Yükleniyor

Göz çizdirme ameliyatı (excimer lazer) nedir?

Göz çizdirme ameliyatı (excimer lazer) nedir?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Pek çok gözlük kullanıcısı bir süre sonra bu durumdan sıkılabiliyor ya da gözlük kullanmanın konforunu olumsuz etkilediğini düşünebiliyor. Aktif hayat, gözlük ve kontakt lens kullanımına engel teşkil edebiliyor veya kişiler sürekli gözlük ya da kontakt lensle uğraşmak istemeyebiliyor. Bu durumda, halk arasında göz çizdirme ameliyatları yani refraktif cerrahi gündeme geliyor. Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkez’inden Prof. Dr. Abdullah Özkaya refraktif cerrahinin avantajları ile işlem öncesi ve sonrası dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Göz çizdirme ameliyatı (excimer lazer) nedir?

Çeşitli nedenlerle numaralı gözlük veya lens kullanmak yıllar içinde bıkkınlık hissi verebilir. Kişiler gözlük ya da lens kullanmayı fiziksel ya da duygusal nedenlerle bırakmak isteyebilmektedir. Bu sebeple yapılan lazer veya farklı bir cerrahi müdahale ile kişiyi gözlük takmaktan kurtarıp gözlüksüz uzak ve yakın görmeye kavuşturan işlemlere halk arasında göz çizdirme ameliyatı tıp dilinde refraktif cerrahi denmektedir.

Göz çizdirme ameliyatı (excimer lazer) hangi hastalıklarda kullanılır?

Lazerle göz çizdirme diye bir yöntem yoktur. Gözlükten kurtulmak için uygulanan işlemler refraktif cerrahi sınıfındadır ve bunlar gözü çizerek tedavi etmez. Genel olarak, lazer göz ameliyatı, orta derecede kırma kusuru olan ve olağandışı görme sorunları olmayan kişiler için en uygundur. Düşük ve orta derecede miyop, astigmat ya da hipermetrop olan kişilerde bu tür ameliyatlar uygulanabilmektedir.

Toplumda göz çizdirme ameliyatı olarak da bilinen excimer lazer ameliyatı, çeşitli görme kusurlarında kullanılmaktadır. Bu kusurlar astigmat, miyop, hipermetrop ve şaşılık sorunlarıdır. Excimer lazer, bu hastaların net görmek için istedikleri bir operasyondur. Excimer lazer yöntemleriyle görme bozuklukları giderilir yani göz numaraları değişir.

Göz çizdirme ameliyatı (excimer lazer) nasıl uygulanır?

Teknoloji sayesinde çok farklı yöntemlerle herkese gözlükten kurtarma işlemi yapılabilir ancak bu işlemlerde hasta seçimi çok önemli. Bu ameliyattan zarar görme ihtimali çok düşük olan, hatta zarar görme ihtimali olmayan ve ameliyattan sonra çok memnun olacak hastaları iyi değerlendirip bu hastalara bu tedavileri önermek gerekir. İşlem sonrası memnuniyetsizlik oluşma ihtimali yüksek olan hastaların gözlük ve kontakt lens gibi, yaşamlarına devam etmelerini sağlamak önemli. Çünkü zorlama işlemler hem hasta için hem de hekim için çok sıkıntılı durumlar doğurabilir. 20-35 yaş arası grupta -1 ile -6 arası miyop olan (beraberinde bir miktar astigmat da olabilir, -2 hatta -3 numara kadar) ve göz yapısı uygun olan hastalar, excimer lazer işlemleri için en uygun adaylardır. 35-45 yaş arası dönemde işin içine yakın görme problemi girdiği için işler biraz karmaşıklaşıyor. Bu gruptaki hastalarda çok daha dikkatli olmak gerekir. 40-45 yaş arası dönemde kişinin beklentisini çok çok iyi değerlendirip ona göre yönlendirmek önemlidir. 45 yaş sonrası dönemde bambaşka seçenekler gündeme gelir. Burada özellikle yakında görme sorunu oluştuğu için genelde excimer lazer işlemleri tercih edilmez. Çünkü bu işlemlerle hem yakını hem uzağı sağlıklı bir şekilde düzeltmek mümkün değildir. Burada devreye akıllı mercek ameliyatları girmektedir. Ancak akıllı mercek yöntemi ile hem uzakta hem de yakında net görmeyi sağlamak mümkün olabilmektedir. Refraktif cerrahide pek çok yöntem bulunur. Excimer lazer, femtolasik, Fakik İol implantasyonu, clear refraktif lens değişimi, astigmatik keratotomi şeklinde yöntemler vardır. Bu yöntemlerin belirlenmesi hastadan hastaya değişir.

