Yükleniyor

Medikal Masaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Medikal Masaj Nedir? Nasıl Yapılır?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ağrıları yönetmek, iltihaplanmayı azaltmak, dolaşımı iyileştirmek, sinir sıkışmasını azaltmak, sindirimi iyileştirmek, esnekliği artırmak veya diğer sağlık sorunları gidermek için son dönemlerde medikal masaja sıkça başvuruluyor. Diğer masaj tekniklerini stres atma ve rahatlamaya odaklanırken, medikal masaj bunlara ek olarak tıbbi bir ihtiyaca odaklanıyor. Sağlık sorunlarında uzman doktorun yönlendirmesiyle uzman terapistler tarafından gerçekleştirilen medikal masaj rahatsızlıkları gidermede oldukça önemli faydalar sağlayabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Ayşe Yener Güçlü, medikal masaj hakkında detayları anlattı.

İçindekiler

Medikal Masaj Nedir?

Medikal masaj, stres atma ve rahatlama sağlamak için yapılan bir masaj türüdür. Vücudun dolaşım sistemine iyi gelmekte ve genellikle ağrı, iltihaplanma, sinir sıkışması gibi durumlarda başvurulmaktadır. Medikal masaj sağlık ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur.

Kaç Çeşit Masaj Türü Vardır?

Masaj; cildi, kasları, tendonları ve bağları bastırmak, ovalamak ve manipüle etmek için kullanılan genel bir terimdir. Masajın yapılışı, hafif dokunuştan derin basınca kadar değişebilir ve uygulama tekniğine göre birçok farklı masaj türü vardır.

İsveç Masajı

Bu masajda yoğurma, derin dairesel hareketler, titreşim ve hafifçe vurma teknikleri nazikçe uygulanır. Kişinin rahatlamış ve enerjik hissetmesine yardımcı olur.

Medikal Masaj

Bu masaj tekniğinde, kas ve bağ dokusunun daha derin katmanlarını hedeflemek için daha yavaş, daha güçlü vuruşlar kullanılır. Genellikle yaralanmalardan kaynaklanan kas hasarına yardımcı olmak için yapılması önerilir.

Spor Masajı

Spor masajı İsveç masajına benzer, ancak yaralanmaları önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olmak için spor aktivitelerine katılan kişilere yöneliktir.

Tetik Nokta Masajı

Bu masaj, yaralanmalardan veya aşırı kullanımdan sonra kaslarda oluşabilen sıkı kas liflerine odaklanır.

Medikal Masaj Nasıl Yapılır?

Medikal masaj uzmanı veya fizyoterapistler, bir doktor tarafından teşhis edilen tıbbi durumları stratejik olarak hedefleyerek masajı uygular. Medikal masaj tedavisi sırasında terapist farklı masaj teknikleri ve prosedürleri kullanabilir. Medikal masajlar genellikle 30 dakikalık veya 1 saatlik bloklar halinde gerçekleşir.

Medikal Masajın Amacı Nedir?

Medikal masaj, stres atma ve rahatlamaya ek olarak tıbbi bir ihtiyaca odaklanır. Genellikle ağrıyı yönetmek, iltihaplanmayı azaltmak, dolaşımı iyileştirmek, sinir sıkışmasını azaltmak, sindirimi iyileştirmek, esnekliği artırmak veya diğer sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır.

Medikal masaj terapisti; ağrı, hastalık veya yaralanmadan etkilenen hastaları tedavi etmek için doktorlarla yakın işbirliği içinde çalışır.

 • Hastalara çeşitli uzunluklarda (hastanın durumuna göre) masaj yapar.
 • Kronik ağrı ve yaralanmaları tedavi etmek, kasları ve yumuşak dokuyu manipüle etmek için çeşitli masaj teknikleri kullanır.
 • Hastalara medikal masajın çeşitli yönlerini detaylıca anlatır.
 • Medikal masaj yapan kişi; ağrıyı hafifletmek ve nöropati, kanser, fibromiyalji, spor yaralanmaları ve hatta yüksek tansiyon gibi sağlık durumlarını tedavi etmeyi amaçlar.

Medikal Masaj Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Günde birkaç saat tutulan oturma veya ayakta durma pozisyonlarından kaynaklanan tekrarlayan stres yaralanmaları
 • Migren, küme baş ağrıları, gerilim baş ağrıları veya sinüs baş ağrıları
 • Temporomandibular eklem ve kas bozukluğu
 • Burkulma (iltihap azaldıktan sonra)
 • Bel ağrısı
 • Tendinit
 • Yayılan ağrı
 • Ameliyat sonrası yara dokusu (doktor onayı ile)
 • Donmuş omuz

Medikal Masaj Faydaları Nelerdir?

Medikal masaj, sonuca dayalı bir masaj şeklidir. Bu teknikler temel olarak belirli problemlere yöneliktir ve terapistler bu teknikleri hastanın durumu ve ihtiyaçları kapsamlı bir şekilde değerlendirdikten sonra uygular.

Birkaç farklı masaj terapisi türü vardır ancak hepsi belirli sonuçlara dayanmaktadır. Kısacası medikal masaj, hastaların çeşitli rahatsızlık ve durumlarla baş etmelerine yardımcı olurken, aynı zamanda kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar.

Medikal masajın faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 • Stresi azaltmak ve gevşemeyi artırmak
 • Ağrı ve kas ağrısını ve gerginliği azaltmak
 • Dolaşımı ve enerjiyi iyi hale getirmek
 • Kalp atış hızını ve kan basıncını düşürmek
 • Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmek

Medikal Masaj Hakkında Sık Sorulan Sorular

Medikal Masaj Uzmanının Farkı Nedir?

Medikal masaj terapistinin işi genel bir masaj terapistininkinden farklıdır. Tıbbi masaj terapistleri, yaralanmaları/eklem ya da kas işlevini iyileştirmeye veya dolaşımı artırmaya odaklanan bir teknik uygular ve ileri eğitim ve deneyime sahip olmalıdır. Genellikle hastanelerde veya kliniklerde çalışır ve hastalarına vermeleri gereken masaj tedavisinin türü konusunda bir doktordan talimat alabilirler.

Öte yandan, genel masaj terapistleri müşterilerde rahatlama sağlamak amacıyla özel merkezlerde çalışırlar. Medikal masaj terapisti olarak benzer teknikler kullanabilirler ve hatta bazı ağrıları hafifletebilirler. Ancak genel bir masaj terapistinin asıl amacı tıbbi bir durumu tedavi etmek değil, stresi azaltmak ve müşterileri için rahatlamayı sağlamaktır.

Profesyonel Medikal Masaj Nasıl Uygulanır?

Tıbbi masaj terapisi, ağrılı veya gergin kasları gevşetmeye, sinir ağrısını hafifletmeye, tetik noktaları serbest bırakmaya, kan dolaşımını artırmaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Medikal Masajın Diğer Masaj Türlerinden Farkı Nedir?

Medikal masaj dışında yapılan masajlar gevşemeye daha odaklı olurken, medikal masajlar kas gerginliğini gidermeye yardımcı olur.

Güncelleme Tarihi : 7 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 17 Şubat 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al