Yükleniyor

Köprü Diş Nedir? Köprü Diş Nasıl Yapılır?

Köprü Diş Nedir? Köprü Diş Nasıl Yapılır?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Köprü diş, diş boşluklarını doldurmak için kaybedilen dişlerin yerine köprü görüntüsünde protez yerleştirilen sabit bir diş restorasyonudur. Adından da anlaşılacağı gibi, köprü görüntüsüyle ve boşlukları kapatmasıyla çiğneme fonksiyonunu geri kazandıran, görünüşü düzelten ve ağız sağlığınızı iyileştiren köprü diş işlemi doğal dişlerin rengine uygun olarak diş hekimleri tarafından özel köprüler şeklinde gerçekleştirlir..Eksik dişlerinizi tamamlamak için ideal bir çözüm olan köprü diş, estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirir.

İçindekiler

Köprü Diş Nedir?

Köprü diş, farklı nedenlerden dolayı kaybedilen dişlerin oluşturduğu boşlukların yerine ve iki sağlıklı diş arasına konulan, tasarımıyla köprüyü andıran bir diş protez türüdür. Köprü diş tedavisi sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Kayıp diş veya dişlerin sağ ve solunda bulunan dişler küçültülür ve köprü dahil bu dişlere protez diş yerleştirilir. Böylelikle kayıp dişin yeri doldurulur. Bu sayede yiyecekler kolaylıkla çiğnenebilir ve estetik bir görünüm sağlanmış olur.

Törpülenen dişler, porselen ya da metal destekler ile desteklenir. Köprü olarak kullanılacak dişlerin diş hekimleri tarafından ölçüleri alınır ve ağız yapısına uygun bir şekilde olması amaçlanır ve doğal dişlere benzer olmasına dikkat edilir.

Köprü Diş Çeşitleri Nelerdir?

Köprü diş yönteminin 3 farklı çeşidi vardır. Köprü diş kendi içinde geleneksel, kanatlı, implant destekli olarak ayrılır.

Geleneksel köprü yöntemi: Kayıp olan dişlerin sağında ve solunda olan dişler küçültülerek köprü sabitlenir. Sonrasında küçültülen dişlerin üzerine protez yerleştirilerek kullanılabilir.

Kanatlı köprü yöntemi: Kayıp diş yerine gelen protez komşu dişlere yapıştırılarak sabitlenir. Dişlere yapıştırıldığından ötürü sağlamlığı diğer yöntemlere göre daha az olduğundan ötürü sıklıkla tercih edilmez. Bu yöntemde kayıp dişin komşusu olan dişlere kesilmez ya da törpülenmez.

İmplant destekli köprü yöntemi: İmplant destekle köprü yönteminde ise yanlarda yer alan dişler zarar görmez. Hastanın çene yapısının uygunluğuna bağlı olarak gerçekleştirilen bu yöntemde kayıp dişlerin yerine konulan protez, çene kemiğine vidalanır. Genellikle birden fazla kaybın olduğu ağız yapılarında kullanılan bir yöntemdir.

Köprü Diş Nasıl Yapılır?

Köprü diş işleminde öncelikle muayene ve diş röntgeni çekilir. Bu işlemin ardından hastanın ağız ölçüsü alınır ve uygun köprü diş yöntemi belirlenir. Daha sonrasında ise köprü diş operasyonu uygulanır.

Köprü diş işlemi adım adım şu şekilde gerçekleştirilir.

Muayene ve diş röntgeni: Köprü diş tedavisi öncelikli olarak diş hekimi taraması sonucunda karar verilen bir işlemdir. Bu karar verme sürecinde genel bir muayene gerçekleştirildikten sonra diş röntgeni istenir.

Ağız ölçüsünün alınması: Hastanın diş, ağız ve çene yapısının bu tedaviye uygunluğuna bakılır. Sonrasında eksik dişler, ağız ve diş problemleri tespit edilerek ağız yapısının ölçüsü alınır. Ağız ve diş bu tedaviye uygun ise süreç başlatılır.

Köprü diş işleminin gerçekleşmesi: Kullanılacak olan diş köprü tedavisi çeşidine göre diğer dişlere uygulamalar gerçekleştirilir.

En sık tercih edilen geleneksel yöntemde boş dişe komşu olan dişler törpülenerek küçültülür. Hastanın dişlerine uygun yapılan protez bu kısma sabitlenir.

İmplant yönteminde protez çeneye çivilenirken geleneksel yöntemde ise dişler yapıştırılır. Diş yapıştırıldıktan sonra son kontroller gerçekleştirilir. Hastayı rahatsız eden bir nokta varsa diş hekimi bu kısma müdahale ederek hastanın sağlıklı ve huzurlu bir şekilde kullanmasını sağlar.

Kimler Köprü Diş Yaptırabilir?