Göz cerrahı, hastanın göz sağlığı hakkında detaylı sorular soracak ve gözlerini değerlendirerek komplikasyonlara veya ameliyatın kötü sonuçlarına yol açabilecek herhangi bir rahatsızlık olmadığından emin olacaktır. Bunlar şunları içerir:

  • Keratokonus gibi korneanın incelmesi ve görmede ilerleyici bir bozulma ile sonuçlanan bir göz hastalığı. Aslında ailenizde keratokonus varsa, sizde olmasa bile elektif göz ameliyatı konusunda çok dikkatli olun.
  • Gözü etkileyen iltihaplanma (keratit veya üveit gibi) ve enfeksiyonlar (herpes simpleks gibi).
  • Göz yaralanmaları veya göz kapağı bozuklukları.
  • Kuru gözler. Kuru gözleriniz varsa, LASIK ameliyatının durumu daha da kötüleştirebileceğini bilmek önemlidir .
  • Glokom. Cerrahi prosedür göz basıncınızı yükseltebilir ve bu da glokomu daha da kötüleştirebilir.
  • Katarakt.

Bunun yanında göz cerrahı genel sağlık sorunlarını da sorgular. Bağışıklık sistemini etkileyen romatoid artrit, lupus, HIV ve diğer otoimmün sorunları doktor mutlaka sorgular. Bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaç alıyor olmak, kontrolsüz diyabet sorunları da lazer ameliyatlarında bilinmesi gereken noktalardır. Eğer miyop varsa miyop derecesi yıllar boyunca değişebilir. Bu da gözlük ve kontakt lenslerin periyodik olarak değişmesi anlamına gelmektedir. Refraktif cerrahi için 18 yaşını doldurmak önemlidir. Bazı durumlarda örneğin bazı ilaçların kullanımında, hamilelik durumunda görmede değişiklik olabilir. Bu nedenle bu tür ameliyatlar için görmenin stabilize olması önemlidir. Tüm göz muayenesi ve değerlendirmelerden sonra göz cerrahı hastanın durumuna göre en uygun ameliyat yöntemini belirleyecektir.

Göz çizdirme ameliyatı (excimer lazer) şartları nelerdir?

18 yaşını doldurmuş olan, 20-35 yaş arası grupta -1 ile -6 arası miyop olan (beraberinde bir miktar astigmat da olabilir, -2 hatta -3 numara kadar) ve göz yapısı uygun olan hastalar, excimer lazer işlemleri için en uygun adaylardır. Kornea tabakasının yeterli olması gerekir. Bunun yanında doğumsal ya da genetik olarak kornea hastalığı olanlara LASIK önerilmez. Gebelerde ve emziren kadınlara excimer lazer uygulanmaz. Bunun yanında gözlük numaralarında son bir senede değişiklik olmaması gerekir. Göz uçuğu geçirilmemiş olmalıdır. Diyabet hastalarında da operasyon sonrası iyileşme uzun sürebilir. Daha önce göz operasyonu geçirenlerde, göz yaralanması yaşayanlarda bazen lazer tedavileri uygun değildir.

Lazerle göz çizdirme ameliyatı riskleri nelerdir?

Excimer lazer operasyonu multidisipliner çalışan hastanelerde ve uzman doktorlar tarafından yapıldığında riski olmayan ve kısa süren bir operasyondur.

Göz çizdirme ameliyatı (excimer lazer) sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Kişiler ertesi günü işe dönebilir. Hekimin önerdiği ilaçlar düzenli kullanılırsa ve hekimin söylediği sürelerde kontrole gelinirse hiçbir sorun yaşanmaz. Kişiler hemen kendini toparlar. Ameliyatı takiben 8 ila 12 saat arasında gözlerde kanlanma, kızarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede kaybolur. İyileşme sürecinde gözler ovuşturulmamalıdır. İlk bir hafta göz kalkanı veya güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Ameliyattan sonraki gün kontrol şarttır. 

Excimer lazer sonrası bulanık görme normal midir?

Excimer lazer sonrası 4-5 saat kadar bulanık görmek, gözlerde sulanma ya da yanma normaldir. Bu süreçte hekimin önerdiği damlalar kullanılır.

Göz çizdirme ameliyatı (excimer lazer) fiyatı

Lazerle göz çizdirme fiyat bilgisi hastadan hastaya değişmektedir. Göz çizdirme ameliyatı fiyat sorgulması gidilen merkezden yapılabilir. Göz lazer ameliyatı fiyatları yönteme göre de değişiklik gösterebilir. Göz çizdirme fiyatları başvurulan göz merkezinde belirlenir.

