Yükleniyor

Şeffaf plak tedavisi nedir?

Şeffaf plak tedavisi nedir?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Aralıklı ya da çapraşık dişleri düzeltilmesi başta olmak üzere yanlış çene kapanışı tedavilerinde uygulanan ortodontik tedaviler yeni teknolojiler sayesinde çeşitleniyor. Uzun zamandır kullanılan diş tellerine alternatif olarak uygulanmaya başlanan şeffaf plak tedavisi  (Telsiz ortodonti tedavisi) yenilikçi yöntemler arasında yer alıyor. Bu yöntem ile rahatsız eden diş teli kullanımına gerek olmadan kişiye özel şeffaf plaklarla dişler düzgün hale getirilebiliyor. Kullanan hastalara birçok avantaj sağlayan şeffaf plak tedavisi sonrasında geri bozulmaların en aza indirilmesi için hastaların hekimlerin önerdiği süre boyunca koruyucu plakları kullanmaları gerekiyor.

İçindekiler

Şeffaf plak tedavisi (Telsiz ortodonti) nedir?

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir.

Şeffaf plak tedavisi (Telsiz ortodonti) hangi hastalıklarda uygulanır?

Şeffaf plakların uygulandığı ortodontik bozukluklar çok çeşitli olmaktadır. Dişlerdeki çapraşıklık, aralıklı dişler, yanlış kapanışın tedavisinde çene genişletilmesi gibi birçok ortodontik bozukluklarda kullanılır.  

Şeffaf Plak tedavisinin (Telsiz ortodonti) avantajları nelerdir?

*En iyi estetik tedavi alternatiflerinden birini oluşturan ortodontik şeffaf plak tedavisi, herhangi bir tel görünümü olmadan gerçekleştirilir.

*Çıkartılabilir şeffaf plaklar sayesinde gün içinde istenilen zamanda tedaviye ara verebilme şansı bulunur.

*Normal tel tedavisinde dişlere teller yardımıyla kuvvet verilerek bir ay beklenir. Bu durum verilen kuvvetin daha fazla olmasıyla ağrı ve konforsuzluk hissi yaratır. Metal tellerin yarattığı bu ağrı şeffaf plaklarda minimum seviyeye iner;  Şeffaf plak tedavisinde haftalık değiştirilen plaklarla ağrı ve konforsuzluk hissi en az seviyeye iner.

*Tel tedavisinin bir diğer yan etkisi de yanak ve dudakların metal yüzeylerin sürtünmesi sonucu kesilebilmesidir. Tedavi sırasında yara oluşumu normal kabul edilir. Şeffaf plakların pürüzsüz yüzeyleri sayesinde yara ve batma oluşmaz.

*Şeffaf plak takıp çıkarılabildiği için ağız hijyeni daha kolay ve iyi yapılır.

*Şeffaf görüntüye sahip olması ve dışarıdan bakıldığında farkedilmemesi estetik olarak daha iyi bir görüntü verir.

*Bazı durumlarda şeffaf plak tedavisi daha kolay ve hızlı sonuç verebilir.

* Şeffaf plakların çıkarılabiliyor olması yemek yerken daha fazla kolaylık sağlar.

- Önemli toplantı ya da etkinlik gibi durumlarda hem konuşma açısından hem de görüntü açısından kişiyi rahatlatır.

Şeffaf plak tedavisi (telsiz ortodonti) nasıl uygulanır?

Hastalardan alınan ölçüler 3 boyutlu bir tarayıcı tarafından taranır ve çok sayıda kişiye özel şeffaf plak 3 boyutlu yazıcılar tarafından hazırlanır. Dişlerin haftalık değişimleri bir simülasyon hazırlanarak hekime ve hastaya gösterilir. Dişlerin final pozisyonları ve görüntüsü her iki taraf için onaylandıktan sonra plaklar teslim edilir. Hastalar her bir plağı haftalık süreçlerle değiştirir, her değişen plakta dişler biraz daha düzelir.

Şeffaf plak tedavisi (telsiz ortodonti) ile ilgili sık sorulan sorular 

Diş teli olmadan şeffaf plaklarla dişler hareket eder mi?

Şeffaf diş plağı tedavisi uygulamasında, bazı durumlarda tel ile yapılan tedaviye göre daha hızlı hareket görülür. Diğer durumlarda da şeffaf plaklar aynı sürede ancak çok daha konforlu bir şekilde dişleri hareket ettirirler.

Şeffaf diş plak tedavisi öncesinde neler yapılması gerekir?

Tüm ortodontik tedavilerden önce ağız içerisindeki mevcut sorunlar giderilmeli; diş taşı temizliği ve çürüklerin tedavisi yapılmalıdır. Şeffaf plak tedavi öncesinde iyi bir ağız hijyeni sağlanmalıdır.

Şeffaf diş plak tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Tedavi sonrasında geri bozulmaların en aza indirilmesi için hastalar hekimlerin önerdiği süre boyunca koruyucu plakları kullanmalıdırlar.