Köprü diş yöntemlerinin kullanılması genellikle diş hekimi ve hasta arasında kararlaştırılır. Diş hekimleri çenenin ve dişlerin yapısına bakarak köprü diş tedavisine uygunluğuna karar verir. Diğer tedavi yöntemleri hasta için uygun yöntemler olmadığında diş hekimleri tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. 

Köprü Dişin Avantajları Nelerdir?

Köprü diş yönteminin başlıca avantajları doğal bir görünüme kavuşturması, yiyeceklerin kolay çiğnenmesi ve konuşma zorluğunun önlenmesidir.

Genel olarak köprü dişin avantajları şunlardır:

 • Köprü diş işlemi estetik açıdan güzel ve doğal bir görünüm oluşturur
 • Yiyeceklerin kolay çiğnenmesini sağlar
 • Ağızdaki boşlukların yerini doldurarak konuşma zorluğunu önler
 • Doğru bakım ve düzenli kontrollerle uzun süre kullanabileceğiniz bir tedavi yöntemidir. 
 • Diş kemiğine müdahale edilmeden uygulanabilen çeşitleri vardır. 
 • Tedavisi diğer yöntemlere göre nispeten daha kısadır. 

Köprü Dişin Dezavantajları Nelerdir?

Köprü diş tedavisinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcuttur. 

 • Düzenli takip edilmezse diğer dişleri de çürütebilir
 • Diş eti çekilmeleri yaşanabilir ve diş etleri zarar görür
 • Kimi zaman sağlıklı dişler bu tedavi için kesilerek küçültülmek zorunda kalır 
 • Ara ara köprü dişin sökülmesi ve yenilenmesi, değiştirilmesi gerekir

Diş Köprüsü Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Köprü diş tedavisi sonrasıda dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Öncelikli olarak ağız ve diş bakımı, hijyenine çok önem verilmelidir. Özellikle kendi dişlerinizin kesilerek yerine protez takıldığı geleneksel yöntemde düzenli ağız bakımı ve temizliği yapılmadığı taktirde altta bulunan dişleriniz çürüyebilir.

İmplant yöntemini tercih ettiğinizde ise protez dişiniz değiştirilmek durumunda kalınabilir. Diş eti problemlerinin de önüne düzenli temizlikle geçebilirsiniz. Takılan diş köprü tedavisi kendi dişleriniz gibi olmadığı için sert cisimlerle karşılaştıkları taktirde protez dişleriniz zarar görebilir. Tüm bunlar dışında tercih edeceğiniz tedavi yöntemini diş hekiminiz ile belirlemek sağlığınız açısından çok önemlidir.

Köprü diş sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın
 • Aşındırıcı olmayan, florürlü diş macunu kullanın
 • Diş ipiyle dişlerinizi temiz tutun
 • Aşırı sert veya çiğneme gerektiren yiyeceklerden kaçının
 • Düzenli diş muayenesini ihmal etmeyin
 • Sigara ve alkolden uzak durum
 • Dişlerinizi gıcırdatmamaya çalışın

Köprü Diş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Köprü diş ağrı yapar mı?

Köprü diş tedavisi esnasında dişler kesilerek küçültülür ve tedavi sürecinde ağrı meydana gelebilir. Fakat işlem tamamlandıktan sonra yerleştirilen protezler yanak ve dilinize herhangi bir rahatsızlık vermemelidir. Böyle bir şikayetinizi diş hekiminizle paylaşmak faydalı olacaktır. Gerçekleştirilen tedavi yöntemine bağlı olarak birkaç gün ağrı veya sızı olabilir fakat bu süre uzarsa yine diş hekiminizden randevu alabilirsiniz.

Köprü diş sonrası nasıl bir diş bakımı yapmalıyım?

Normal diş bakım rutininize benzer şekilde köprü diş bakımını da yapabilirsiniz. Günde en az iki defa düzgün ve detaylı bir şekilde dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanarak kalan bakteri ve plakları temizleyebilirsiniz. Bunun dışında hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda ağız temizleme sularını da kullanabilirsiniz. 

Köprü diş ile doğal diş arasında fark var mıdır?

Kullanım ve estetik açıdan köprü diş ve doğal diş benzer özelliktedirler. Temizlenmesi esnasında da diğer dişlerden farklı bir uygulama yapılmadan kullanılabilir. Fakat doğal dişler her zaman sağlıklı olmasını tercih etmekte fayda vardır. 

Köprü dişi hangi durumlarda tercih etmeliyim?

Köprü diş işlemi diş kaybı durumlarından tercih edilebilir. Köprü diş kararını vermeden önce diş hekiminizle görüşmeniz daha sağlıklı olur. Diş köprüsü uygulamasının size uygunluğuna karar vererek tedavi sürecini başlatabilir.

Köprü altındaki diş çürür mü?

Ağız ve diş bakımına önem verilmediği taktirde doğal dişleriniz gibi onlarda çürüyecektir. Bu noktada düzenli olarak dişler fırçalanmalı ve diş hekimine kontrol ettirilmelidir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 25 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al