Yükleniyor

Kordektomi Nedir? Kordektomi Neden Yapılır?

Kordektomi Nedir? Kordektomi Neden Yapılır?

İletişime Geçin

Günümüzde teknolojik alanda yaşanan yeni gelişmelerin yansıması tıbbi alanda da gözlemleniyor. Bu başarılı gelişmeler kanser hastalığının tanı ve tedavisinde de önemli fayda sağlıyor. Daha ileri yaşlarda cinsiyet fark etmeksizin ortaya çıkabilen gırtlak kanseri en sık görülen baş- boyun kanserleri içerisinde yer alıyor. İlk ve en belirgin belirtisi olan ses kısıklığının ortaya çıkması ile birlikte nefes darlığı gibi belirtilerin tabloya eşlik etmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekiyor. Gırtlak kanserinin erken evrelerinde Kordektomi adı verilen lazer cerrahi tedavisi hastalara önemli konfor sağlıyor ve tedavi başarısını artırıyor. Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Burak Aşık, erken evre gırtlak kanseri cerrahi tedavisi ( kordektomi) hakkında bilgi paylaştı.

İçindekiler

Kordektomi Nedir?

Kordektomi, erken evre gırtlak kanserinin görülmesi nedeni ile ses tellerinin bir kısmını veya tamamını çıkaran cerrahi bir prosedür olarak tanımlanmaktadır. Bu cerrahi sayesinde erken evre gırtlak kanserlerinde, gırtlağınız kansersiz kısımları etkilenmeyecek ve hastada kalacak şekilde sadece kanserli alan çıkarılabilmektedir. Çok nadir durumlar dışında boyunda hava deliği açılmadan gırtlak kanserinden kurtulma şansı sunmaktadır.

Kordektomi Neden Yapılır?

Ses tellerinde veya gırtlakta sınırlı bölümleri etkileyen erken evre kanserlerin (evre1-evre2) çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Kanser gırtlağın herhangi bir yerinde başlayabilir. Yaygın bir baş ve boyun kanseri türü olan gırtlak kanseri, yeterince erken tespit edilirse, sadece kanserli alan tamamen çıkartılırak kür sağlama ihtimali artar. Tedavinin ana hedeflerinden biri, özellikle kanser erken evredeyken gırtlağın ses-yutma fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olmaktır. Bu noktada, ameliyat veya radyoterapi tek başına kanseri tedavi etmek için yeterli olabilir. Ancak daha büyük tümörler de bütün gırtlağın alınması cerrahisi kemoterapi ve radyoterapi dahil olmak üzere çeşitli tedaviler gerektirebilir. Gırtlakta titreşen ve konuşmayı sağlayan ses telleri vardır. Üç bölümü bulunur. Şu şekilde sıralanabilir;

 • Glottis, ses tellerini içeren orta kısım
 • Supraglottis, ses tellerinin üzeri
 • Gırtlağı nefes borusuna bağlayan ses tellerinin altındaki subglottis

Kordektomi, sıklıkla uygun cerrahi görüntüleme sağladığı için glottisteki tümörler için bir tedavi seçeneğidir. Ancak uygun ve sınırlı büyüklükte erken evre supraglottik tümörlerde de uygulanabilmektedir. Lazer kordektomi evre T1 veya evre T2 olarak kabul edilen erken tümörleri olan hastalarla sınırlayabilir. T1, sadece ses tellerinde bulunan ve ses tellerinin hareketlerini değiştirmeyen bir tümörü ifade eder. Sağ veya sol ses telindeki bir tümöre T1a denir. Her iki ses telindeki tümöre T1b denir. T2 ise ek olarak ses teline yakın olan bir alana yayılım sonucu olur, ancak belli koşullar altında lazer kordektomi uygulanabilir.

Kordektomi Nasıl Yapılır?

Cerrah tümörü, onu çevreleyen sınırları ve hemen bitişiğindeki sağlıklı dokuyu çıkaracaktır. Bu, ameliyat hiçbir kanserin geride kalmamasını sağlamak için yapılır. Boyun bölgesinde lenf bezi metastazı varsa bu ameliyattan ziyade açık boyun cerrahisi ile kanser çıkarılması ameliyatı yapılır.