Şeffaf plak tedavisinde alt ve üst yaş sınırı var mıdır?

Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi daimî kesici dişler ile ilk daimi büyük azı dişleri çıktığında hastalar tedavi için değerlendirilebilirler. Üst yaş sınırı olmamasına rağmen hastaların diş destek dokularının ve kemik seviyelerinin iyi durumda olması gerekir. Şeffaf plaklar; tel tedavisine göre daha hafif kuvvetler uyguladıklarından ileri yaş grubundaki hastalar için idealdir.

Şeffaf Plak tedavisinin uygulanmaması gereken durumlar var mıdır?

Her ortodontik tedavinin uygulanamayacağı durumlar mevcuttur. Bunlar çene kemik seviyesinin ve destek dokuların azaldığı durumlar ve bu dokuların hastalıklarıdır. Tedaviye uygunluk konusunda ortodonti uzmanının muayenesi gereklidir.

Şeffaf plak tedavisi ağrılı bir tedavi midir?

Ortodontik tedavilerin çoğunda başlangıçta bir miktar ağrı hissi vardır. Şeffaf plaklarda ise bu ağrı hissi en az seviyededir.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi problemin boyutuna göre değişiklik gösterir. Genellikle ortalama ortodontik problemler 1 ila 1,5 yıl içerisinde tedavi edilmektedir. Vakanın kolay veya zor olmasına göre (+ /- )6 ay değişim gösterebilirler.

Şeffaf plaklar yeme ve içmeye engel midir? Yemek yerken çıkarılması gerekir mi?

Klasik tel tedavisinde bir takım yiyecek ve içecekler tedavi boyunca yasaklanır veya azaltılır. Aksi halde tellere veya braketlere zarar verebilirler. Şeffaf plak tedavilerinde dişler üzerinde sabit metal parçalar olmadığından yeme içme konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Şeffaf plak tedavisi konuşmayı etkiler mi?

Plak tedavisinin ilk başlarında 1- 2 haftalık alışma süresi içerisinde konuşmada minimum bir farklılık görülebilir. Ancak zamanla hastaların alışması ile konuşmadaki bu farklılık ortadan kalkar.

Fazla kahve çay ve sigara tüketimi plakları etkiler mi, hangi yiyecek ve içecekler şeffaf diş plaklarının renklerini değiştirir?

Çay, kahve, sigara gibi renklendirici ürünler uzun dönem plak kullanımında plağın rengini etkileyebilir. Ancak tedavi sırasında plaklar haftalık olarak değiştirildiği için renklenme görülmez.

Şeffaf plak temizliği nasıl yapılır?

Koruma amaçlı kullanılan plakların detaylı temizlik ve saklama protokolleri bulunmaktadır. Fakat şeffaf plak tedavisinde plaklar haftalık değiştirildiğinden plağın kendi kutusu içerisinde korunması ve yemeklerden önce sudan geçirilerek yıkanması yeterli olacaktır. Plakların daha uzun süre kullanılması gerekiyorsa özel temizleyici partiküller ile plaklar suyun içinde bekletilerek temizlenebilir.

Şeffaf plak tedavisinde kontroller hangi sıklıkta yaptırılmalıdır?

Ortodontik tedaviler uzun süren tedavilerdir ve düzenli kontrol gerektirir. Normal koşullarda kontroller aylık yapılır. Bazı durumlarda iki ayda bir kontrol yapılabilir. Şeffaf plaklarda tedavi planlaması en başta yapıldığı için kontroller hasta isteğine bağlı olarak daha uzun aralıklarla yapılabilmektedir. Yurtdışına, şehir dışına çıkma durumlarında hastalar plaklarını düzeli kullandığı sürece uzun süreler kontrole gelmeden tedaviyi devam ettirebilirler.

Tel tedavisi sonrasında şeffaf plaklar kullanılabilir mi?

Hekim muayenesinden sonra gerekli görüldüğü durumlarda tel tedavisinden sonra da hem estetiği artırmak hem de tedavinin sonucunu korumak için şeffaf plaklar kullanılabilir.

Pekiştirme tedavisi Şeffaf plak tedavisi ile aynı anlamda mı kullanılır?

Hem pekiştirme için hem de tedavi için ortodontide şeffaf plaklar kullanılabilir. Tanım için şeffaf plak denilse de aslında her iki durum için kullanılan materyal ve teknik birbirinden son derece farklıdır. Tedavi sonunda ­dişlerin geri bozulmasını engellemek için kullanılan şeffaf plaklara retainer denilmekte ve kalın aynı zamanda esnek olmayan (rijit) materyalden yapılmaktadır. Tedavi için kullanılan plaklar ise 3 boyutlu yazıcılar tarafından kişiye özel hazırlanır. Son derece esnek ve daha incedir. Bu sayede dişleri korumak yerine bozuk olan dişlerin çene içerisinde hareket etmesini sağlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Temmuz 2023

Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al