Göz çizdirme ile ilgili sık sorulan sorular

Göz çizdirme kaç yaşında yapılır?

Refraktif cerrahi için 18 yaşın doldurulması önemlidir. Refraktif cerrahi yani göz çizdirme yaş sınırı olan bir durumdur. Lazer ameliyatları 40 yaş üstünde olur gibi bir algı vardır. 20-35 yaş arası grupta -1 ile -6 arası miyop olan (beraberinde bir miktar astigmat da olabilir, -2 hatta -3 numara kadar) ve göz yapısı uygun olan hastalar, excimer lazer işlemleri için en uygun adaylardır. 35-45 yaş arası dönemde işin içine yakın görme problemi girdiği için işler biraz karmaşıklaşıyor. Bu gruptaki hastalarda çok daha dikkatli olmak gerekir. 40-45 yaş arası dönemde kişinin beklentisini çok çok iyi değerlendirip ona göre yönlendirmek önemlidir. 45 yaş sonrası dönemde bambaşka seçenekler gündeme gelir. Burada özellikle yakında görme sorunu oluştuğu için genelde excimer lazer işlemleri tercih edilmez. Çünkü bu işlemlerle hem yakını hem uzağı sağlıklı bir şekilde düzeltmek mümkün değildir. Burada devreye akıllı mercek ameliyatları girmektedir. Ancak akıllı mercek yöntemi ile hem uzakta hem de yakında net görmeyi sağlamak mümkün olabilmektedir.

Refraktif cerrahi sonrası göz numarası yine geri gelir mi?

Düzeltilen numaranın tamamı geri gelmez. Çok düşük sayıda hastada yeniden gözlük kullanmayı gerektirecek numara kalabilir. Bu göze yeniden işlem uygulanabilir.

Refraktif cerrahi sonrası göz kuruluğu sorunu yaşanır mı?

Hastaya göre doğru teknik uygulandığı takdirde göz kuruluğu sorunu yaşanmaz.

Refraktif cerrahi herkese yapılır mı?

Refraktif cerrahi teknik olarak neredeyse herkese yapılabilir. Teknoloji sayesinde çok farklı yöntemlerle herkese gözlükten kurtarma işlemi yapılabilir ancak bu işlemlerde hasta seçimi çok önemli. Bu ameliyattan zarar görme ihtimali çok düşük olan, hatta zarar görme ihtimali olmayan ve ameliyattan sonra çok memnun olacak hastaları iyi değerlendirip bu hastalara bu tedavileri önermek gerekir. İşlem sonrası memnuniyetsizlik oluşma ihtimali yüksek olan hastaların gözlük ve kontakt lens gibi, yaşamlarına devam etmelerini sağlamak önemli. Çünkü zorlama işlemler hem hasta için hem de hekim için çok sıkıntılı durumlar doğurabilir.

Göz çizdirme ameliyatları türleri nelerdir?

Göz çizdirmek olarak bilinen refraktif cerrahi ameliyatlarının türleri vardır. Bunlar no touch lazer, ilasik ve PRK olarak sınıflandırılabilir. 

Excimer lazer lasik yöntemi nedir?

Gözde oluşan miyop, astigmat ve hipermetropu düzelten bir excimer lazer yöntemidir. Korneanın üzerindeki ince tabakanın kaldırılarak altına lazer uygulanması lasiktir. Hastalar bu yöntemle gün içinde taburcu edilir.

Excimer lazer nedir?

Miyop, hipermetrop ve astigmatın tedavisinde kullanılan ve refraktif cerrahide bütün dünyada uygulanan en yaygın yöntem excimer lazerdir. Excimer laser olarak da söylenir. Excimer lazer tedavisi, lazer destekli kırılma kusuru düzeltilmesini içerir ve bu PRK veya notouch laser ve Lasik (flepli) prosedürler olarak ikiye bölünebilir. Excimer lazer ameliyatları 1980'li senelerden beri güvenle uygulanmaktadır. Yöntemde göz yapısı dikkate alınarak doğru lazer teknolojisi uygulanmaktadır. Eğer doğru planlama ile tedavi uygulanırsa göz numaraları yeniden ilerlemez. Göz yapısı ve durumuna göre de eğer geri dönecek bir numara varsa göz hekimi bu yöntemi önermez. Excimer lazer 18 ile 60 yaş arasında kronik bir göz hastalığı olmayan 12 dereceye kadar miyop, 6 dereceye kadar astigmat ve 6 dereceye kadar hipermetrop sorunu olanlarda uygulanabilmektedir. Excimer lazer 15 dakika kadar sürmektedir.

