Yükleniyor

Gülüş tasarımı nedir? Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımı nedir? Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Günümüzde diş sağlığı kadar dişlerin görüntüsü de büyük önem taşıyor. Farklı nedenlerden ötürü bozulan diş estetiği, hem sağlık hem de psikolojik olarak kişileri olumsuz etkiliyor. Bu durumda olan hastaların imdadına “Estetik gülüş tasarımı” uygulaması yetişiyor. Günümüzde gelişen teknolojiler ile birlikte, gülüş estetiği de dijital olarak tasarlanabiliyor. Genellikle 3 seansta tamamlanan gülüş tasarım uygulaması; bir yandan hastaların özgüvenini yükseltirken, diğer yandan beslenmenin ilk aşaması olan çiğneme işleminin olması gereken duruma gelmesini sağlıyor. Memorial Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dr. Dt. Janset Şengül gülüş tasarımı hakkında bilgi verdi

İçindekiler

Gülüş tasarımı nedir?

Halk arasında “Hollywood gülüş tasarımı” olarak da anılan gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerle estetiği bozan diş ve dişetindeki farklılıkların hastanın ihtiyaçları ve yüz şekline göre doğal ve estetik bir görünüme kavuşturulmasını sağlayan tedavi yöntemidir.

Gülüş tasarımı hangi hastalıklarda kullanılır?

Gülüş tasarımı uygulaması diş ve diş etinde görülen şekil ve biçim bozukluğu, orantısızlık ve diş renklenmeleri sorunlarında kullanılır.

Estetik gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımı tedavisinin birçok aşaması bulunmaktadır. İlk aşamada diş hekimi tarafından hastanın tedavi beklentisi ve estetik ihtiyacı belirlenmelidir. Estetik kaplamalar, estetik dolgu uygulamaları, diş beyazlatma uygulaması, diş eti tedavileri, diş boyu uzatılması gibi birçok uygulama kombine olarak bu tedavi sürecinde yapılabilmektedir.

“Dijital gülüş tasarımı nedir?” sorusu en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu tedavide öncelikle dijital gülüş tasarımı yapılması gerekmektedir. Dijital gülüş tasarımı için planlamada ilk iş olarak fotoğraf ve video çekimleri yapılır. Aynı seansta üzerinde tasarım yapılabilmesi için üst ve alt çeneden ölçüler de alınır. Bu süreçte, ilk randevuda kaydedilen veriler hekim tarafından dijital ortamda değerlendirilir ve öngörülen gülüş dizayn edilir. Sonrasında alınan ölçülere göre oluşturulan dijital tasarım modele dönüştürülür ve test edilmesi için hastaya ikinci bir randevu verilir. Hazırlanan dijital tasarım modeli üzerinden elde edilen bir silikon kalıp (Mock up) hastanın dişlerinin üzerine yerleştirilir. Hekimin yönlendirmesi ile bu tasarım ayna karşısında veya kamera kaydı alınarak incelenebilir. Tasarımın yapılıp hastaya ağız içinde gösterilmesi ortalama iki seans sürer. Bu işlemde amaç en iyi gülüş tasarımını sağlamaktır.

Hekim, ideal gülüş tasarımına ulaşılabilmek için mevcut dişlere ne gibi işlemler yapılması gerektiği konusunu varsa alternatifleriyle birlikte hastaya anlatır. Bu çalışmalar sonucu kabul edilen tedavi prosedürüne göre hekim tedavisine başlar. Yapılacak tüm tedaviler ile mevcut durum kayıt altında tutulur ve her şey dijital tasarıma göre planlanır.

Tasarım sonucunda belirlenen yöntemler doğrultusunda gerekli tedavilere başlanır. Bundan sonraki seanslar dişlerin durumuna ve yapılacak işleme göre değişse de çoğunlukla 3 seansta sonuca ulaşılır.

Gülüş tasarımı ile ilgili sık sorulan sorular 

Gülüş tasarımında neden prova seansı yapılır?

Prova seansının temel amacı; kişinin gülüş tasarımını onaylayarak kabul etmesi, onaylamadığı noktaları ifade etmesi ve bu noktaların istenen şekilde değiştirilerek düzeltilmesidir. Küçük değişiklikler aynı seans içinde yapılabilirken daha büyük değişiklikler için seansın yeni bir randevuda tekrarlanması gerekebilmektedir.

Gülüş tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu gibi parametreler göz önünde bulundurulur. Diş formları belirlenirken kişinin tarzıyla dinamik bir armoni sağlanması esastır. Dudak şekli de yapılacak tedavide önemlidir. Dudak ve çene bölgesi gerekirse botoks, dolgu gibi işlemlerle desteklenebilir.

Gülüş tasarımının avantajları nelerdir?

Gülüş tasarımı sayesinde hastanın estetik görünümü ve fonksiyonu düzelir. Bununla birlikte gülüş estetiği, hastaya güven kazandırır. Fonksiyon ise beslenmenin ilk aşaması olan çiğneme işlemini olması gereken duruma getirir.

Gülüş tasarımı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Gülüş tasarımı yaptıranlar, tedavi sonrasında mutlaka ağız hijyenine çok özen göstermeli, rutin kontrollerini ihmal etmemelilerdir.

Gülüş tasarımı ne kadar sürer?

Gülüş tasarım tedavisi yapılacak işlemlere göre değişmekle birlikte genellikle 3 seansta tamamlanır.

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

Tedavi genellikle ortodonti, cerrahi, protez ve dişeti uygulamalarının tek başına veya birlikte planlanmasıyla multidisipliner yaklaşımlarla gerçekleştirilir.

Gülüş tasarımı kalıcı mıdır?

Gülüş tasarımı kalıcıdır.  Ancak kalıcılığın süresini artırmak için hastanın ağız ve diş sağlığına dikkat etmesi ve kontrollerini ihmal etmemesi gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 1 Eylül 2021

Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al