Yükleniyor

Karbon Peeling Nedir? Karbon Peeling Ne İşe Yarar?

Karbon Peeling Nedir? Karbon Peeling Ne İşe Yarar?

İletişime Geçin

Karbon peeling, cilt yenileme ve gençleştirme işlemlerinde kullanılan yenilikçi bir tekniktir. Bu işlem, özellikle cilt gözeneklerini temizlemek, cilt tonunu eşitlemek ve akne izlerini azaltmak için tercih edilir. Karbon peeling yöntemi, karbon bazlı bir losyonun cilde uygulanması ve ardından lazer teknolojisi ile bu losyonun aktive edilmesi prensibine dayanır. Bu süreç, cildin üst tabakasındaki ölü hücrelerin atılmasını sağlayarak cildin daha canlı ve pürüzsüz görünmesine katkıda bulunur. Ayrıca, karbon peeling, yağ üretimini dengeleyerek sivilce oluşumunu önlemede de etkilidir.

İçindekiler

Karbon Peeling Nedir?

Karbon peeling yüze yapılan ve ciltteki toz, kir, yağ ve lekelerin temizlenmesini sağlayan bir aktif karbon maskesidir. Peeling, cildin yenilenmesi ve temizlenmesi için yaptırılan işlemdir. Karbon peeling kullanıldığında cilt yenilenir ve tazelenir. Bu da cildin parlak görünmesini kirlerin daha profesyonel şekilde temizlenmesini sağlar. Oldukça etkili olan bu yöntem, düzenli olarak seanslar tamamlandığında ciddi bir fark yaratır.

Karbon peeling, tamamen ağrısız ve bir o kadar da güvenilir bir işlem olduğundan dolayı hijyenik ortamlarda uzman doktorlar eşliğinde uygulandığı için uygulama sırasında herhangi bir sorun meydana gelmez. Karbon peeling ile cildiniz hem taze hem de son derece doğal bir görünüme kavuşur.

Karbon Peeling ile Dermapen Arasındaki Fark Nedir?

Son yıllarda popüler uygulamalardan biri olan karbon peelingin uzun yıllardır cilt yenileme amaçlı kullanılan dermapen ile arasında bazı farklılıklar bulunur. Dermapen ciltteki onarım mekanizmalarını uyarmak ve ciltteki kolajen üretimini arttırmak için iğneler yardımıyla yapılan mikroinvazif  ve minimal ağrılı bir işlemdir. Cilt yenileme, sivilce izlerini ve lekelerini gidermede kullanılır. Karbon peeling işlemi ise cilt üzerine sürülen bir maske ve lazer atışı ile yapılan görece daha az ağrılı ve invazif olmayan bir işlemdir. Aktif akne lezyonlarında, yağ salgısını.azaltılmasında kullanılır. Dolayısıyla aktif akne lezyonları mevcutsa önce karbon peeling yaptırmak ardından dermapen uygulamasını deneyimlemek doğru bir tercih olabilir.

Karbon Peeling Ne İşe Yarar?

Karbon peeling cildi kir, toz ve yağlardan arındırır ve cilt lekelerinde ciddi ölçüde azalma yapar. Daha parlak bir cilt elde edilmesini sağlar. Akne yani sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin azalmasını sağlayarak yeni akne ve sivilce oluşumunu azaltır. Bu yüzden karbon peeling ile cilt temizleme işlemi hem güvenilir hem de etkili olmaktadır. Son derece fark edilebilir bir etki yaratan karbon peeling ile temizleme işlemi oldukça popüler olarak tercih edilir.

Karbon peeling işlemi nasıl yapılır?

Karbon peeling işlemi ağrılı bir işlem olmaması nedeniyle genellikle işlem öncesi anestezi gerekmez. Cilde önce çok ince karbon maske sürülür. Ardından lazer cihazı yardımıyla, yüzde oluşturulan karbon film parçalanır. Ardından tekrar lazer atışı yapılarak ciltte parlama sağlanır.

Karbon peeling işleminin yapıldığı bu süreç ortalama olarak 15 - 20 dakika arası sürer. Düzenli olarak yapılan seanslarla yaklaşık 3 - 4 seans sonrası istediğiniz farkı görmeye başlarsınız. Boyun ve dekolte bölgelerinde karbon peeling tercih edildiğinde ise ortalama olarak 40 dakika sürer. Cildin yapısı ve uygulamanın özelliğine göre süre değişebilir. Bu nedenle uygulama öncesi ne kadar süreceği ile ilgili bilgiyi uzmandan alabilirsiniz.

Karbon Peeling İşlemi Yazın Yapılır Mı?

