Yükleniyor

Az Görme Rehabilitasyonu Tedavisi

Az Görme Rehabilitasyonu Tedavisi

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Hastalar her yaşta az görme sorunu yaşamakla birlikte, yakını veya uzağı görememe, bebek ve küçük çocuklarda gözde titreme, kayma gibi sorunlarla karşılaşır. Az görme rehabilitasyonunda (Ergoterapi)amaç, gerekli tedavi yöntemlerinin kullanılmasıyla bu sorunları azaltmak ve kişinin hayat kalitesini yükseltmektir. Memorial Sağlık Grubu Göz Merkezi Uzmanları, az görme rehabilitasyonu ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Az Görme Nedir?

Görüş keskinliğinde ve görüş alanında belirgin azalma olması durumunda ve gözlükler, kontak lensler veya göz içi implantlarından hiçbirinin görmeyi artırmadığı koşullarda kişi az gören olarak adlandırılır.

Az Görme Rehabilitasyonu nedir?

Az görme rehabilitasyonu çeşitli nedenlerle görüş keskinliği ve alanı azalan hastalara uygulanan bir tedavi bütünüdür. Yakını göremeyen, ışıktan rahatsız olan veya renk görme bozukluğu yaşayan hastalara öncelikle tedavi uygulanmaktadır.

Refraktif müdahalelere yani net görebilmek amacıyla kontakt lens veya gözlük kullanan hastaların gözlüksüz görmelerini sağlamak için uygulanan tedavilere rağmen görme düzelmediği takdirde, az görme rehabilitasyonu ile tedavi gerçekleştirilebilir. İyileşmenin sağlanmadığı durumlarda az görme rehabilitasyonu(ergoterapi) hastaların hayat konforunu yükseltebilmektedir.

Az görme rehabilitasyonunun temel amacı, hastanın normal hayatına döndürülmesi ve topluma kazandırılmasıdır.

Az Görme Rehabilitasyonu Tedavisi

Az görme rehabilitasyonunda optik ve dijital az görme yardım cihazlarından teleskopik gözlükler, mikroskobik gözlükler, telemikroskoplar gibi araç gereçler ve mikroperimetri gibi yöntemler kullanılmaktadır. Uygulanan optik yöntemler sayesinde uzak ve yakın görme keskinliğinde artış gözlenebilmektedir. Az görme rehabilitasyonu hastanın altta yatan rahatsızlığına ve görme fonksiyonlarının bozulmasına göre bireysel olarak planlanmaktadır.

Rehabilitasyon çalışmalarında hastalar farklı aşamalardan geçer. Özel yöntemlerle görmeleri ölçüldükten sonra büyük kartonlara yazılan yazılar okutulur. Bu yöntem ile hastanın ihtiyacı olan büyüme düzeyi öğrenilir. Bir başka aşamada ise merkezi görmenin ve periferik yani odak dışındaki görmenin değerlendirilmesidir. Okumak, yürümek, objelerin detaylarını seçebilmek gibi egzersizlerle tanı konulmaktadır.

Az Görme Rehabilitasyonunun avantajları nelerdir?

Az görme rehabilitasyonu ile hastaların yaşam şartları iyileşmektedir. Sosyal hayatta aktif rol oynayamayan, günlük işlerini idame ettiremeyen hastalar rehabilitasyon ile birlikte eskiden yapamadığı etkinliklere dahil olmaya ve kendi ihtiyaçlarını giderebilmeye başlamaktadır.

Az Görme Rehabilitasyonu kimler için uygundur?

Az görme rehabilitasyonu uygulamaları görme düzeyi farklı yöntemlerle artırılamayan hastaların tümü için uygundur. 

Görsel Rehabilitasyon nedir?

Görsel rehabilitasyon, görsel becerileri geliştirmek ve göz kaslarını güçlendirmek için fayda sağlayan bir tedavi biçimidir. Görme rehabilitasyonu, net ve rahat bir görüş elde etme bilimi olarak tanımlanabilir.

Az gören ve görme bozukluğu yaşayan gözün odaklanma, görsel işleme hızı ve odaklanmasını artırmak görsel rehabilitasyon ile mümkün olabilir. Lensler, prizmalar, filtreler ve farklı ekipmanlarla kişiselleştirilmiş egzersizler görsel rehabilitasyonda hastaya özel olarak kullanılmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al