Yükleniyor

Piezo yöntemi ile ultrasonik rinoplasti nedir?

Piezo yöntemi ile ultrasonik rinoplasti nedir?

İletişime Geçin

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi sağlık alanındaki gelişmeleri de olumlu yönde etkiliyor. Özellikle çeşitli ameliyatların sonrasında daha az ağrı, daha az komplikasyon olması ve iyileşme sürecinde yaşam kalitesinin daha yüksekliği ile günlük hayata daha hızlı dönüş sağlayan yöntemler hastalar tarafından dikkat çekiyor. Aynı şekilde burun estetik ameliyatlarında da, operasyon sonrası sürecin zorlu geçmesinden dolayı ağrı, morarma ve şişliklerin daha az olacağı yöntemler tercih ediliyor. Bunlardan bir tanesi de burun kemiklerine darbe uygulanarak gerçekleştirilen yöntemler yerine kullanılan, ultrasonik dalgalarla kolay ve nokta atışı kesimler sağlayan Piezo yöntemi ile ultrasonik rinoplasti olarak karşımıza çıkıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Bilazer, burun estetiğinde Piezo yöntemi ve avantajları hakkında önemli bilgiler verdi.

İçindekiler

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) nedir?

Piezo, bu yöntemde kullanılan cihazın adıdır. Bu cihaz kullanılarak yapılan işlemin adı Piezo yöntemi ile ultrasonik rinoplastidir. Son dönemlerde özellikle son 8-10 yılda çok popüler olmuş bir yöntemdir. Temelde ultrasonik ses dalgalarını kullanan, bu ses dalgalarının titreşimiyle kemiğin kırılmasına yarayan cihaza verilen isimdir.

Piezo yöntemi rinoplastinin (burun estetiği) avantajları nelerdir?

Bu yöntemde burun kemiklerini kesmek çok daha kontrollü olduğu için kemiklerde kontrolsüz kırıklar olmamakta, hastada daha az şişlik ve morarma olmaktadır. Ayrıca buruna şekil vermek daha kolay ve sonuçlar daha güzel olmaktadır.

Piezo yöntemi rinoplasti yönteminin (burun estetiği) dezavantajı var mı?

Piezo yöntemi rinoplasti yönteminin bilinen bir dezavantajı bulunmamaktadır.

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) hangi durumlarda uygulanır?

Piezo temelde kemik için çalıştığından burun nazal kemiğini şekillendirmek için yani burun estetiği ameliyatlarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte yüz kemiğinde görülen tümörlerin alınmasında da kullanılmaktadır.

Piezo cihazı son dönemlerde burun estetiğinin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Çünkü kemiğe istenilen şekilde müdahale edip, istenilen şekilde kırılmasını sağlamaktadır. Kemiğe rahatlıkla istenilen şeklin verilmesi önemlidir. En büyük özelliği, bunları yaparken kemiği kesmekle beraber kemiğin hemen etrafında bulunan kaslar, sinirler, kıkırdaklar, mukoza ve yumuşak dokulara zarar vermiyor olmasıdır. Böylece hastada ameliyat sonrasında ödem, şişlik kanama gibi bulgular daha az gözlemlenmektedir. Piezo olmadan önce geçmişte klasik olarak kullanılan keskiler, çekiçler, uçlar bulunmaktaydı. Günümüzde bunların kullanım alanı belirgin ölçüde azaldı. Çünkü Piezo gerçekten hem kemiği kırmayı hızlandırmakta, ameliyat süresini kısaltmakta hem de çok daha kontrollü kırılmasını cerrahin istediği şekli verebilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle son 7-8 senedir Piezo ultrasonik rinoplasti birçok rinoplasti cerrahının sürekli kullandığı bir enstrüman haline gelmiştir. Piezo cihazının yapabildiği işi bu seviyede, bu kalitede yapan başka bir teknoloji henüz olmadığı için yeri şu an doldurulamaz bir cihazdır.

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) horlama ve burun tıkanıklarının tedavisi için de tercih ediliyor mu?

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) horlamada kullanılmamaktadır, buruna şekil verme amacıyla kullanılır.

Piezo yöntemi ile ultrasonik rinoplasti (burun estetiği) kimler tarafından yapılır?

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) Kulak Burun Boğaz Bölümü ile Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları tarafından yapılır.

