Yükleniyor

Vajina daraltma operasyonu nedir?

Vajina daraltma operasyonu nedir?

İletişime Geçin

Günümüzde sık tercih edilen estetik uygulamalar arasında yer alan vajina daraltma ameliyatları pek çok kadının en büyük sorunlarından biri olan vajinal genişlemeye kalıcı bir çözüm sağlıyor. Yaş, gebelik, doğum ya da hormonal nedenlerle genişleyebilen vajina, vajinal daraltma operasyonlarıyla eski sıkılığına kavuşabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Çiğdem Pulatoğlu, vajinal daraltma operasyonları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Vajina daraltma operasyonu nedir?

Kadınlarda gebelik, vajinal doğum, yaşın ilerlemesi gibi sebeplerden ötürü vajinada bazı deformasyonlar olabilmektedir. Bunlardan biri de vajinal genişlemedir. Vajinal genişleme vajinal daraltma operasyonlarıyla düzeltilebilmektedir. Vajinal genişleme kadınların cinsel hayatlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Vajinal genişlik durumda vajinal enfeksiyonlar da daha sık görülebilmektedir. Bunların önüne geçmek, deformasyonları düzelterek vajina anatomisini eski haline getirmek için vajinal daraltma ameliyatı yani vajinoplasti yapılmaktadır.

Vajina daraltma operasyonu hangi durumda yapılır?

Vajina, kas ve bağ dokudan oluşan bir yapıdır. Bağ dokunun bileşenlerinden biri ise kolajendir. Yaşın ilerlemesi, vajinal doğum, genetik yapı, gebelik gibi sebeplerden dolayı bu dokular etkilenir ve vajina genişler. Vajinal genişlemenin en sık görülen nedeni vajinal doğumlardır. Zor doğumlarda kas ve bağ dokusunda yırtılmalar meydana gelebilir. Doğumun uzun sürdüğü ve bebeğin çatıya inememesi gibi durumlar vajinal genişleme riskini arttırır. Bağ ve kas yapıları genetik olarak zayıf olan kişiler doğum yapmasa da vajinal genişleme olabilmektedir. Bu durumda cinsel ilişkide partneri hissetmede sorunlar oluşabilir. Bunun yanında cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi kişilerin ilişkiye olan konsantrasyonunu azaltabilmektedir. Bazı kişilerde de vajinal doğum sonrasında atılan dikişlerin kötü iyileşmesi durumu olabilir. Ayrıca hormonal bazı eksiklikler nedeniyle de vajinada genişleme olabilmektedir. Vajinal genişlemesi olan hastalara vajinal daraltma ameliyatları yapılabilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajinal daraltma hastane ortamında, genel anestezi altında hastanın ihtiyaçlarına göre yaklaşık 1 saat süren bir operasyondur. Ameliyat sonrası kişi genellikle aynı gün ya da 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Vajinanın dışındaki vulvar bölgeye ve labiumlara ek işlem yapılmadıysa, ameliyatın dikiş izleri içeride kalır dışarıdan ameliyat izleri görülmez. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için iyileşme sürecinde dikiş alınmasına gerek kalmaz.

Vajinal daraltma hakkında sık sorulan sorular 

Vajinal daraltma (vajinoplasti) ameliyatı diğer ameliyatlarla birlikte yapılabilir mi?

Vajinoplasti; sistosel (mesane sarkması), rektosel (bağırsak sarkması), labioplasti (iç dudak estetiği), klitoris estetiği, vajen dış dudak dolgusu, epizyotomi skar onarımı ve tüm vajinal gençleştirme prosedürleri ile birlikte yapılabilir.

Vajinal daraltma (vajinoplasti) ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası kişi aynı gün veya bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Kısa sürede günlük yaşantısına geri dönebilir. Bu süre kişiye göre 1-2 gün ile 1 hafta arasında değişmektedir. İlk haftalar (1-2 hafta) hafif bir rahatsızlık hissi ve ödem görülebilir. Vajinal bölgenin tamamen iyileşmesi 4-6 haftayı bulur. Bu süreçte cinsel ilişkiden kaçınılmalı, enfeksiyon riski sebebiyle havuza, denize girilmemelidir. Kişi ameliyattan 1 gün sonra ılık su ile banyo yapabilir. Ameliyat sonrası; genital bölge temizliği ve hijyen çok önemlidir. Estetik dikiş kullanıldığı için, dikişlerin alınması gerekmeyecektir

Vajina daraltma ameliyatı kimlere uygulanır?

Kendinde veya partnerinde cinsel haz eksiliği, his kaybı, vajinadan ses gelmesi, vajinadan hava kaçağı (vajinadan gaz kaçırma), tekrarlayan akıntı gibi şikayetleri olan 18 yaş üzeri her yaştan kadına uygulanabilir.

Vajinal daraltma kremi bir fayda gösterir mi?

Bu tür uygulamaların vajinanın bozulan anatomisini düzeltmeye faydası yoktur. Bir ürün kullanmadan önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışmak en doğru olan davranış olacaktır.

Vajinal daraltma egzersizleri faydalı olur mu?

Kegel egzersizleri bir aşamaya kadar faydalı olabilir. Bu egzersizler evde, işyerinde, araba kullanırken bile uygulanabilecek egzersizlerdir. Burada amaç pelvik taban kaslarını güçlendirmektir. Mesane boşken uygulanması gereken egzersizlerdir. Bu egzersizler cinsel birliktelikte hazzı artırabilir, orgazm olamama sorununu çözebilir, idrar kaçırma sorununu önleyebilir, rahim sarkması, mesane sarkması gibi sorunları önleyebilir.

