Yükleniyor

3 Tesla MR Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?

3 Tesla MR Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?

3 Tesla MR benzerlerine oranla daha hızlı ve çok veri toplaması özelliğiyle beyin ve kas iskelet hastalıklarında önem kazanmaktadır.

İletişime Geçin

3 Tesla MR, beyin ve kas iskelet hastalıklarında veri toplamasını sağlayabilmektedir. Hastalıkların tanı ve tedavi sürecinde radyolojik görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Büyük bir mıknatıs olarak adlandırılan, vücudun herhangi bir bölgesinin kesitsel olarak incelenmesi olan Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme uygulamaları günümüzdeki teknolojik imkanlar ile kendisini yenilenmektedir. 3 Tesla MR teknolojisi ise hastalıklarla ilgili tablonun belirlenmesi açısından kullanılmaktadır.

İçindekiler

3 Tesla MR Nedir?

Görüntüleme yöntemleri, özellikle tanının koyulabilmesi ve uygun tedavi planlamasına geçilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle başvurulan yöntemlerden biri de MR’dır. Hastalar ve doktorlar kullanım kolaylığı ve yüksek manyetik alan gücüne sahip cihazları tercih edebilmektedir. Görüntülemede kullanılan cihazın 3 Tesla MR olması durumunda, dokudan uygun şekilde sinyal toplanabilmektedir. Cihaz 64 kanaldan veri topladığı için benzerlerine oranla hızlı veri toplaması sayesinde özellikle beyin ve kas iskelet hastalıklarında önem kazanmaktadır. Bu durum da kısa zamanda tetkik yapma ve elde edilen veriyi çözünürlüğü yüksek görüntüye çevirmeyi sağlamaktadır.

3 Tesla MR’ın Özellikleri Nelerdir?

3 Tesla MR ile birçok hastalık incelenebilmektedir. Cihazın özellikleri şunlardır;

 • Pek çok hasta klostrofobi yani kapalı alan korkusu nedeniyle MR’a giremeyip açık MR tercih etmektedir.  3 TESLA MR geniş alını, kısa süresi ve kapalı alan korkusu olan hastalar ile fazla kilolu bireylerin cihaza girebilmesini sağlayabilmektedir.
 • Hasta, görüntüleme esnasında isterse müzik ya da video izleyebilmektedir.
 • Beyin hastalıklarının tanı, tedavi ve takibinde yani nöroradyoloji alanında kullanılabilmektedir.
 • MR spektroskopi, 3 Tesla MR ile yapılabilmektedir. Çünkü manyetik alan gücü yükseldikçe, yağ ile suyun frekansları arasındaki fark açılmaktadır.
 • Çözünürlüğü yükseltmek mümkün olduğu için kas-iskelet sisteminde küçük kıkırdak, tendon lezyonları görülebilir. MR nörografi ve pleksus incelemeleri yapılabilmektedir.
 • Perfüzyon olarak adlandırılan yani kontrast madde vererek dokuların ya da incelenecek bölgenin kanlanmasını gösteren, kalbin perfüzyonu da dahil incelemeler yapılabilmektedir.
 • Arterial spin labeling adı verilen yöntemle kontrast madde verilmeden MR perfüzyon yapılarak beyin kanlanması hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Özellikle çocuklarda kontrast maddeye gerek kalmadan beyin perfüzyonu hakkında bilgi edinilebilir.
 • Kontrastlı ve kontrastsız MR anjiyografilerde 3 Tesla MR’ın kendine özgü özellikleri bulunmaktadır.
 • Prostatın multiparametrik görüntülemesinde bu cihazın kullanımı yaygınlaşmıştır.
 • Yağı baskıladığı için karaciğer görüntülemelerinde bilgi edinilmesini sağlamaktadır.
 • Meme MR incelemelerinde yüksek sinyal gücü, küçük lezyonların saptanabilmektedir.

3 Tesla MR Uygulama Süreci Nasıldır?

 • İşlem öncesi hastanın üzerinde kolye, küpe, saat, yüzük gibi hiçbir metal bulunmamalıdır. Ekip tarafından hastadan öncelikle üzerindeki tüm metalleri çıkarması istenir.
 • Hasta MR cihazına uzanır ve görüntüleme yapılacak bölgeye göre yatış pozisyonu ekip tarafından hastaya gösterilir.
 • Hasta işlem sırasında gerekli uyarıları kulağına takılan kulaklık vasıtasıyla duyar ve gerçekleştirir. Kulaklık aynı zamanda hastanın cihazın sesinden az etkilenmesini sağlamaktadır.
 • Hastanın elinde, herhangi bir problem ihtimaline karşı ekibi hızlıca çağırabilmesi için bir buton bulunmaktadır.
 • Çekim süresi, görüntülenecek bölgeye ve hastalık türüne göre değişmektedir.

3 Tesla MR’ın Uygulama Alanları Nelerdir?

3 Tesla MR, vücudun farklı bölgelerindeki organ ve sistemlerin görüntülenmesinde uygulanabilmektedir. Beyin tümörü, epilepsi, migren gibi nörolojik rahatsızlıklar, göz rahatsızlıkları, kulak rahatsızlıkları, çene problemleri, omurga hastalıkları, omuz ve diz gibi eklem ve bağ görüntülemelerinin yanında kemiklerle ilgili birçok sorunun tespitinde, kalbi besleyen koroner damarların görüntülenmesi ve tüm vücut görüntülemede 3 Tesla MR’a başvurulmaktadır.

3 Tesla MR Fiyatları Nedir?

3 Tesla MR fiyatları MR çektirmek durumunda olan kişilerin merak ettiği konular arasındadır. 3 Tesla MR fiyatı, çekimin yapılacağı merkeze göre değişiklik göstermektedir. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) teknoloji cihazları ile yapılmaktadır. Cihazın özellikleri ile birlikte değerlendirmeyi yapacak ekiplerin de rolü büyüktür. Doğru tanının hastalıkların tedavisinde ve iyileşme sürecinde hayati öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.

3 Tesla MR Hakkında Sık Sorulan Sorular

3 Tesla MR kimlere uygulanmaz?

3 Tesla MR yüksek manyetik alan etkisi oluşturduğu için kalp pili ve bazı özel protez takılı hastalar için uygun görülmemektedir. Ancak MR uyumlu protez takılı hastalar için sorun olmamaktadır.

3 Tesla MR’da radyasyon var mı?

Hayır yoktur. Bu sayede kanserin evrelendirilmesinde de kullanılabilmektedir.

3 Tesla MR açık mıdır?

Hayır, 3 Tesla MR kapalı bir cihazdır ancak yeterli genişlik alanı vardır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

3 TESLA MR Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al