Burun estetiği operasyonu öncesi süreç nasıl ilerler?

Hasta muayene edilerek beklentileri değerlendirilir. Hastanın beklentisi ve burun yapısı örtüşüyorsa ameliyata karar verilir. Hastanın nefes alma problemi de varsa onu da ameliyatta çözmek gerekir. Hasta ameliyattan 1 gün önce gelip kan tahlilleri yapılıp anestezi muayenesi olur.

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) operasyonu süreci nasıl ilerler?

Piezo cihazının enerjinin üretildiği bir dış ünitesi bulunmaktadır. Bir de hekimin kullandığı elinde bulunan kabaca bir kaleme benzeyen el tutacağı vardır. Bu el tutacağının ucuna çeşitli şekil ve boyutta kesiciler takarak ameliyatta kullanılır. Kaba bir tabirle elde çalışan hassas ve akıllı bir testere gibi düşünülebilir. Sadece kemiği kesen, kas ve kıkırdaklara gelince kendiliğinden duran bir akıllı testere gibi düşünülebilir. Diğerlerinden ayıran en büyük özelliği kemik dışı dokulara geldiğinde otomatik olarak durması ve kesme işlemini yapmamasıdır.

Piezo yöntemi ile rinoplasti hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Piezo yöntemi; modern rinoplasti cerrahisinde iyi sonuçların alındığı bir uygulamadır.

Burun estetiği ameliyatı için yöntem seçimine cerrah ve hasta birlikte karar vermelidir. Cerrah hastaya ameliyat yöntemi ile ilgili tüm detayları aktarır ve cerrah ahsta işbirliği çok önemlidir.

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) fiyatları nelerdir?

Piezo yöntemi ile ultrasonik rinoplasti (burun estetiği) fiyatı yanıtı sıkça aratılan sorular arasında yer almaktadır. Ancak her merkezde doktora göre ve bulunan teknolojilere göre değişen farklı fiyatlar olabilmektedir.  Burun estetiği bu konuda deneyimli ekiplerin olduğu donanımlı merkezlerde yapılması gereken önemli bir operasyondur. Piezo yöntemi ile ultrasonik rinoplasti (burun estetiği) fiyatı da bu koşullara göre farklılık göstermektedir.

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) hakkında sık sorulan sorular

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) açık ve kapalı ameliyatlarda kullanılıyor mu?

Kapalı ameliyatlarda Piezoyu kullanmak çok kolay değildir. Piezoyu kullanmak için bir mesafe gerekmektedir. Bu mesafeyi yaratmak için de daha çok açık teknikte kullanımı tercih edilir. Kapalı yöntemde de Piezo kullanmak mümkündür ancak her işlem için geçerli değildir.

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) kaç saat sürüyor?

Ortalama bir burun estetiği ameliyatı cerraha ve burnun zorluğuna göre değişmekle beraber 2-4 saat arasında sürmektedir. Piezo, bu ameliyatlarda 10-15 dakikalık bir kazanç sağlar. Ancak ameliyat süresini kısaltmasından ziyade sadece kemik dokularını kırıyor olması, kemiği kontrollü kırmayı sağlaması cerrahların onu tercih etmesindeki en önemli sebeptir. Geçmişte çekiç ve guj adı verilen keskilerle kemiğe dışarıdan vurulduğunda kemikte istenmeyen çatlamalara, istenmeyen bölgelerde kırılmalara yol açmaktaydı. Piezo ile elimizde dokunduğumuz yerde çok düz ve temiz bir kesi hattı oluşturulmaktadır. Kemiğin iyileşme sürecine de olumlu bir katkısı olmaktadır.

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği)  riskleri var mı?

Piezoya özel bir risk bulunmamaktadır. Doğru ve deneyimli hekimler tarafından kullanıldığında risk yok denecek kadar azdır. Ancak unutulmamalıdır ki Piezo bir araçtır. Ancak ameliyatın başarısını belirleyen cerrahın tecrübesi ve birikimidir. Piezo bu konuda sadece işi kolaylaştıran bir ekipmandır. 

Piezo yöntemi rinoplasti (burun estetiği) operasyonu sonrası süreç nasıl ilerler?

Hastanın ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalması gerekir. Ameliyattan 1 hafta sonra tampon ve alçı alınır, bandaj yapılır,1 hafta sonra da bandaj alınır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Aralık 2022

Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al