Yükleniyor

Tomosentez Mamografi Nedir?

Tomosentez Mamografi Nedir?

Tomosentez, meme kanseri şüphesi bulunan hastalarda uygulanmaktadır.

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Her 8 kadından birisinde görülen meme kanseri artık genç yaşlarda da görülebiliyor. Meme kanserinin tedavisinde ise erken tanı büyük kolaylıklar sağlıyor. Tomosentez ve mamografi meme kanserinin tanısında kullanılan görüntüleme teknikleri arasında yer alıyor. Tomosentezi klasik mamografiden ayıran en önemli fark ise dijital ortamda elde edilen görüntülerin yüksek çözünürlüklü özel monitörlerde incelenerek ayrıntılı olarak değerlendirilebilmesi olarak ifade ediliyor. Güncel teknolojik görüntülenme yöntemlerinden biri olan tomosentez ile hastada hiçbir belirti görülmese de erken evrede teşhis konulabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Özdil Başkan, meme kanserinin erken teşhis edilmesinde fayda sağlayan tomosentez görüntüleme yöntemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Tomosentez Mamografi Nedir?

Mamografi, meme kanserinin erken dönemde teşhisi için kullanılan tek tarama yöntemidir. Tomosentez ise günümüzdeki gelişmiş mamografi türüdür. Tomosentez ile hiçbir belirtisi olmasa da, ailesinde meme kanseri hikayesi olan kişilerin şüphe üzerine başvurması ile yapılan dijital görüntüleme yöntemi ile erken teşhis konulabilmektedir. Tomosentez görüntüleme yöntemi meme kanseri belirtileri olan hastalığın teşhisi için de kullanılmaktadır. Bir görüntüleme ya da X-ışın tekniği olan tomosentezi klasik mamografiden farklı kılan ise dijital ortamda elde edilen görüntülerin yüksek çözünürlüklü özel monitörlerle incelenmesi ve görüntülerin daha ayrıntılı olarak değerlendirilmesidir. Tomosentez görüntüleme yöntemi ile şüphelenilen memenin 3 boyutlu görüntüsü alınabilmektedir.3 boyutlu görüntüleme ile memenin tüm katmanlarını inceleyen uzman doktorlar küçük lezyonlar ile meme kanserine neden olabilecek tümörleri daha erken fark edebilmesini sağlamaktadır.

Tomosentez Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dijital tomosentez, meme kanseri şüphesi bulunan hastalarda uygulanmaktadır.

Tomosentezin Özellikleri Nelerdir?

  • Mamografi memeye özel geliştirilmiş, düşük doz X-ışını kullanan bir çeşit röntgen cihazıdır.
  • Bir tomosentez mamografisi ile alınan radyasyon dozu standart bir dijital mamografiden alınan doza benzer miktardadır.
  • Tomosontez mamografi ile özellikle yoğun memelerde meme kanserine % 35 oranında daha fazla tanı konduğunu yapılan araştırmalar ile bulunmaktadır.
  • Tomosentez görüntüleri dijital ortamda kayıt edilebilir ve depolanabilir özelliktedir.
  • Tomosentez, yoğun meme dokusuna sahip olan genç yaştaki kişilerde olası kitleleri 3G teknolojisi ile detaylı olarak inceleyebilmekte ve kitlelerin erken dönemde saptanmasını sağlayabilmektedir.
  • Mamografi sırasında memeye uygulanan yoğun baskı, ağrı ve rahatsızlığa yol açabilir. Ancak tomosentez görüntüleme sırasında memeyi çekim için en uygun şekilde sabitleyecek kadar bir bası uygulandığı için hasta daha az ağrı sorunu yaşayabilir.
  • Tomosentez işlemi sonrası görüntüler 3G teknolojisi ile detaylı ve üç boyutlu olarak incelenir.
  • Dijital tomosentez mamografi tekniği, klasik ve dijital mamografilerde karşılaşılan kısıtlamaları ortadan kaldırarak, hasta için konforu artırabilir.
  • Bugüne kadar çift boyutlu mamografilerde görüntülerin üst üste gelmesi, detaylı şekilde görüntü elde edilememesine neden olabilmekteydi. Bu da kitlelerin değerlendirilmesini güçleştirebilmekteydi. Ancak Tomosentez Mamografi teknolojisiyle meme dokusunu üç boyutlu (3D) olarak görüntülemek mümkün olabilmektedir. Bu sayede tümörlerin gözden kaçma riski azalmaktadır.

Tomosentez Mamografi Nasıl Uygulanır?

Tomosentez mamografide hastanın değerlendirilmesi gereken memesi tomosentez cihazının plakları arasına yerleştirildikten sonra memenin hareketsiz kalması sağlanacak kadar bası uygulanmaktadır. Böylece hastanın ağrı hissi en aza indirgenmektedir. X-ışını tüpü memenin etrafında ark şeklinde hareket ederken 7 saniye gibi kısa sürede küçük açı aralıkları ile düşük dozlu 11- 15 arasında çekim yapılmaktadır. Bu çekimlerden elde edilen bilgiler dijital ortama aktarılmaktadır. Özel yazılım programları kullanılarak memenin 1 mm kesit aralıkları ile yüksek kaliteli, üç boyutlu (3D) görüntüleri oluşturulmaktadır.

Tomosentez Mamografi Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Tomosentezin klasik mamografiden farkı nedir?

Tomosentez uygulaması mamografideki gibi aynı teknik ile memenin sıkıştırılarak görüntülenmesi esasına dayanır. Dijital tomosentez ile meme farklı açılardan taranarak hata payı azalmakta ve daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilmektedir. Dijital tomosentez ile beraber biyopsi işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir.

Tomosentez uygulamasında hasta radyasyona maruz kalır mı?

3 boyutlu mamogram görüntüleme nedeniyle hastanın her memesinden daha fazla görüntü alınması gerekli olduğu durumlarda bir miktar radyasyon maruziyeti olabilmektedir. Ancak radyasyon seviyeleri güvenlik standartlarını karşılayacak kadar düşük olduğu için işlemden kısa bir süre sonra hastanın vücudundan temizlenir.

Tomosentez işlemi sırasında şiddetli ağrı ve acı olur mu?

Tomosentez uygulaması sırasında memeyi çekim için en uygun şekilde sabitleyecek kadar bir bası uygulandığından, kişi daha az ağrı sorunu yaşamaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2022

Tomosentez Mamografi Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al