Excimer lazer sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Excimer lazer sonrasında ertesi gün işe ya da okula dönülebilir. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Ve göz doktorunun söylediği dönemlerde kontrollere gidilmelidir.

Excimer lazer kanlı bir ameliyat mıdır?

Excimer lazer kanlı bir ameliyat değildir. Ameliyat damarsız bir doku olan korneaya uygulanır. Damla anestezisi ile yapılan bir tekniktir.

Kimler excimer lazer yaptırabilir?

Excimer lazer tedavisi için 18 ile 55 yaş arasında kişiler uygundur.  Pek çok kişi de internette “18 yaşında göz çizdirme ameliyatı olur mu?” şeklinde araştırma yapmaktadır.18 yaş altı bireylerde göz henüz gelişimini tamamlamadığı için lazer uygun olmaz. 55 yaş sonrasında da göz merceği sertleşir ve katarakt başlayabilir. Lazer ameliyatları kataraktı engellemez. Lazer ameliyatları korneaya uygulandığı için bu tabakanın kalınlığının yeterli olması gerekir. Bunun yanında doğumsal ya da genetik olarak kornea hastalığı olanlara LASIK önerilmez. Gebelerde ve emziren kadınlara excimer lazer uygulanmaz. Bunun yanında gözlük numaralarında son bir senede değişiklik olmaması gerekir. Göz uçuğu geçirilmemiş olmalıdır. Diyabet hastalarında da operasyon sonrası iyileşme uzun sürebilir. Daha önce göz operasyonu geçirenlerde, göz yaralanması yaşayanlarda bazen lazer tedavileri uygun olmayabilmektedir. Genellikle doğru yöntemle excimer lazer olanlar tedaviden memnun kalmaktadır.

PRK göz ameliyatı nedir?

Korneanın üzerini saran bir zar tabakası vardır. Bu tabaka kaldırıldıktan sonra excimer lazer uygulaması yapılır. Buna da PRK denir. PRK öncesinde eğer kişi kontakt lens kullanıyorsa bir hafta önceden bu bırakılmalıdır. Ameliyat günü makyaj yapılmaması veya göze herhangi bir kozmetik ürün değmemesi gerekmektedir. Açlık gerekmeyen bir ameliyattır. Hafif bir kahvaltı önerilir. İşlem öncesi göz kapakları özel bir solüsyonla silinir, göz çevresi temizlenir. Anestezi damla ile yapılır. Anestezi göz reflekslerini azaltır ve ağrıyı engeller. Göz çevresine bir örtü örtülür. Göz kapaklarına açılıp kapanma olmaması için bir tel yerleştirilir. Sonrasında korneayı saran zar kaldırılır, alttaki doku excimer lazer ile traşlanır. Bundan sonra da kornea kırıcılığı değiştirilir. İşlem bitiminde kornanın üzerine numarasız bir kontakt lens konulur. İşlemden bir gün sonra doktor kontrolü olur. Burada koruma gözlüğü verilir. Ameliyat sonrasında göz damlaları düzenli kullanılmalı, yüzüstü uyunmamalıdır. Ameliyattan sonra bir süre UV korumalı güneş gözlüğü kullanılmalı, göz çevresine makyaj yapılmamalı, göz çevresi ovuşturulmamalıdır. Seyahat için bir sakınca yoktur. Göz doktorunun söylediği dönemlerde kontrollere gidilmelidir.

Lasek nedir?

Lasek ameliyatında korneanın ön kısmındaki ince tabaka kaldırlmaz. Bu şekilde uygulanan yöntemdir. Eğer kornea farklı yöntemler için uygun değilse lasek uygulanır. Operasyon sonrası 2 gün kadar ağrı olabilir.

Göz çizdirme sonrası nasıl görülür?

Görme keskinliği yüzde 100 olacaktır. Ancak hiç gözlük kullanılmayacak gibi bir durum olmayabilir. Fakat gözler asla eskisi gibi olmayacaktır. Genelde gözlüksüz rahat bir yaşam sürülür. Göz çizdirme ameliyatı sonrası eski göz numarasına geri dönülmez.

Göz çizdirme ameliyatında genel anestezi mi uygulanır?

Bu tür ameliyatlarda narkoz, iğneli anestezi uygulanmaz. Damlalı anestezi uygulanmaktadır.

Göz çizdirme ameliyatları ağrılı mıdır?

