Yükleniyor

Ereksiyon güçlüğünde şok dalga tedavisi

Ereksiyon güçlüğünde şok dalga tedavisi

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Ereksiyon problemleri erkeklerin yaşadığı en büyük sorunların başında geliyor. Yapılan çalışmalar her 3-4 erkekten birinin ereksiyon sorunu yaşadığını gösteriyor. Şok dalga tedavisiyle penisin farklı noktalarına yeni damar oluşumunu desteklemek ve iktidarsızlık konusunda kalıcı düzelme sağlayabilmek amacı ile uygulama yapılmaktadır.

İçindekiler

Şok dalga tedavisi nedir?

Ereksiyon sorununun bir çok tedavisinin yanında şok dalga tedavisi son yıllarda ön plana çıkmaktadır. Şok dalga tedavisi olarak adlandırılan ESWT, vücut dışında oluşturulan yüksek basınçlı ses dalgalarından elde edilen şok dalgalarının bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasına dayanan bir tedavi şeklidir. Bu tedavide penisin farklı noktalarına yeni damar oluşumunu desteklemek ve iktidarsızlık konusunda kalıcı düzelme sağlayabilmek amacı ile uygulama yapılmaktadır. Rahatsızlığın olduğu bölgede kan dolaşımını artırarak vücudun kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokmak amaçlanır.

Şok dalga (ESWT) hangi hastalıklarda kullanılır?

Klasik olarak böbrek taşı tedavisinde kullanılan taş kırma cihazlarından esinlenerek geliştirilen bir yöntem olan ESWT(Şok dalga), son yıllarda iktidarsızlık tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca, peniste ağrı ve şekil bozukluğu ile seyirli Peyronie hastalığı tedavisinde ve kronik prostat enfeksiyonu tedavisinde de kullanılmaktadır

Bunun yanı sıra;

Topuk dikeni, tenisçi ve golfçü dirseği ve kalsifik omuz tendiniti gibi kronik tendon zorlanmaları ve kaslardaki ağrılı tetik noktaların tedavisinde kullanılmaktadır.

Şok Dalga (ESWT) ereksiyon güçlüğünün tedavisinde nasıl kullanılır?

Bu tedavide penisin farklı noktalarına yeni damar oluşumunu desteklemek ve iktidarsızlık konusunda kalıcı düzelme sağlayabilmek amaçlanır. Her biri yaklaşık olarak 20 dakika süren toplam 6-8 seanstan oluşan bu tedavide 5 farklı noktada toplam 1500 şok dalgası uygulanmaktadır. Hasta uygulama sonrası günlük yaşamına devam edebilmektedir. Peyronie hastalığında tedavi süresi 10-12 seans olarak planlanabilmektedir.

Şok dalga tedavisi hakkında sık sorulan sorular  

Şok dalga (ESWT) tedavisinde ağrı hissedilir mi?

Uygulama sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Şok dalga tedavisi ağrısız bir işlem olduğu izin uygulama sırasında anestezi veya ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Şok Dalga Tedavisi kaç seans sürer?

İktidarsızlık yani ereksiyon güçlüğünün tedavisinde kullanımı genellikle 20 dakika süren 6 seanstan oluşmaktadır. Tedavi 4 hafta ara ile 2 seans olarak tekrarlanabilmektedir. Bazı hastalarda 6-12 ay sonra tekrar iktidarsızlık sorunu tekrarlayabilmektedir. Bu durumda tekrar aynı işlem uygulanabilir.

ESWT yanı şok dalga tedavisinin başarı oranları nelerdir?

Şok dalga yönteminin ereksiyon sorunlarının tedavisindeki kullanımı çok eski değildir. Bu alanda henüz yeni bir tedavi olması nedeniyle hasta verileri oldukça az sayıdadır. Ancak elde edilen sonuçlar %70-80 hastada olumlu yanıt elde edilebileceğini göstermektedir. Peyronie hastalığında özellikle ağrılı dönemde yapılan uygulamanın gerek ağrılı dönem üzerine gerekse plak gelişimi üzerine önemli etkisi olduğu belirtilmektedir.

Şok Dalga (ESWT) Tedavisi hangi hastalarda kullanılamaz?

Ereksiyon sorunlarının tedavisinde kullanılan ESWT her hastaya uygulanabilmektedir. Ağızdan alınan ilaçlara veya enjeksiyon tedavisine yanıt veren hastalarda daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Şok dalga tedavisi ile yeni damar oluşumu amaçlandığı için öncelikli olarak damarsal problemi olan hastalarda uygulanması önerilmektedir.

Şok Dalga Tedavisi Zararı Var mıdır?

Şok dalga tedavisi yani ESWT böbrek taşlarının kırılması işleminde uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Kalp dokusu ve koroner arterler üzerinde yapılan deneysel çalışmalarda uygulanan düşük yoğunlukta şok tedavisinin yeni damar oluşumunu sağladığı ve kan akımında artışa yol açtığı gösterilmiştir. Bunun üzerine şok dalga tedavisi koroner damarlar ile benzer özelikte olan penis arteri ve penis dokusu üzerinde de kullanılmaya başlamıştır. Cinsel fonksiyon bozukluklarında kullanılan şok dalgası tedavisi, böbrek taşı kırmakta kullanılan sistemle aynı esasa dayalı olarak çalışır. Ancak cinsel fonksiyon tedavisinde çok daha düşük yoğunlukta bir şok dalgası kullanılmaktadır. Bu nedenle bilinen ereksiyon güçlüğünün tedavisinde kullanılan şok dalga uygulamanın bilinen bir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır.

Öncelikli olarak hastayı iyi değerlendirmek ve fayda görebilecek hastaya bu tedavi alternatifini önermek gerekmektedir. Peyronie hastalarında özellikle başlangıç döneminde ağrılı dönemde tedavinin uygulaması plak oluşumunu da engelleme yönünden önemeli etki göstermektedir. Yine de bu tedavi yönteminin henüz yeni bir uygulama olduğu ve uzun dönem olumlu sonuçlarının henüz belli olmadığı unutulmamalıdır.

Şok Dalga Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Ereksiyon sorunlarının birçok tedavisi bulunmaktadır. Son yıllarda ereksiyon tedavisinde ön plana çıkan şok dalga uygulamasının avantajları şunlardır;

  • Düşük yoğunlukta uygulama yapıldığı için hastanın ağrı hissetmeyeceği düzeyde ama etkin dozda uygulama yapılabilmektedir.

  • Hasta partneri yanında herhangi bir ilaç almak zorunda kalmaz.

  • Tedavi süresince yatış gerektirmez, ayaktan uygulanan bir tedavi yöntemidir.

  • Cerrahi bir yöntem olmadığı için anestezi gerektirmez.

  • Sorunun tekrarlaması halinde tekrar uygulanabilir. 

Güncelleme Tarihi : 10 Ekim 2022

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al