Genel olarak peeling gibi işlemlerin yazın yaptırılması tavsiye edilmez. Bire bir güneş ışığına maruz kalmak ve terlemek, peeling yapılan ciltte tahrişlere ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Ancak karbon peeling, diğer peeling işlemlerinden farklı olarak yazın da rahatlıkla yaptırılabilir.

Birçok peeling işlemi yazın yapıldığında ciltte olumsuz etkilere sebep olabilir. Karbon peeling de temel olarak lazer cihazı kullanıldığı için yazın yaptırılıp yaptırılamayacağı sorusu aklınıza takılabilir. Ancak bu uygulamanın yazın yapılmasında herhangi bir engel yoktur. Yalnızca ilk gün yoğun güneşe maruz kalmamak yeterli olacaktır. Karbon peeling, kişiye göre değişse de ortalama 8 ya da 10 seansta tamamlanır. Ancak bu cilt tipine göre daha az ya da daha fazla olabilir.

Karbon Peeling Kimlere Uygulanır?

Karbon tedavisi yapılabilecek cilt tipleri başlıca şu şekildedir:

 • Yağlı cilde sahip olanlar
 • Güneş kaynaklı lekelenmeleri ya da renk düzensizlikleri olanlar
 • Gözenek problemi olanlar
 • Akne ve sivilce problemi olanlar

Bu ve benzer cilt problemleri olanlar en çok karbon peelingin uygulandığı kişilerdir. Ancak bir cilt temizleme yöntemi olarak da tercih edilebilir. Ağrısız ve yan etkisiz bir uygulama olmasından dolayı uzman hekimler tarafından yapılan uygulama güvenle tercih edilebilir.

Karbon Peeling Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı karbon peeling ile yapılabilir. Cilt bakımı yaptırmak ve cildinizi temizletmek istiyorsanız son dönemlerde popüler tercihleri arasında yer alan karbon peeling seçeneğini düşünebilirsiniz. Karbon peeling cilde birçok farklı fayda sağlar. Bu faydalar şu şekilde listelenebilir:

 • Ciltteki leke görünümünü en aza indirir
 • Parlak ve canlı cilt görünümü sağlar
 • Kullanılan aktif karbon peeling cildi yeniler
 • Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar
 • Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan cilt sorunlarının giderilmesini sağlar
 • Ölü hücreleri temizlediği için pürüzsüz görünüm sağlar
 • Kolajen üretimine katkı sağladığı için yaşlanma karşıtı bir etki yapar.
 • Kırışıklık görünümünü ciddi ölçüde azaltır.

Tüm bu olumlu yönleri ile oldukça popüler olan bu uygulama uzman doktorlar tarafından yaptırılmalıdır. Özellikle hijyenik koşullarda ve steril aletlerle yapılması gerekir. İşlemler sonucunda seanslar düzenli olarak tamamlandığında ciltte derinlemesine bir temizlik, parlaklık ve renk tonunda denge fark edilecektir.

Karbon Peeling Zararları Nelerdir?

Karbon peeling cilde bilinen ciddi bir zarar vermez. Ancak özel olarak kişinin cilt yapısı çok inceyse ya da cilt çok kuruysa ciltte tahrişe sebep olabilir. Nadiren de olsa bazı kişilerde kaşıntı ya da hafif kızarma gibi geçici yan etkiler görülebilir.

Karbon Peeling İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karbon peeling işlemi yaptırdıktan sonra bazı önemli detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan en önemlileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Cilt ılık suyla hafifçe yıkanmalı
 • İşlemin hemen sonrası uzun ve yoğun güneşe maruz kalınmamalı
 • Cilde kaliteli nemlendiriciler uygulanmalı
 • Beklenmeyen bir yan etki olması durumunda uzman hekime danışılmalı

Karbon peeling işlemi sonrası bu detaylara bir süre dikkat etmeniz süreci sorunsuz olarak atlatmanızı sağlar.

Karbon Peeling Hakkında Sık Sorulan Sorular

Karbon peeling tüyleri sarartır mı?

Karbon peeling, yalnızca yüzde ve ciltte temizlik sağlamak için değil, aynı zamanda da tüyleri sarartmak için de kullanılır. Karbon peeling, özellikle koyu renkli tüyleri sarartmada etkili olarak tercih edilir.

Karbon peeling lekelere iyi gelir mi?

Karbon peeling işlemi cildi derinlemesine temizler. Dolayısıyla ciltteki renk tonu farklılıklarını giderir ve özellikle güneş sebebiyle ortaya çıkan cilt lekelerinde gözle görülür bir azalma sağlar. 

Karbon peeling işlemi sonrası cilt kaç günde iyileşir?

Karbon peeling sonrası büyük yan etkiler görülmez. Hafif kızarıklık ve kaşıntılar nadiren de olsa ortaya çıkabilir. Bunlar yaklaşık 4 - 5 günde tamamen ortadan kalkar. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 19 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al