Anestezili damla kullanıldığı için işlem sırasında ağrı çekilmez.

Göz çizdirme sonrası katarakt ameliyatı olunur mu?

Herkes gibi lazer ile göz çizdirme ameliyatı olanlar da katarakt ameliyatı olunabilir. Katarakt ameliyatına bir engel olmaz.

Göz çizdirme kaç numaraya kadar yapılır?

20-35 yaş arası grupta -1 ile -6 arası miyop olan (beraberinde bir miktar astigmat da olabilir, -2 hatta -3 numara kadar) ve göz yapısı uygun olan hastalar, excimer lazer işlemleri için en uygun adaylardır. Göz çizdirme yaşı yoktur. 18 ile 60 yaş arasında uygulanabilir. Lazer göz ameliyatı olanlar memnun kalmaktadır.

Göz çizdirmek zararlı mı?

Hayır, güvenli ve profesyonel ekiplerin olduğu hastanelerde yapıldığı takdirde bir zararı yoktur.

Excimer lazer mi no touch lazer mi?

No touch lazer de bir excimer lazer yöntemidir. Bu yöntemde korneaya dokunulmaz. İnce kornea yapısına sahip kişilerde uygulanabilmektedir. Yani no touch lazer kornea kalınlığı daha az olan kişilere uygulanmaktadır. Her iki yöntem de kendine göre özelliklidir. Genel göz muayenesinin ardında hekim hangi yöntemin uygulanacağını göz yapısına göre belirlemektedir.

Excimer Lazer kimlere yapılamaz?

Hamilelere, emziren hanımlara, ileri derecede göz kuruluğu olanlara, kataraktı olanlara, doğuştan kornea sorunları olanlara, diyabetik retinopati hastası olanlara excimer lazer uygulanmaz.

Excimer lazer göz ameliyatı avantajları nedir?

Excimer lazer göz ameliyatı ile gözlük ya da kontakt lens kullanımı sona ermektedir. Kişilerin gözlük kaynaklı özgüven kaybı yerine gelmektedir. Görme yetisi excimer lazer ile sağlıklı bir şekilde ilerlemektedir.

Kaç tip Lazer Yöntemi Vardır?

Bunlar no touch lazer, ilasik ve PRK olarak sınıflandırılabilir. 

Gözün görme seviyesi daha kötü olur mu?

Excimer lazer ile gözün görme seviyesi iyileştirilir.

Excimer Lazer ile göz numarası sıfırlanır mı?

Excimer lazer ile göz numarası sıfırlanır.

Excimer lazer tedavisi nasıl yapılır?

Excimer lazer, femtolasik, Fakik İol implantasyonu, clear refraktif lens değişimi, astigmatik keratotomi şeklinde yöntemler vardır. Bu yöntemlerin belirlenmesi hastadan hastaya değişir.

Excimer lazer tedavisi öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Sert kontakt lens kullananlar operasyondan 3 hafta önce, yumuşak lens kullananların da 1 hafta önceden lens kullanımını bırakması gerekir. Ameliyat gününde rahat kıyafetlerle hastaneye gelinmesi, göz ve yüze makyaj yapılmaması, herhangi bir kozmetik ürün kullanılmaması önerilmektedir.

Excimer lazer tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan sonra göze su değdirilmemesi, denize, havuza ya da kaplıcaya gidilmemesi önerilir. Ayrıca gözün ovalanmaması, gözün üzerine yatırılmaması gerekir. Ameliyattan sonra uzak ya da yakın gözlüğü verilebilir. Ameliyattan sonra uygulama yapılan göz bir süre kapalı kalır. Operasyon sonrasında gözde ağrı, batma, yanma olabilir. Hekimler ilaçlar önerir. Bunların kullanılması önemlidir.

Laser tedavisi sırasında ve sonrasında ağrı oluşur mu?

Operasyon anestezili damlalarla yapıldığı için işlem sırasında ağrı olmaz. Sonrasında da hafif bir ağrı olabilmektedir. Bunun için ağrı kesici ilaç reçete edilebilir.

Operasyon sonrasında göz numarası artar mı?

Operasyon sonrasında nadiren göz numarası artabilir.

Lazer tedavisinin yapılması, ileride yapılabilecek katarakt ameliyatına engel mi?

Excimer yapılması ileride katarakt ameliyatını engellememektedir.

Excimer lazer tedavisi fiyatları 2022 yılında ne olmuştur?

Bu tedavi hastalığın ve hastanın durumuna göre değişmektedir.

Güncelleme Tarihi : 30 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al