Kordektomi İçin Nasıl Hazırlanılır?

Sigara ve tütün ürünleri bırakılmalıdır. Sigarayı bırakmanın birçok faydası vardır. Hayatta kalma şansını artırmaya, yan etkileri azaltmaya ve ameliyat sonrası iyileşmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. İyi sağlık alışkanlıkları edinilmelidir. Daha az işlenmiş gıda yemeye ve yeterli fiziksel aktivitenin yapılmasına özen gösterilmelidir.

Kordektomi Riskleri Nelerdir?

İşlem öncesi cerrahtan tüm bilgiler alınmalıdır. Herhangi bir ameliyat türü, aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli sağlık komplikasyonları ile ilgili riskleri artırabilir:

 • Kan pıhtıları
 • Enfeksiyonlar
 • Anestezi komplikasyonları
 • Akciğer iltihaplanması

Genel olarak gırtlak kanseri ameliyatları aşağıdaki potansiyel risklere sahip olabilir.

Ancak ameliyatın bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından tam donanımlı hastanelerde yapılması riskleri en aza indirir.

 • Boyun şekil bozukluğu
 • Omuz ve boyunda, çene hareketlerinde hareket bozukluğu
 • Konuşma bozukluğu veya konuşamama
 • Boğazda ve boyunda uyuşma
 • Yutma veya konuşma sorunları
 • Aşırı mukus veya tükürük üretimi
 • Ağız ve boğazda şişme görülebilir.

Kordektomiden sonra yaklaşık 1 yıl ses kısıklığı kesin olacaktır. Ancak alınan doku miktarı ve yapılan cerrahinin genişliğine göre bu durum daha az olma veya kompanse olma durumu bulunmaktadır.

Kordektomi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bir kordektomiden sonra ne beklenir?

Bu ameliyattan sonra sesinizde değişiklikler olacaktır. Ne kadar değişiklik geçireceğiniz, ses tellerinizin ne kadarının çıkarıldığına bağlıdır. Kısmen çıkarılması ses kısıklığına ve ses aralığının kaybına neden olabilir. Kordektomiden sonra belirli bir süre seslerin çoğunu çıkaramayacaksınız.

Tüm ses tellerinin çıkarıldığı total bir kordektominin ardından, hasta muhtemelen vokal seslerin çoğunu üretemez. Ancak hastalar bu prosedürlerin ardından neredeyse her zaman fısıltıyla konuşabilir. Yaklaşık 6 ay ile 1 yılın sonunda hastaların büyük çoğunluğu gırtlak yapılarının çoğu anatomik olarak var olduğu seslenimi başarabilmektedirler.

Boğaz ameliyatından sonra ne kadar süre konuşulur?

Doktorunuz size başka bir talimat vermedikçe, ameliyattan sonraki ilk iki ila on dört gün boyunca sesinizi dinlendirmelisiniz. Doktorunuz muhtemelen ameliyattan sonra en aziki hafta telefonla konuşmamanızı önerecektir.

Tek ses teliyle konuşulabilir mi?

Çalışan tek bir ses teli ile konuşmak mümkündür, ancak ses kalitesi gıcırtılı, zayıf ve alçaktır. Ses telleri, trakeanın (nefes borusu) üzerindeki gırtlakta bulunan iki elastik kas dokusu bandıdır. Ses telleri aralığı nefes almak için bir hava yolu oluşturmaya yardımcı olmak üzere açık kalır.

Erken evre gırtlak kanseri nüks ihtimali var mıdır?

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'ne göre, tedaviden sonraki ilk 18 ila 24 ay içinde aynı bölgede tekrar kanser geliştirme şansınız en yüksektir. Vücudun başka bir yerinde ikinci bir kanserin gelişmesi de mümkündür. Ancak bilimsel olarak erken evre gırtlak kanserlerinde nüks ihtimal azdır. 24 aydan sonra nüks etme oranı önemli derecede azalmış olacaktır.

Güncelleme Tarihi : 14 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 14 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al