Yükleniyor

Proloterapi nedir?

Proloterapi nedir?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Zedelenen, işlevini yitiren, hasar gören, aşınan tendon, bağ ve eklemlerin yenilenmesini sağlamak için uygulanan proloterapi hastanın yaşam kalitesini yükseltebiliyor. Tedaviyle dokular güçleniyor, ağrı sorunu ortadan kalkabiliyor. Memorial Sağlık Grubu Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzmanları proloterapi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Proloterapi nedir?

Proloterapi, zayıflamış, aşınmış veya hasar görmüş tendon, bağ ve eklemlerin yenilenmesini sağlamak için enjeksiyon yöntemiyle uygulanan tamamlayıcı bir tedavi türüdür. Proloterapi sırasında proliferatif yani hücre ve doku yenileyici solüsyonlar enjete edilmektedir. Dekstroz veya mannitol gibi doğal şekerden elde edilen maddeler gereken yerlere uygulanır. Eklemlerde, tendon ve ligamentlerin kemiklere yapışan yerlerinde yangılar oluşturan bu maddeler bu dokuların güçlenmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır. Örneğin proloterapi diz üzerindeki sorunlarda da kullanılmaktadır.

Proloterapi hangi hastalıklarda uygulanır?

Tendon, kas ve bağ problemlerinde, diz, kalça ve parmak artritinde, dejeneratif disk hastalığında, fibromiyaljide, bazı baş ağrısı türlerinde, menisküs, tenisçi dirseği, donuk omuz, omuz sıkışması, skolyoz, morton nöroması, karpal tünel sendromu, spor yaralanmaları, burkulma ve zorlanmalarda, gevşek eklemlerde kullanılan proloterapi uygulaması sayesinde yapılan enjeksiyonların ağrıları hafifletildiği de iddia edilmektedir. Ancak çalışmalarca tam olarak ağrı kesici olduğu ispatlanmış değil.

Proloterapi nasıl uygulanır?

Proloterapinin de enjeksiyon yöntemlerinden fazla bir farkı bulunmamaktadır. Onarıcı maddeler içeren bir solüsyon hastalığın bulunduğu noktaya enjekte edilir. Uygulama yapılacak bölge öncelikle MR, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleriyle değerlendirilir. Sonrasında enjeksiyonun yapılacağı noktalar işaretlenir. İşlemden önce enjeksiyon yapılacak bölge temizlenir, ayrıca ağrıyı azaltmak için lokal anestezik kremler uygulanır. Eğer hastalar şiddetli bir ağrı hissederse sedasyon da uygulanabilir. Sonrasında onarıcı maddeler içeren solüsyonlar enjekte edilir. İşlem öncesi ve sonrasında ağrı kesici kullanılmaz. Bu vücudun kuvvetli bağışıklık yanıtı oluşturması için gereklidir. Uygulama öncesinde belirli bir süre antiinflamatuar ilaçların kullanılmaması gerekir. Bunun yanında kan sulandırıcılar da bırakılmalıdır. İlaçlarla ilgili net bilgi doktor tarafından verilir.

Proloterapi hakkında sık sorulan sorular 

Proloterapi riskleri nelerdir?

Proleterapiyi uygulayan hekimin tecrübesi çok önemlidir. Yeterli deneyim ve eğitime sahip olan doktorlarla proloterapi güvenli bir uygulamadır. Bununla birlikte bir maddenin eklem içine enjekte edilmesiyle ilgili olabilecek riskler ortaya çıkabilir. Bu olumsuz etkiler şöyle sıralanabilir:

  • Ağrı, sertlik
  • Kanama
  • Morarma ve şişme
  • Enfeksiyon
  • Alerjik riskler

Uygulanan proloterapinin tipine göre de daha az görülen yan etkiler şöyle olabilir:

  • Baş ağrısı
  • Omurilik ya da disk yaralanması
  • Sinir, bağ ya da tendon hasarı

Proloterapi ne kadar sürer?

Proloterapi tedavisi hazırlık süreci dahil yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Uygulama bitiminde hekim tedavi edilen bölgelere 10-15 dakika kadar buz veya ısı paketleri uygulayabilir. Bu süre içinde hasta dinlenmektedir.

Proloterapi sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

İşlemden hemen sonra uygulama bölgesinde bir miktar şişlik ve sertlik görülebilir. Pek çok kişi morarma, şişme ya da sertliğin bir hafta kadar devam etse de hastalar uygulamanın bir gün sonrasında normal gündelik aktivitelerine devam edebilmektedir.

Proloterapiden sonra hangi durumda yardım alınmalı?

Eğer şiddeli ve gittikçe kötüleşen ağrı, şişme veya her ikisi birden olursa, ateş yüksekliği mevcutsa hemen acil yardım alınmalıdır. Çünkü bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Proloterapi fiyatı nedir?

