Yükleniyor

SILS yöntemi - Laparoskopik cerrahi

SILS yöntemi - Laparoskopik cerrahi

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Göbek deliğinden açılan küçük bir kesi ile gerçekleştirilen SILS (Single İncision Laparoscopic Surgery) yöntemi safra kesesi, mide fıtığı ve reflü ameliyatlarında kozmetik açıdan sağladığı avantajın yanında, iyileşme süreci açısından da yaşam kalitesini büyük oranda artırıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu tarafından dizayn edilen özel bir aparat ile kolayca uygulanabilen yöntem sayesinde iyileşme sonrası hiçbir kesi izi kalmıyor ve hastaların kozmetik endişeleri tamamen ortadan kalkıyor.

İçindekiler

SILS (Single İncision Laparoscopic Surgery) nedir?

SILS (Single İncision Laparoscopic Surgery) yöntemi safra kesesi, mide fıtığı ve reflü ameliyatlarının yanı sıra uygun hastalarda tüp mide, kalın bağırsak kanseri ve kalın bağırsağın divertikül hastalıklarına ait ameliyatlarda da göbek deliğinden açılan küçük bir kesi ile gerçekleştirilen cerrahi bir yöntemdir. SILS yönteminin amacı, mümkün olduğu kadar minimal invaziv şekilde yani en az kesi ile hastayı sağlığına kavuşturmaktır.

SILS (Single İncision Laparoscopic Surgery) nasıl uygulanır?

SILS yöntemi, göbek çukurundan açılarak özel aparatlar ile gerçekleştirilmektedir. İşlem sonrası bu kısım tekrar yerine oturtulur ve bu sayede görünürde hiçbir kesi izi olmaz. Laparoskopik cerrahi ya da robotik cerrahi bazen birkaç delik açılarak yapılırken, SILS yönteminde tek bir delik kullanarak cerrahi gerçekleştirilebilmektedir. Sonuç itibariyle ameliyat bitiminde göbek çukurunda göbek deliğinin hemen yanında belli belirsiz çok küçük bir kesi yeri bulunmaktadır. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra karın duvarında hiçbir kesi izi kalmamaktadır. Genel olarak bu ameliyatlardan safra kesesi ameliyatı, kolesistektomi safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılması, mide fıtığı ameliyatı (reflü cerrahisinin yanında) uygun hastalarda tüp mide ameliyatı ile kalın bağırsak ameliyatlarının bazıları yapılabilmektedir.

SILS (Single İncision Laparoscopic Surgery) h angi hastalıklarda kullanılır?

  • Safra kesesi
  • Reflü 
  • Mide fıtığı
  • Obezite
  • Kalın bağırsağın divertikül hastalıkları
  • Kalın bağırsak kanseri

SILS yönteminin avantajları nelerdir?

Bir cerrahi ne kadar minimalize edilirse, ne kadar az kesi ve işlem yapılırsa o kadar başarılı sayılmaktadır. Bu nedenle geçmişteki açık ameliyatlardan daha sınırlı işlemlerle aynı amaca ulaşan ameliyat türlerine dönüşler yaşanmıştır. SILS yönteminde minimal kesi ile yani daha az girişimle aynı sonuca ulaşmak hedeflenmektedir. Örneğin, safra kesesi ameliyatında 4 ayrı kesi yaparak ameliyat gerçekleştirilebilirken, SILS yönteminde tek bir kesi yapılmaktadır. Teknik olarak güçlükleri olduğundan cerrahın bu konuda deneyim sahibi olması önem taşımaktadır. Ayrıca SILS yöntemine özel bazı aparatlar gerekmektedir. Laparoskopide kullanılan aparatların bir kısmı SILS yönteminde de kullanılsa da, SILS yöntemine özel bazı kıvrımlı özel aparatlar da bulunmaktadır. Sonuç itibariyle ameliyatın bitiminde göbek çukurunun kenarında küçük bir kesi olmakta ve iyileşme sürecinin sonunda hiçbir kesi izi olmadan, kozmetik açıdan hiçbir sorun olmadan hastalar sağlığına kavuşmaktadır.

SILS yöntemi hakkında sıkça sorulan sorular

SILS yönteminin uygulanışı ile laparoskopik cerrahi arasındaki fark nedir?

Normalde laparoskopik cerrahide bölgeyi kapatan karaciğeri kaldırmak için Nicholson ekartörü adı verilen bir ekartör kullanılmaktadır. SILS yönteminde bunun yerine farklı bir aparata ihtiyaç duyulmaktadır. Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu tarafından dizayn edilen SILS yöntemine özel bir aparat (karaciğer ekartörü) ile işlem gerçekleştirilmektedir. 

SILS yönteminin iyileşme sürecine etkisi var mıdır?

4-5 yaranın iyileşmesi yerine tek bir kesinin iyileşmesi arasında oldukça önemli bir konfor farkı ortaya çıkmaktadır. Daha az ağrı, daha hızlı iyileşme ve iyileşme sürecinde ortaya çıkan konfor önemli ayrıcalıklar sağlamaktadır.

SILS yöntemi sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

SILS yöntemi ile gerçekleştirilen operasyonların sonrasındaki sürecin standart ameliyatlardan farkı yoktur. Her ameliyat için geçerli olan bazı konular SILS yöntemi için de geçerlidir. Örneğin, ilk dönemlerde operasyonun gerçekleştirildiği bölgede aşırı efor, ağır kaldırma, öksürme ve ıkınma gibi eylemlerin sonucunda fıtık gelişebileceğinden SILS yöntemi uygulandıktan sonra 7-15 gün dikkat edilmesi gerekmektedir.

SILS yönteminin sonucunda karında bir şişme meydana geliyor mu?

Karında herhangi bir şişlik oluşmamaktadır.

Türkiye’de SILS yöntemi uygulanan merkezler nerelerdir?

SILS yöntemi uygulaması zor bir yöntem olduğundan Türkiye’de çok bilinen bir metot değildir. Bu nedenle sayılı merkezlerde uygulanmaktadır. Memorial Bahçelievler Hastanesi’nde SILS (Single İncision Laparoscopic Surgery) yöntemi başarıyla uygulanmaktadır.

SILS yapılan hastalar beslenme düzeninde nelere dikkat etmelidir?

Hastalar işlem sonrası birkaç gün içinde normal beslenme düzenlerine devam edebilirler.
 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 14 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al