Yükleniyor

Endoskopik Kulak Ameliyatı

Endoskopik Kulak Ameliyatı

İletişime Geçin

Kulak ameliyatlarından sonra iz kalması hastalardın en çekindiğini konuların başında gelmektedir. 1950’li yıllardan beri mikroskop eşliğinde yapılmakta olan kulak ameliyatlarında son yıllarda endoskopik yöntemler ön plana çıkmaktadır. Kulak ameliyatlarında endoskopik yöntemlerin kullanılmasıyla birlikte ameliyat sonrası izler de yaşanmamaktadır.

İçindekiler

Endoskopik Kulak Ameliyatı Nedir?

Kulak ameliyatlarında kullanılan mikroskobik yöntemin yanında son yıllarda halk arasında kapalı kulak ameliyatı olarak bilinen endoskopik kulak ameliyatı ön plana çıkmaktadır. Her hangi bir cilt kesisine gerek kalmadan kulak kanalından endoskop ile girilerek birçok kulak ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Endoskop dar bir tüp şeklindedir ve görüşü sağlayan lens bu dar tüpün uç kısmanda yer alır.

Endoskopik Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak kemiği boşluklar, damarlar, sinirler ve ana yapıları barındıran karmaşık bir yapıya sahiptir. Kulak ameliyatları 1950’li yıllardan beri mikroskobik yöntemlerle yapılmaktaydı. Ancak son yıllarda kulak ameliyatlarında endoskop ön plana çıkmaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah bir eliyle endoskopu tutarak kulak içinde geniş bir görüş açışı elde eder. Diğer eliyle ise cerrahi işlemi gerçekleştirir. Hastaya ve doktora büyük bir konfor sağlayan endoskopik kulak ameliyatlarının tecrübeli ellerde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ameliyat sırasında doktor bir eliyle sürekli endoskop tuttuğu için cerrahi işlem tek elle gerçekleştirilmektedir. Bu da tecrübe gerektiren bir durumdur. Endoskopik kulak ameliyatlarında tecrübeli doktorların gerçekleştirdiği operasyonlarda yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Endoskopik Kulak Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Endoskopik kulak ameliyatları daha çok dış ve orta kulak ameliyatlarında aktif olarak kullanılmaktadır. Buşon denilen kulak kirinin temizliğinden çok komplike rahatsızlıklara kadar bir çok hastalıkta endoskopik kulak ameliyatı yöntemi kullanılabilmektedir.

 • Kulak zarı yırtıkları veya deliklerinin tedavisinde
 • Otitis media denilen orta kulak iltihaplanmalarında
 • Daha çok çocuklarda görülen Efüzyonlu orta kulak iltihaplanmalarında tüp takılma işlemlerinde
 • Kulak zarının delik olup arkasında kitlenin bulunduğu rahatsızlıklar
 • Otoskleroz yani kulak kireçlenmeleri
 • Kulak içindeki kemikçiklerde kopma veya kırılmaların tedavisi
 • Kulak kanalını çevreleyen osteoma denilen tümörlerinin tedavisi
 • Kulak içindeki sinirlerden kaynaklanan kokllear sinir tümörü gibi birçok rahatsızlıkta da endoskopik ameliyatlar başarıyla kullanılabiliyor.

İç kulak ameliyatlarında genellikle mikroskobik cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Ancak iç kulakta yapılan mikroskobik ameliyatlarda da endoskop yardımcı unsur olarak kullanılabilmektedir.

Endoskopik Kulak Ameliyatları ile İlgili Sık Sorulan Sorular 

Endoskopik Kulak Ameliyatlarının Avantajları Nelerdir?

 • Endoskopik kulak ameliyatlarının en büyük avantajı kesi yapılmadan cerrahi işlemin gerçekleştirilmesidir.
 • Kesi yapılmadığı için ameliyat öncesinde saçların kesilmesine gerek kalmamaktadır. Ayrıca kulak ameliyatlarında eskiden sıklıkla kullanılan sargı bezleri de endoskopik kulak ameliyatlarında gerek kalmamaktadır. 
 • Endoskopik ameliyatlarda diğer ameliyatlara göre daha az doku çıkartılmaktadır. Endoskop ince olduğu için cerrahin görüşünü engelleyecek kulak içi yapıların kenarından rahatlıkla geçirilebilir. Mikroskobik ameliyatlarda da endoskop yardımı ile kulak içinde daha fazla cerrahi işlem yapmak mümkün olabilmektedir.
 • Kesi yapılmaması ve daha az doku çıkartılması yaranın daha çabuk iyileşmesine ve hastanın daha kısa sürede sosyal yaşama dönmesine olanak sağlamaktadır.
 • Ayrıca mikroskobik ameliyatlardan sonra oluşan yara izi endoskopik ameliyatlarda olmaz.
 • Hastanın yaşadığı ağrı diğer ameliyatlara göre daha azdır.
 • Operasyon süresi daha kısadır. Buna bağlı olarak daha az anestezi kullanılarak ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.
 • Endoskopik kulak ameliyatının cerrah için en önemli avantajı ise klasik ameliyatlara göre daha geniş ve net bir görüş açısıdır. Endoskop, ameliyat edilecek bölgeye son derece yakın yerleştirilebilir. Bu çok daha ayrıntılı bir görüntü alınmasına olanak sağlar. Endoskopun mikroskoba göre daha geniş bir görüş açısı verir. 
 •  Endoskopik ameliyatlarda kör noktanın bulunmaması daha etkin bir tedaviye olanak sağlamaktadır. 

Endoskopik Kulak Ameliyatının Dezavantajı Nedir?

Endoskopik kulak ameliyatının tek dezavantajı cerrahin ameliyatı tek elle yapmak zorunda olmasıdır. Cerrah operasyon süresince bir eliyle endoskopu tutarak kendisine görüş sağlarken diğer eliyle cerrahi işlemi yapmaktadır. Ancak endoskopik kulak ameliyatlarında tecrübeli cerrahlar için bu dezavantaj önemli bir engel teşkil etmemektedir.

Mikroskobik ameliyatta cerrahin elde ettiği görüntü 3 boyutludur. Endoskopla geniş ve net görüntü elde edilse de cerrah 2 boyutlu görmektedir. Ancak endoskopun hareketli olması cerrahi 3 boyut görüntü hissi verebilir.

Endoskopik Kulak Ameliyatından Sonra Hastalar Hastanede Ne Kadar Kalır?

Endoskopik kulak ameliyatının hangi amaçla yapıldığı önemlidir. Kulak tümörü çıkartılan bir hasta ile çok daha basit bir cerrahi işlem yapılan hastanın hastanede kalma süreleri birbirinden farklıdır. Ancak genel olarak söylemek gerekirse, endoskopik kulak ameliyatlarında klasik yöntemlere göre iyileşme çok daha hızlı gerçekleştiği için hastaların hastanede kalma süreleri de daha kısadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 20 Ocak 2022

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al