Yükleniyor

Atriyal fibrilasyona dondurarak tedavi

Atriyal fibrilasyona dondurarak tedavi

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Atriyal fibrilasyon toplumda en sık gözlemlenen ve yaşın ilerlemesi ile görülme oranı artan ritm bozukluğudur. Hastaların yaşam kalitesini düşüren ve bazı hastalarda, inmeye hatta ölüme bile neden olabilen bu ritim bozukluğunun tedavisinde dondurma yöntemi ile kısa sürede başarı elde edilebilmektedir. Hiçbir ağrı hissetmeden dondurma işlemini yaptıran hastalar, bir gün sonra normal yaşantılarına geri dönebilmektedir. Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ali OTO  Atriyal fibrilasyon tedavisinde dondurma işlemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Atriyal fibrilasyon tedavisinde dondurma işlemi nedir?

Atriyal fibrilasyon en sık görülen ritim bozukluğu olup, yaşla birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Atriyal fibrilasyonda dondurma tedavisi, akciğerden kalbe kanı getiren toplardamarların ağızlarında yer alan ve çarpıntıyı tetikleyen ateşleyicilerin bu bölgenin dondurularak ortadan kaldırılması, böylece atriyal fibrilasyona bağlı çarpıntıların önlenmesi yöntemidir.

Atriyal fibrilasyon tedavisinde dondurma işlemi hangi hastalara uygulanır?

Bu işlem atriyal fibrilasyon adı verilen ritim bozukluğu olan hastalara uygulanır.

Atriyal fibrilasyon tedavisinde dondurma işlemi nasıl yapılır?

Atriyal fibrilasyonu tetikleyen bazı ateşleme odaklarının akciğerden kalbe dönen toplardamarların ağızlarında yer aldığı saptanmıştır. Bu nedenle eğer sol kulakçığa açılan bu ana toplardamarların ağızlarından elektriğin sol kulakçığa geçmesi engellenirse, atriyal fibrilasyon gelişmesinin önlenebileceği gösterilmiştir. Bu işlem akciğerden gelen toplardamarların ağızlarının balonla dondurulması ya da radyo frekans enerjisiyle yakılması ile sağlanabilmektedir.

Dondurma işlemi, hafif sedasyonla (rahatlatıcı ilaç verilerek) lokal anestezi ile kasıktan girilip sol kulakçığa ulaşılan bir borucuk içinden özel bir balonun gönderilmesi ile başlar. Toplardamar ağzına balonla oturulduktan sonra içine donmayı sağlayan sıvı nitrojen verilerek balon şişirilir ve eksi 40-50 derecede dondurma işlemi gerçekleştirilir. Böylece daire şeklinde bir hatla akciğerden gelen toplardamarlardaki tetikçilerin sol kulakçığa elektrik göndererek atriyal fibrilasyonu başlatması önlenir. Temiz kanı kalbe sol ve sağ akciğerden taşıyan iki sağ, iki de sol akciğer toplardamarın ağızlarına teker teker oturularak dondurulmak suretiyle izole edilmesi sağlanır.

Atriyal fibrilasyon tedavisinde dondurma işlemi ile ilgili sık sorulan sorular  

Atriyal fibrilasyon dondurma tedavisi işlemi ne kadar sürer?

Bu işlem yaklaşık bir saat kadar sürmektedir.

Hasta günlük hayatına ne zaman dönebilir?

Atriyal fibrilasyon tedavi sonrasında hasta ertesi gün hastaneden taburcu olur. İsterse hemen işine ve günlük yaşantısına dönebilir.

Dondurma işlemi ağrılı mıdır?

Hastalar işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı hissetmez.

İşlem sonrası ilaç kullanılması gerekir mi?

İşlem sonrası kısa süre kan sulandırıcı ilaç kullanılması gerekir.

Kimler bu işlemden yarar görür?

Atriyal fibrilasyonun bazı türleri (özellikle gelip geçici olanlar ) bu işlemden özellikle yarar görür. Dondurma işleminin, radyofrekans enerjisi ile yakma  (ablasyon )  işlemi ile eşdeğer olduğu belirlenmiştir.

Atriyal fibrilasyon nedir?

Dört odacıklı olan kalpte üstteki iki odacığa “kulakçık”, alttaki ikisine ise “karıncık” adı verilir. “Atriyal”, “Kulakçıklardan kaynaklanan” anlamına gelirken titreşim olarak bilinen “fibrilasyon” terimi ile bir araya geldiğinde “atriyal fibrilasyon” kalbin üst odalarının kasılma yerine titreştiği anlamını taşımaktadır. Normalde kulakçıktan çıkan uyarılar dengeli ve düzenli olur. Sol kulakçıktaki kalp kası lifleri bazen toplardamarların ağızlarının etrafını sarar. Buradan çıkan beklenmedik ekstra uyarılar kulakçıklara yayılınca ritm bozuklukları tetiklenebilir. Atriyal fibrilasyon durumunda, kulakçıkların normalin dışında çok hızlı düzensiz olarak uyarılması söz konusu olur. Ritm bozulduğunda kalp düzensiz ve genellikle normalden hızlı atar. Atriyal fibrilasyon en sık görülen ritm bozukluğu olmaktadır.

Atrial fibrilasyon nedenleri nelerdir?

Herhangi bir neden olmaksızın atriyal fibrilasyon görülebilir. Ancak çoğu kez triroit hastalıkları (tiroid bezinin fazla çalışması), hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp yetmezliği, akciğer hastalıkları ve şişmanlık ile birlikte olabileceği bilinmektedir.

Atriyal fibrilasyonun tanısı nasıl konulur?

Bu hastalıkta en sık nabız düzensizliği görülür. Kişi bunu kendisi bile anlayabilir. Ancak atriyal fibrilasyon EKG testi ile kesin tanı almaktadır.

Artriyal fibrilasyon inme riskini artırır mı?

Atriyal fibrilasyon doğrudan hayati tehlikeye neden olabilecek bir ritim bozukluğu değildir; ancak atriyal fibrilasyonun varlığı inme riskini artırmaktadır. Atriyal fibrilasyona bağlı inmeler ağır seyreder, sakat bırakma ve öldürme olasılığı yüksektir.

Atriyal fibrilasyonun tedavisinde dondurma işleminin avantajları nelerdir?

  • İşlem süresi kısadır
  • Hasta daha az radyasyon almaktadır
  • Komplikasyon riski daha azdır
  • Başarı oranları yüksektir
  • Hastalar sadece bir gece hastanede yatmaktadır
  • Hastalar normal yaşantılarına ertesi gün dönebilmektedir.

Dondurma işleminden sonra atriyal fibrilasyonun tekrarlama olasılığı var mı? 

Radyofrekans ile yakma işleminde olduğu gibi dondurma ile tedavide de tekrarlama olasılığı vardır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte bu olasılık yüzde 20-30 kadardır

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al