Yükleniyor

Endoskopik boyun fıtığı ameliyatı nedir?

Endoskopik boyun fıtığı ameliyatı nedir?

İletişime Geçin

Gelişen teknoloji sayesinde son yıllarda bilgisayar ya da televizyon karşısında uzun süre vakit geçirmek, uzun süre cep telefonu kullanmak gibi sebepler dolayısı ile boyun fıtığı en sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Ancak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen boyun fıtığının tedavisi her geçen gün çok daha kolay hale geliyor. “Endoskopik boyun fıtığı ameliyatı” olarak tanımlanan yöntemle boyundan yapılan 6-7 mm’lik küçük bir kesi ile fıtık olan bölgeye iniliyor ve fıtık dokusunun çıkarılması ile hastalara konforlu bir yaşam sunuluyor.

İçindekiler

Boyun fıtığı nedir?

Boyun fıtığı; boyun omurları arasındaki disklerin bozularak dışarı taşması ile kola ve parmaklara giden sinirleri ya da omuriliği sıkıştırmasıdır.

Boyun fıtığının nedenleri nelerdir?

Boyun fıtığı birçok nedene bağlı olmaktadır:

  • Uzun süre boyun öne bükük bir şekilde çalışmak,
  • Boyun eğik bir şekilde uzun süre aynı pozisyonda kalmak
  • Bilgisayar  ya da televizyon karşısında uzun süre harcamak(boyun öne bükülü bir şekilde),
  • Boynu zorlayan kazalar,
  • Egzersiz yapmamak başlıca boyun fıtığı nedenleri arasındadır.

Boyun fıtığının tedavisi nasıl yapılır?

Boyun fıtığı tedavisi hastalık hafif şiddette ise istirahat, stresten uzak bir yaşam, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi ile yapılır. Ancak boyun ve kol ağrıları ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, hastaların kollarında uyuşukluk, kuvvet azlığı varsa ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Günümüzde boyun fıtığı ameliyatları geçmişten daha kolay şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de endoskopik boyun fıtığı ameliyatıdır.
 

Endoskopik boyun fıtığı ameliyatı nasıl uygulanır?

Endoskopik boyun fıtığı ameliyatı, boynun ön ya da arka tarafından yapılabilmektedir. Boynun ön ya da arka kısmından 6-7 mm’lik bir cilt kesisi oluşturulmakta, o kesiden endoskop aracılığıyla sadece siniri sıkıştıran fıtık dokusu çıkarılmaktadır. Fıtık dokusu çıkarıldıktan sonra yerine bir kafes koymaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Problem yaratan dokunun çıkarılması esasına dayanmaktadır. Sağlıklı dokular korunmakta, boynun mekaniği etkilenmemektedir.

Endoskopik yöntemler hangi hastalıklarda kullanılır?

Endoskopik cerrahi omurga ile ilgili hastalıkların birçoğunun tedavisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte her geçen gün de kullanıldığı hastalıkların sayısı artmaktadır.

  • Bel fıtığı,
  • Boyun fıtığı,
  • Omurilik kanalında daralma,
  • Omurga kırıkları,
  • Omurga tümörlerinde endoskopik yöntem kullanılmaktadır.

Endoskopik boyun fıtığı ameliyatı hakkında sıkça sorulan sorular


Endoskopik boyun fıtığı ameliyatı ne kadar sürer?

Endoskopik boyun fıtığı ameliyatının süresi 30-60 dakika arasındadır.

Boyun fıtığı için ameliyat şart mı?

Boyun fıtığı sorunu için ameliyat şart değildir. Boyun fıtıklarının sadece %2-3 kısmında ameliyat gereklidir. Bunlar; kol, el ya da parmaklarda fonksiyon veya kuvvet kaybı,  aşırı sırt, boyun veya kol ağrısı, idrar kaçırma, tuvaletini kaçırma gibi durumlardır. Bunlar dışındaki durumlarda ilaç, istirahat ve fizik tedavi ile boyun fıtığı tedavi edilebilmektedir.

Boyun fıtığı ameliyatı riski var mıdır?

Bütün ameliyatlarda bir risk söz konusudur. Boyun fıtığı ameliyatında da ameliyatın doğası gereği az da olsa risk vardır. Boynun ön tarafından ve boynun arka tarafından yapılan cerrahiye göre değişmektedir.

Boyun fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüzde boyun fıtığı ameliyatları teknolojinin ve yeni tekniklerin de etkisi ile kolay ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Endoskopik yöntem de son dönemlerde geliştirilen bu tekniklerden biridir. Boynun ön ya da arka kısmından 6-7 mm’lik bir cilt kesisi yapılmakta, o kesiden endoskop aracılığıyla sadece siniri sıkıştıran fıtık dokusu çıkarılarak hastalar konforlu yaşamına yeniden kavuşmaktadır. Kafes kullanımına gerek olmamaktadır.

Boyun fıtığı için ne yapmak gerekir?

Şikayeti olan hastalar mutlaka beyin cerrahisi ya da fizik tedavi doktoru ile görüşerek muayene olmalıdır. Boyun fıtığı tedavisi hastalık hafif şiddette ise istirahat, stresten uzak bir yaşam, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi ile yapılır. Ancak boyun ve kol ağrıları ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, hastaların kollarında uyuşukluk, kuvvet azlığı varsa ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilmektedir.

Boyun fıtığı ameliyatsız iyileşir mi?

Hastalığın hafif şiddette olduğu durumlarda istirahat, stresten uzak durmak, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi yeterli olmaktadır. Ancak boyun ve kol ağrıları ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, hastaların kollarında uyuşukluk, kuvvet azlığı varsa ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilmektedir.

Boyun fıtığı fizik tedavi ile düzelir mi?

Boyun fıtığı hafif şiddette ise istirahat, stresten uzak bir yaşam, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi ile düzelebilmektedir.

Boyun fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Hastaların büyük bir kısmı ameliyata gerek olmadan istirahat, ilaç ya da fizik tedavi ile iyileşir.

Çok az bir hasta grubunda ameliyat gereklidir. Ameliyat gerekmesine rağmen ameliyat olunmaması durumunda ciddi kuvvet kayıpları meydana gelebilir.

Hastalar boyun fıtığı olduklarını nasıl fark ederler?

Hastalarda boyun ağrısı, sırt ağrısı, kol ağrısı, kollarda uyuşma, kollarda ve ellerde kuvvet kaybı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Bu durumlarda boyun fıtığı olabileceği düşünülerek uzman bir doktora baş vurulmalıdır.

Boyun fıtığı ağrısı nerelere vurur?

Boyun ağrısı, kol ağrısı, sırt ağrısı, ense ağrısı ve nadiren baş ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir.

Boyun fıtığı ağrısını ne keser?

İstirahat, ağrı kesici ve boyunluk kullanımı faydalı olur ancak bir an önce uzman bir doktora muayene olmak gerekmektedir.

Boyun fıtığının zararları nelerdir?

Boyun fıtığı çoğunlukla ameliyat olmaya gerek kalmadan tedavi edilebilir. Fıtığın ilerlediği aşamalarda ağrı ve uyuşukluğa ek olarak ellerde ve kollarda kuvvet kaybı, idrar kaçırma, kuvvetsizlik gibi ağır klinik tabloların oluşmasına neden olabilir.

Boyun fıtığı sinire baskı yaparsa ne olur?

Etkilenen sinire bağlı olarak sinirin uyardığı bölgede ağrı, uyuşma ve kuvvet kayıplarına neden olabilir.

Boyun fıtığında terleme olur mu?

Omurilik basısı olduğu durumlarda terleme gözlenebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al