Yükleniyor

Vajinal lazer hangi hastalıklarda kullanılır?

Vajinal lazer hangi hastalıklarda kullanılır?

İletişime Geçin

Kadınlarda sosyal hayatı olumsuz etkileyen ve toplumda oldukça sık karşılaşılan idrar kaçırma sorununun çözümünde önemli bir yere sahip olan vajinal lazer uygulaması, aynı zamanda normal doğum sonucu vajina genişlemesi nedeniyle cinsel hayatı olumsuz etkilenen kadınlar için de kolay ve pratik bir tedavi metodu olmaktadır. 

İçindekiler

Vajinal lazer nedir?

Vajinanın içerisine yerleştirilen kadın doğum muayenelerinde sıklıkla kullanılan ultrason probuna benzer bir prob ile tamamıyla ağrısız, acısız, lokal anestezi ile uygulanan bir işlemdir.

Vajinal lazer hangi hastalıklarda kullanılır?

Uygulama alanı öncelik olarak tıbbi açıdan özellikle toplumda her 3 kadından birinin yaşadığı idrar kaçırma sorunudur. Ayrıca menopoz döneminde görülen vajinal kuruluk şikayetlerinin ve ağrılı cinsel ilişki sorunlarının çözümü için de tercih edilmektedir. Vajina dokularının gençleştirilmesi ıslanma ve ağrı sorunlarını gidermektedir. Tüm bunların yanında vajinal estetik alanında ise sık yapılan doğumlar sonucu cinsel yaşamı olumsuz etkileyen vajina genişlemesi probleminin çözümü için de sıkça uygulanan bir yöntemdir.

Vajinal lazer nasıl yapılır?/ uygulanır?

Probun 2 boyu bulunmaktadır. Öncelikle geniş kişiye uygun olan boyut ile tedaviye başlanır. Sonuç alındıkça diğer boyu kullanılarak tedaviye devam edilir. 2 seansın arasında yaklaşık 1 ay süre geçmesi gerekmektedir. Vajina içerisine yerleştirilen prob ile vajinanın tüm duvarına çepeçevre lazer ile epitelizasyon uyarımı gerçekleştirilir. Bir diğer anlamda dokuya gençleştirme, yeni hücre üretimi yapılarak genişleme ve sarkma gibi etkiler ortadan kaldırılmaktadır. İlk seansın ardından vajina fark edilir derecede daralmaktadır. İkinci seansın sonunda ise büyük oranda doğum öncesine yakın genişliğe ulaşılmaktadır. Bu şekilde hem idrar kaçırmanın tedavisine katkıda  hem de doğumlar ile cinsel yaşamda sorun yaratan vajinal genişleme sorunu çözülmektedir. İşlem sonrası hasta kısa sürede günlük yaşantısına ve işine dönebilmektedir. Cinsel yaşam için de herhangi bir kısıtlama yoktur.

Vajinal rejuvenasyona ilişkin s ıkça sorulan sorular

  • Vajinal rejuvenasyon nedir?

Vajinal lazer yöntemi ile vajina daraltma, gençleştirme işlemine verilen addır.

  • Vajina daraltma nasıl yapılıyor?

Vajinal lazer yöntemi ile vajinanın duvarına uygulanan epitelizasyon yani yeni hücre üretimi yapılarak gerçekleşmektedir.

  • Vajinoplasti neden yapılır?

Sık ve zorlu doğumlar sonucu ortaya çıkan, daha ciddi vajina genişleme sorunlarını gidermek amacıyla uygulanmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Ekim 2020

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al