Proloterapi fiyatları uygulanacak merkezden öğrenilebilir.

Proloterapi kaç seans yapılır?

Proloterapi hastalığın durumuna göre 3 ila 6 ay arasında birkaç seans halinde yapılabilir.

Proloterapi kimlere uygulanmaz?

Herkes bu prosedüre uygun olmayabilir. Örneğin kronik bazı hastalıkları olan kişiler bu uygulamadan fayda görmeyebilir. Bu durumda hekim farklı alternatif tedaviler önerir.

Proloterapi öncesinde nasıl beslenilmeli?

Proloterapi döneminde hekimler genellikle protein ağırlıklı beslenilmesini önerebilir.

Proloterapinin faydaları nelerdir?

Yapılan çalışmalarda yaşlanma ya da eklemlerin aşırı kullanımından kaynaklı kronik, ağrılı tendon sorunları için faydalı olduğu görüldü. Çalışmalarca proloterapinin tendon gücünde yüzde 40 artış sağladığı belirlendi. Klinik verilerce tendon ve bağ sorunlarında faydalı olduğu da ifade edilmektedir. Kireçlenme sorunlarında ağrıda azalma gibi durumları sağladığı da veriler arasındadır. Menisküs, tendinit ve ligamentit ağrıları, kaslarda ve tendonlarda şişmeler, bel, boyun sırt ağrıları, baş ağrıları, tenisçi dirseği gibi sorunlarda faydalı olduğu bilinmektedir.

Proloterapi ağrı yapar mı?

Proloterapi tedavisi olanlar uygulamanın faydalı olduğunu, işlem sırasında az bir ağrı hissedebildiğini ifade etmektedir. Proloterapi iğne ile uygulanır. İğne batması durumunda küçük bir acı hissedilebilir. Bu durumda anesteziden de faydalanılabilir.

Proloterapi kalıcı mı?

Proloterapi tedavisi ağrıyı bitiren değil ama ağrıya neden olan sorunu tedavi etmektedir. Ağrıların etkili bir biçimde azalmasını sağlayan bir yöntemdir.

Proloterapi türleri nelerdir?

Hangi sorun için kullanılacaksa ona göre proloterapi türü önerilebilmektedir. Proloterapi türleri arasında PRP, dekstroz çözeltisi, prolozone, kök hücre uygulamaları bulunmaktadır. Soruna göre bu çözeltiler kullanılır. Örneğin dekstroz yaralanma bölgesi ve civarına enjekte edilmektedir. Büyüme faktörleri bu sayede uyarılır ve tendonlarla bağların onarılması sağlanır. PRP’de ise hastanın kendisinden trombosit alınır. Bu trombosit farklı şekillerde işlenir ve hasta bölgeye enjekte edilir. Prolozone enjensiyonunda ozon çözeltileri uygulanır. Bu da artritli eklem ağrısı, sırt ağrısı, siyatik, yumuşak doku yaralanmalarında kullanılabilmektedir. Kök hücre de proloterapide kullanılır. Hastanın kemik iliğinden veya yağ dokusundan elde edilen kök hücreler kişinin kemik onarımı için kullanılır.

Proloterapi kortizon mu?

Proloterapi uygulamasında kortizon kullanılmamaktadır.

Proloterapinin sonucu ne zaman hissedilir?

Bazı hastalar ilk enjeksiyondan sonra ağrısından kurtulabilir. Bazıları da 3-4 enjeksiyon sonrasında sonuca ulaşır. Tedavilerin sayısı hastadan hastaya değişmektedir.

Proloterapi fıtık tedavisi için kullanılır mı?

Proloterapi, bel fıtığı ve boyun fıtığında da kullanılabilen bir yöntemdir. Ancak her hastaya uygulanmayabilir. Bu nedenle bel ve boyun fıtığı olan hastalar hekimleri tarafından dikkatle incelenmelidir.

Proloterapiye uygun olunup olunmadığı nasıl anlaşılır?

Bir travma sonrası ağrı yaşanıyorsa, eklem bölgesinde şiddetlenen ağrılar varsa, eklemlerden ses geliyorsa, yaşam standartlarını düşüren bir ağrı ve hareket kısıtlılığı mevcutsa, bel fıtığı başlangıcı durumundaysa proloterapi hastası olunabilir.

Nöralproloterapi nedir?

Nöropatik nedenli ağrıların tedavisi için uygulanan bir yöntemdir. Kas iskelet sistemi sebepli ağrılarda, farklı ağrı sendromlarında kullanılabilir. Normal proloterapi ile farkı enjekte edilen sıvıların farklı ve enjeksiyon tekniklerinin farklı olmasıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al