Vajinal daraltma labioplasti ile uygulanabilir mi?

Vajinoplasti operasyonları iç dudak estetiği (labioplasti) ile aynı seansta yapılabilmektedir. Hatta labioplasti, klitoral hoodoplasti, vajinoplasti ve perineoplasti operasyonlarının tamamı aynı seansta yapılabilmektedir. Böylece hem vajina hem de dış genital bölge (vulva) aynı seansta estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilebilir.

Vajina daraltma ameliyatını kim yapar?

Vajina daraltma ameliyatları bu konuda eğitim almış kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır. Vajinoplasti tamamen jinekolojik ve rekonstrüktif bir ameliyattır.

Vajinal daraltma ameliyatı kalıcı mı?

Bu ameliyatların en büyük özelliği kalıcı bir sıkılık elde edilmesidir. Bir daha normal doğum olmadığı sürece de vajinal genişleme olmaz.

Vajinal daraltma ameliyatının riskleri nelerdir?

Vajinal daraltma ameliyatını deneyimli ve bu işin eğitimini almış bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı yaparsa kanama ya da enfeksiyon gibi riskler çok nadir görülür.

Doğum yapmamış kadınlar vajina daraltma ameliyatı olabilir mi?

Vajina genişlemesi sadece doğuma bağlı değildir. Bazen de genetik olarak vajina yapısı nedeniyle vajina genişleyebilir, sık cinsel ilişki, hormonal sebeplerle de vajinada genişleme olabilmektedir. Bu tür kadınlara da vajinal daraltma uygulanabilmektedir.

Ameliyatsız vajina daraltma ameliyatı yapılabilir mi?

Son dönemlerde lazer veya radyofrekans ile vajina daraltma operasyonları yapılabilmektedir ancak bu yöntemlerin hiç biri vajina daraltma ameliyatı kadar kesin ve kalıcı çözüm sağlamaz.

Vajina daraltma ameliyatı ne zaman yapılır?

Vajina daraltma operasyonu adet kanamasının olmadığı zamanlarda yapılabilmektedir.

Vajinal daraltma lazer tedavisi nedir?

Bu işlemde karbondioksit lazer ya da Er- Yag lazer kullanılır. Hasta muayene masasına alınır ve yatış pozisyonuna geçirilir. Anestezi uygulanmaz. 20 ile 30 dakika arasında biter. Vajina içine lazer ışını veren bir başlık yerleştirilir. İşlem uygulandığında enfeksiyon riski olmaz. İşlem esnasında vajina kısmında ısı artışı hissedilebilir. Ancak kalıcı çözüm sağlamadığı için tekrarlanması gereken bir işlemdir.

İp askı vajinal daraltma nasıl yapılır?

İp askı da vajinal daraltma yöntemleri arasındadır. Bunda da özel iplerin vajen dokusunun altına yerleştirilmesiyle yapılır. Bu ipler kolajen yapımını sağlar buna bağlı olarak da vajina daralır. Ancak tüm yöntemler arasında vajinal daraltma ameliyatları en kalıcı olanıdır.

Vajinal daraltma ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında hafif ağrı, kanama beklenen bir durumdur. Doktorun önerdiği şekilde pansuman yapılması gerekir. Ve doktorun verdiği ilaçların düzenli, zamanında kullanılması önem taşır. Ameliyattan sonra ilk bir ay ağır egzersiz yapılmaması gerekmektedir. Havuz ya da denize girilmemelidir. Sigara içilmemeli, bol su içilmeli ve düzenli beslenilmelidir. Bu şartlarla ameliyatın başarısı da yüksek olur, iyileşme de hızlı gerçekleşir.

Vajinal daraltma ameliyatı sonrası kanama olur mu?

Ameliyat sonrasında hafif bir kanama olması normaldir. Eğer şiddetli bir kanama olursa doktora başvurulmalıdır.

Doğumdan sonra vajinal daraltma ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Normal doğumdan en az bir sene sonra bu ameliyat yapılabilmektedir. Ayrıca bu ameliyat normal doğuma da engel değildir. Ancak doğum sonrasında küçük bir miktar gevşeme olabilir. Bu nedenle bu operasyonu olan kişiler belki ileri dönemde sezaryen tercih edebilmektedir.

Vajinal daraltma ameliyatı orgazma nasıl etki eder?

Bu ameliyattan sonra cinsel hazzın arttığı bilinmektedir. Daha öncesinde orgazm yaşamayan kadınlarda ameliyat sonrasında isteksizliğin bittiği, cinsel olarak haz yaşandığı ifade edilmektedir.

Vajinal daraltma ameliyatı sonrası banyo yapılabilir mi?

Ameliyatın ertesi günü ılık banyo yapılabilir. Ancak ameliyat bölgesine çok fazla temas edilmemelidir.

Vajinal daraltma ameliyatı sonrası ne zaman cinsel ilişki yaşanabilir?

Bu tür ameliyatlar sonrasında en az 4 hafta cinsel ilişki önerilmemektedir. Hekiminizin bu konudaki tavsiyelerine uymak iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Vajinal daraltma fiyatları nedir?

Vajinal daraltma ameliyatlarının fiyatları yapılacak işleme, operasyonu gerçekleştirecek doktor ve merkeze göre de değişiklik göstermektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 21 Ekim 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al