sonrası kanserin tedaviye nasıl yanıt verdiğini ve devam etmenin veya diğer tedavi seçeneklerini değerlendirmenin uygun olup olmadığını kontrol etmek için bir Galyum-68 DOTATATE PET/CT görüntüleme yapılır. Bu değerlendirmeler ışığında tedaviniz, yanıtınız ve semptomlarınıza göre kişiselleştirilecektir.

Güncelleme Tarihi : 21 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 5 Nisan 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al